Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 15

Autor Wątek: Palemki w Tarnowskich Górach  (Przeczytany 41237 razy)

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #135 dnia: Marzec 25, 2019, 17:30:57 »

Lewiatan , w najbliższych dniach dokonam pomiarów i będziemy mogli rywalizować bułgarami ;)
 Wskoczyłem na wyższy level,  teraz i ja zczynam się liczyć  w corocznych podsumowaniach gabarytów  palm ;)
Bardzo się cieszę z tej palmy.

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #136 dnia: Marzec 25, 2019, 19:41:21 »

I ja dołączę do grona cieszących się z Twojego nowego nabytku . Wielkie dzięki dla Adresa i jego małżonki za gościnę i udostępnienie zwiedzania wspaniałego terenu w Ostrowie Wielkopolskim.
Piękny cichy teren z naprawdę wielkim potencjałem , wszak to ponad 20 arów , fajny stary w części  okrzesany sad owocowy . Ze swoją palmą od Andrzeja latam po ogrodzie i wstawiam to tu to tam i patrzę . Chyba już wiem gdzie da nura do gruntu.
Zapisane

Tomek

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 321
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #137 dnia: Marzec 25, 2019, 21:09:35 »

Klex, teraz musisz zmienić nazwę wątku z palemki w Tarnowskich Górach na palmy.
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #138 dnia: Marzec 26, 2019, 18:09:20 »

Użyłem dziś miarki na bułgarze, oto co mi wyszło:

- obwód pnia u samej podstawy 67cm
- wysokość pnia 60 cm
- wysokość palmy w całości 180cm

Nowe liście pewnie będą miały nieco krótsze ogonki, zarówno z powodu samego przesadzenia jak i z tego powodu, że palma ma otwartą przestrzeń w pełnym słońcu.
Liście są mocno pomiętolone i trochę się poskładały blaszki liściowe.
Ziemia jest mokra ale jeszcze trochę podlałem, dziś dosyć zimno i wiało a przed palmą pierwszy tarngórski przymrozek nocą.
Miałem lekkie obawy, czy wiatr nie rozkołysa nieco pnia w ziemi ale wszystko jest ok.

Tomek, nazwę już zostawię, choćby dla zmyłki  ;D

Lewiatan, czy Ty czujesz się lekko zagrożony???  ;)

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #139 dnia: Marzec 27, 2019, 13:19:47 »

Nic a nic ;) Niech Ci zdrowo rośnie!
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #140 dnia: Maj 02, 2019, 19:28:49 »

Trochę minęło czasu od posadzenia bułgara, stożek wzrostu wygląda bardzo dobrze.
Największa widoczna włócznia wysunęła się nieco i troszkę się rozkłada.
Stan ten jednak osiągnęła już jakiś czas temu, kiedy jeszcze było znacznie chłodniej.
Od pewnego czasu stoi w miejscu mimo, że wiosna postępuje.



Zwykły trach i wagnerianus właśnie teraz rozpoczynają zauważalny wzrost a bułgar jakoś odwrotnie . Chwilę po przesadzeniu rozpoczął wzrost a teraz stoi w miejscu.

Widoczna włócznia była schowana do około połowy widocznej  na zdjęciu części blaszek i były one złożone aż po sam jej szczyt.


Jeszcze lekkie zbliżenie na włosiary i meszek na ogonku :)



Liście są mocno pokiereszowane. Zapewne wiele czynników wpłynęło na ten stan. Wykopywanie, transport, wiatr na obecnym stanowisku jak i sam fakt że korzenie zostały uszkodzone .
 Do tej pory nie obciąłem żadnego liścia , niektóre blaszki wisiały całkiem zaschnięte.
Tak, jest to czas przeszły, nie dałem rady na to patrzeć i dziś przyciąłem wszystkie martwe zwisające części liści :)
Jest też jeden liść który ewidentnie zostaje odrzucony przez roślinę i robi się cały żółty ale poczekam aż uschnie.
 Miałem dziś gości na działce  ( nie są to ogrodnicy). Myślałem, że będzie w nich nieco podniety palmą ale gdzie tam, tylko popatrzyli kątem oka, bardziej przyciagały ich stojące nibypnie bananów w donicach, które mają po pół liścia.
Sam więc miałem okazję przekonać się , że palmy nie przyciągają wzroku ludzi i bardzo dobrze , dla palm na ROD to duży plus ;)
Zdjęcie całości pokażę za jakiś czas, kiedy już wszystko wokół będzie dopięte na ostatni guzik.

Tomek

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 321
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #141 dnia: Maj 02, 2019, 21:48:31 »

Klex, nasze Bułgary najgorsze mają za sobą. Mój też stoi w miejscu, ale za pewne to normalne, bo najpierw musi wytworzyć korzenie, które tak naprawdę prawie wszystkie stracił. Liście na razie nie żółkną, więc nie mam zamiaru ich obcinać, jeśli wypuści choć jednego w tym sezonie, to i tak będę zadowolony.

U mnie też dostrzegają bananowce, prawie w ogóle nie zwracając uwagi na palmy.
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #142 dnia: Maj 18, 2019, 22:42:48 »

Padało ostatnio bardzo dużo i zimno było, w tej chwili też pada. Oprócz chwastów i host/funkii nic nie rosnie.
Dziś jednak było bardzo ciepło jak na tegoroczny maj , bo aż 22C, jutro nawet cieplej a kolejne dni też całkiem znośne.
Niby nic się nie dzieje ale ogród to nie tylko rośliny.
Szybka fotka  młodzików, które na okrągło się wydzierają oczekując pokarmu.
Rodzice latają  non stop na łowy . Wczoraj nagle wszczęły dziwny alarm skacząc z drzewa na drzewo ale inne niż to z budką lęgową.
Jak się okazało pod młodymi czaił się kot.
Trzeba było wspomóc ptasią rodzinkę , więc poszczułem kotka moimi psami  :chichot:  małe bo małe ale przegoniły go.  :smiech:

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #143 dnia: Maj 20, 2019, 21:33:44 »

Washingtonia dostała dziś nową donicę, nie prezentuje się może najlepiej ale też wypada ją pokazać.
Póki stała na działce w altance wyglądała idealnie , kiedy temperatura spadła tam na dłuższy czas  poniżej minus jednego stopnia, zabrałem ją do piwnicy gdzie zdecydowanie zaczęły zasychać liście.
Fotka przy małym trachu , powtórzę ją jesienią.


« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2019, 20:34:14 wysłana przez klex »
Zapisane

Tomek

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 321
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #144 dnia: Maj 20, 2019, 21:55:16 »

Klex, moja Waszka też była zimowana w piwnicy. Na przełomie grudzień/styczeń była jeszcze soczyście zielona, ale niestety pod koniec lutego w 90% uschła.
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #145 dnia: Maj 22, 2019, 20:42:33 »

Mojej uschły w zasadzie same końcówki liści, prawdopodobnie dlatego, że dosyć długo była w altance gdzie panowała temperatura lekko na plusie czasem lekki minus a potem nagle ciemna piwnica z temperaturą ok 16C z suchym powietrzem. Ogólnie jednak jestem zadowolony z niej, ponieważ liście się nie wyciągają a pieniek jest raczej gruby jak na jego wysokość. W tym roku chyba osiągnie już dosyć duży rozmiar, czas pokaże.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #146 dnia: Czerwiec 12, 2019, 21:47:54 »

Od pewnego czasu rozmyślałem nad posadzeniem karłatki do gruntu.
Rok temu zakupiłem w markecie , były dwie w jednej doniczce, więc je rozdzieliłem.
Kolega Superstar pokazał ,że potrafią one przetrwać nawet zimy w Nowym Targu bez pomocy człowieka ;)
Jeśli będę jej nieco pomagał zimą, powinna cieszyć oko.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2019, 06:40:28 wysłana przez klex »
Zapisane

kingal7

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 558
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #147 dnia: Czerwiec 12, 2019, 23:28:40 »

Nie widać zdjęcia..
Ps. Mam 2 w donicach..I też się zbieram by jedną dać do gruntu..
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #148 dnia: Czerwiec 13, 2019, 06:50:13 »

Zdjęcie poprawione, dzięki za info.
 Ja również mam jeszcze inne karłatki w donicach.
Dwie vulcano, większą widać na 7stronie tego wątku i jeszcze jedną zwykłą.
Mniejsza vulcano też trafi do gruntu ale dopiero wtedy, kiedy będzie nowa instalacja elektryczna  na działkach.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #149 dnia: Czerwiec 20, 2019, 22:25:43 »

Zainspirowany waszymi ogrodami, od jesieni zeszłego roku włożyłem wiele pracy w swój.
Postarałem się dziś o kilka fotek z części działki w której przesiadujemy.
 Na kamiennym kręgu jest wtedy stolik i krzesełka.









Jak widać nad trawą trzeba mocno popracować. Jest wiele miejsc z których zostały wykopane rośliny, no i trawnik jest strasznie zachwaszczony.

Na zdjęciu poniżej  widać następujące rośliny: paproć, rododendron,hosty, laurowiśnia portugalska, irga variegatus, fargesia murielae, trzmielina.
Całkiem po lewej stronie , zasłonięta przez paproć  jest magnolia susan i azalia.
Jeśli chodzi o palmy, to po lewej trachycarpus tesan a po prawej mój pierwszy trachycarpus i zarazem pierwsza moja palma.



Dalej kolejna fargesia murielae, rododendron, azalia, hosty, musa basjoo, chamaerops humilis vulcano.



 Wszystkie rośliny w gruncie, zostały posadzone lub przesadzone na przełomie jesień wiosna, więc trzeba poczekać aż zaczną się prezentować.

Dalej na prawo jest malutka zwykła karłatka, trachycarpus bułgaria, mniejsza chamaerops humilis vulcano, ensete ventricosum maurelli, potem jest skalniak, za nim trachycarpus vagnerianus w gruncie.


Za bułgarem jest fundament, na którym będzie zrobiony mały murek z kamieni , będzie miał za zadanie lekko uwidocznić pień palmy.
Widoczna zagroda będzie pomalowana na kolor brązowy i dołożę do niej deski aby nie było prześwitów.
Za zagrodą jest kompostownik, styrobudy, inne graty i siewki trachycarpusów.
Mikroklimat , który tam panuje , chyba działa na nie znacznie lepiej niż otwarta przestrzeń.

Od drugiej strony




Drugą część ogrodu przedstawię za jakiś czas.
Wiadomo ,że na efekt świeżych nasadzeń trzeba zaczekać kilka sezonów ale da się też nieco wyobrazić już teraz, jak będzie to wyglądało.
 
 Konstruktywna krytyka mile widziana, pochwały tym bardziej  :)
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 15