Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15

Autor Wątek: Palemki w Tarnowskich Górach  (Przeczytany 41235 razy)

wooli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 477
  • Bieleckie Młyny gm.Morawica
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #150 dnia: Czerwiec 20, 2019, 23:20:38 »

Klex, robi się ciekawie. Osobiście lubię ogrody wyglądające na mniej wychuchane, ale z charakterem. Zadatki na taki ogród niezłe. Trochę za bardzo jak dla mnie doniczkowo-kwadratowo. Sam mam wiele więcej doniczkowców,ale chyba nie rozbijają tak wygiętych linii. Maurelli w kastrze nie wkopany?Połowa mniejsza kastra z dużymi otworami od dołu i po boku wkopana w ziemię i lepiej rósłby i lepiej wyglądałby. ;)
Jak Arundo rzecze ogród robimy dla siebie. Inny odbiór na żywo jak ze zdjęć. Co to za drzewo którego gałąź zwisa na przedostatnim zdjęciu?To chyba jego pień widać?

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #151 dnia: Czerwiec 21, 2019, 08:14:28 »

Wooli, nie bardzo widzę różnicę w sposobie urządzania ogrodu w porównaniu z Twoim!!!

Działki to specyficzne ogrody, niewielkie (granice tuż tuż), czasami trzeba zapewnić wiele funkcji na niewielkiej przestrzeni.
Ciekaw jestem jak bardzo rozrosną się musa basjoo w tym roku (chwasty lepiej na bieżąco usuwać: piją wodę i podjadają bananom karmę).

zwojtek

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #152 dnia: Czerwiec 21, 2019, 09:36:29 »

klex, napisz coś więcej na temat budowy tej posadzki z kamieni. Robiłeś sam czy jakaś firma to wykonała? Co jest pod spodem tej posadzki i co jest pomiędzy kamieniami?
Jeśli masz jakieś zdjęcia z kolejnych etapów prac to też mógłbyś wstawić. Od pewnego czasu sam myślę o czymś podobnym, tylko nie wiem jak się do tego zabrać.
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #153 dnia: Czerwiec 21, 2019, 22:47:45 »

Wooli - doniczki może mocno wpadają w oko dlatego, że wszystkie rośliny są małe. Czemu kwadratowe? Sam nie wiem. Mają tę zaletę ,że posiadają nóżki.
Zauważyłem , że pod donicami z płaskim dnem , można znaleźć masę życia, które potem wchodzi do donicy przez otwory odpływowe robiąc jakieś kanały w korzeniach.
Maurelli zostanie w kastrze , nie mam miejsca gdzie będę go wkopywał i wykopywał. Jeśli nic nie wymyślę,  to będzie to jego ostatni sezon u mnie  ale to jeszcze się zobaczy.
Cieszę się jednak, że widzisz jakieś dobre zadatki w moim ogrodzie ;)
Jeśli chodzi o zwisające gałęzie na przedostatnim zdjęciu , to nie ma tam takich gałęzi ;) na innych zdjęciach widoczne są śliwy, jedna ma owoce czerwone druga żółte (nie mirabelka).

Andres - to fakt, że mało miejsca  aby posadzić wszystko co by się chciało a zarazem utrzymać jakiś wygląd, który będzie stwarzał wrażenie przestrzeni.
Mam też phyllostachys aureosulcata 'aureocaulis w donicy, bardzo bym chciał go posadzić,  rozważam jednak rezygnację z niego, ponieważ trzeba mu przeznaczyć spory kawałek ziemi a to zaburzy mój plan. Jest też opcja , że ostatecznie przeznaczę dla niego mały kawałek gruntu, pewnie będzie niewiele większy od kępowego ale może urozmaicić działkę swoimi żółtymi tyczkami.
Banany chyba nie będą szczególnie duże , rosną na podwyższeniu i raczej dostają mniej wody niż by chciały.
Jeśli chodzi o działkę to ja akurat tak naprawdę nie mam priorytetów takich aby każda roślina była jak największa, cieszy mnie że będzie różnorodność. Ma być ciekawie  i tyle . Wersja mini może nawet lepiej będzie wyglądała.
Oczywiście jestem na samym początku, więc nie wiem czy mój punkt widzenia nie zmieni się z biegiem lat.

Zwojtek - kamienna posadzka już była, kiedy kupiłem działkę , ogólnie ja bardzo lubię kamienie w ogrodzie.
Z tymi obwódkami z kostki brukowej poszedłem na łatwiznę  trochę  :)
Trochę oczywiście przebudowałem kamienie tu i ówdzie  i robiłem to tak:
- wykopywałem tyle ziemi ile na dany kamień trzeba (są różnej grubości, i nie koniecznie gładkie od strony w gruncie)
- kazdy kamień traktowałem lekko gumowym młotkiem aby dobrze dolegał do ziemi , którą wykopałem
- kiedy już są osadziłem wszystkie , polałem wodą aby pomogła lepiej osiąść kamienion i wypełnić ziemią wolne przestrzenie pod nimi
- fugowałem zaprawą murarską, kilka lat minęło i trzyma się idealnie.
Posadzka , która już była, (ta na zdjęciach)jest akurat spłukana wodą , dlatego fugi są takie ciemne. Częściowo się już wykruszyły i trzeba je uzupełnić  nową zaprawą.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2019, 22:51:53 wysłana przez klex »
Zapisane

Tomek

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 321
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #154 dnia: Czerwiec 21, 2019, 22:55:51 »

Klex, Twój Bułgar wygląda dobrze, zdecydowanie lepiej niż mój.
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #155 dnia: Czerwiec 21, 2019, 23:01:24 »

Jak to możliwe, skoro masz nowe piękne liście?  Mój ma tylko stare (transportowe). Nic nie rośnie.
Swierdzam w takim razie , że mnie chyba ciężko zadowolić ;)

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #156 dnia: Czerwiec 23, 2019, 19:53:27 »

Ostatecznie mniejsza chamaerops humilis vulcano ,trafiła dziś jednak do gruntu.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #157 dnia: Czerwiec 24, 2019, 08:52:36 »

Biorąc palmę kopaną z gruntu, zwłaszcza wycinaną z kępy, trudno się spodziewać, by rosła jakby nie była przesadzana.

Tomek

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 321
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #158 dnia: Czerwiec 24, 2019, 23:32:43 »

Jak to możliwe, skoro masz nowe piękne liście?  Mój ma tylko stare (transportowe). Nic nie rośnie.
Swierdzam w takim razie , że mnie chyba ciężko zadowolić ;)

Klex, w moim Bułgarze do chwili obecnej otworzył się jeden liść, wysuwają się trzy dzidy. Pozostałe liście w większości to wraki, ale nadal nie zamierzam ich obcinać. Redukcja ich z pewnością korzystnie wpłynęłaby na ukorzenianie.
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #159 dnia: Czerwiec 25, 2019, 02:14:55 »

Klex,
ja też lubię kamień w ogrodzie i u ciebie ok. U mnie ma to już (taras kamienny na piasku zalewany zaprawą cement) dobre 19-cie lat. I wszystko się rozsypuje, duża rola w tym mrowisk.
Ścieżki (na dziko kamienie) podsypywałem piachem do ułożenia kamienia, a ty prosto do ziemi i woda?
Jak chcesz wykonać jakieś renowacje? Myślę o tarasie, bowiem fug już praktycznie nie ma, ale jak po zdjęciu kamieni odtworzyć ich układ. Chcę zrobić zdjęcie i ponumerować kamienie. W innym wypadku musiałbym je układać inaczej i ta mozaika wymagałaby pewnie docinania.
Pozdrawiam PDA
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #160 dnia: Czerwiec 28, 2019, 21:44:58 »

Arundo u mnie ziemia i woda póki co zdała egzamin już przez ok 8 lat ale to jest mały kawałek, który wykonałem , jest on jednak najbardziej uczęszczany. Jeśli chodzi o te kółko, to nie wiem ile ma lat i co dano pod spodem,  trzeba tam już ponaprawiać trochę. Zamierzam wydłubać ziemię z popękanych fug, resztę wypłukać pod ciśnieniem i dać nowej zaprawy.  Moja ziemia jest mocno piaszczysta a to co z kamieni, nie musi być idealnie równo jak dla mnie, więc nie ma mowy o numerowaniu kamieni i układaniu ich od nowa. Jeśli się któryś  zapadnie,  to tylko jego wydłubię i osadzę na nowo  z zafugowaniem. Ja nie mam większych wymagań od takiej kamiennej posadzki.

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #161 dnia: Czerwiec 29, 2019, 04:26:13 »

ok, dzięki wczoraj kończyłem murek oporowy pod manicatą (spróbuję wrzucić zdjęcie)
mój taras to już istna ruina nie tak jak u ciebie. Chyba skorzystam z twojej sugestii.
Pozdrawiam PDA
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #162 dnia: Lipiec 07, 2019, 15:14:01 »

Mała aktualizacja, coś tam poszło do przodu ale nadal nie ma kamiennego murka za trachem.

chamaerops humilis vulcano




chamaerops humilis











arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #163 dnia: Lipiec 07, 2019, 23:48:23 »

Hej klex,
włściwie nie jestem w pełni  przekonany. Podoba mi się ciepła barwa kamieni i żwiru.
Układ kamieni nie do końca, popracowałbym nad tym. Myślę o nieładzie kształtów i wielkości, poletko głazów narzutowych? Nie te gabaryty. Na niektórych zdjęciach jest to spójne, a na innych nie bardzo.
Ty jeszcze możesz nad tym pracować. Ja mam dużo gorzej, nie robiłem tego sam, firma poszła po bandzie i do moich "obladrów" wyjętych z dawnej ścieżki kamiennej dobrała żwir z "kapelusza".
Nie mogę nic zrobić, dodatkowo po oprysku roundupem  pola ugoru pestycydowego chodzili w tych samych butach po trawniku. Efekt oczywisty, brak trawnika.
Chyba czas na rentę ogrodową i olanie tego. Czego samemu nie zrobisz, to szkoda kasy na firmy i dewastację 1000 pln za dniówkę >:D
tak to u mnie
https://photos.app.goo.gl/aJxCEmBtHtTjN4ZcA
agro wystaje na dole, a u góry chwasty, nie wiem może na starość staję się malkontentem albo gorzej upierdliwcem .
Pozdrawiam PDA

ps a może temat kamienia ogrodowego, to temat na osobny wątek?  ogólniej małej architektury ogrodowej?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2019, 00:17:03 wysłana przez arundo »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #164 dnia: Lipiec 08, 2019, 08:42:27 »

Arundo, już założyłeś temat o kamiennych latarniach, więc możesz założyć o kamiennych kamieniach.

Klex, dla mnie wygląda to dobrze. Nie byłem jeszcze u Ciebie, kiedyś to nadrobię.
Wokół bambusów i bananów warto wykładać ściółkę organiczną, by nie była to zbita, nieprzepuszczalna gleba.
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15