Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15

Autor Wątek: Palemki w Tarnowskich Górach  (Przeczytany 41251 razy)

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 01, 2018, 19:36:49 »

Przede mną  6 dób z ciągłym mrozem nocne spadki nawet do -8 st a dzienne do -4  . Ja jednak nadal nie mam prądu.
Na tę chwilę było całkiem ciepło, więc grunt pewnie ma te kilka stopni powyżej zera. Nawkładam tam kilka butelek z jak najcieplejszą wodą i dziennie po pracy będę wymieniał na nowe . Ma też trochę napadać śniegu więc obsypię ile się da . Liczę na to że jakoś palma sobie poradzi. No i jak to często bywa  największy śnieg ma spaść kiedy już ustąpią mrozy.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 02, 2018, 07:50:42 »

Wzmocniłeś pokrywę?

Chyba trochę za bardzo obawiasz się o swoją palmę.
Mam wrażenie, że posadziłeś tam jakiegoś bananowca, a nie trachycarpusa ;)

Mam kilkanaście małych trachycarpusów w gruncie, które bez problemu zniosły ostatnie mrozy, a nie były niczym okrywane.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 02, 2018, 08:28:45 »

Zapewne masz rację , ja nie mam doświadczenia i stąd obawiam się mrozów. Nigdy jeszcze nie doświadczyłem ile może trach a bardzo mi zależy żebym nie musiał sadzić nowej bo znowu jeden sezon do tyłu by był. Nowa plkrywa jutro będzie.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 07, 2018, 16:43:31 »

Jedna z ostatnich nocy spowodowała że wszyscy często zerkaliśmy na termometr. Zapowiadali u mnie ok -11C.
Rankiem sprawdziłem jaka była minimalna zanotowana temperatura u mnie przy mieszkaniu.
Czujka zwisa z balkonu oddalona ok 1m od bloku na wysokości ok 50cm nad ziemią , wskazała -8,7C ( to miejsce jest mocno osłonięte od wiatru)
 Około 9:00 wyjeżdżałem z osiedla i temperatura w samochodzie wskazywała nieco ponad -8C . (Czyli na ulicy kilkanaście metrów od bloku) Zaczęła maleć do ok -10, -11 C na terenie mojego miasta ale poza moim osiedlam.
Dziś sprawdziłem minimalną temp. z działki i przyznam że mnie zmroziło.
Wiedziałem że będzie tam zimniej ale nie sądziłem że aż o tyle .
Odczyt to -15,3 C. To niemal drugie tyle co najbliższy teren bloku !
Przeciętnie rzecz ujmując, kilkuletni trach pod moim balkonem  nawet by nie narzekał a taki sam oddalony o ok 3,5 km zostałby chyba cały goły.
Dobrze, że kupiłem dwa termometry z zapisem max i min bo przynajmniej w kolejną zimę (która zapewne nie będzie tak łagodna ja teraźniejsza) z kolejnymi palmami, wejdę zdecydowanie bardziej świadomy różnic temperatur w tych dwóch lokalizacjach.
Buda zasypana , cztery butelki z wodą pomogły w utrzymaniu temperatury na poziomie +1,8C
Okolice mojego balkonu to chyba idealne miejsce na palmę, oprócz tego że słońca tam jest niewiele.
Z czasem może się okazać że będę jednym z tych, którzy najpóźniej okrywają swoje trachy ;)
Jeśli się tak stanie, to chyba będę musiał wpisać dwie strefy pod swoim avatarem ;)  :)

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 16, 2018, 20:33:58 »

Dziś byłem w jednym z okolicznych marketów (spożywczych) , patrzę a tu  karłatki.
Mam dwie vulcano, więc zwykła też powinna się u mnie znaleźć :)
Ma dwa pnie , zastanowię się jeszcze czy tak pozostaną czy będą  rozdzielone.


W niedługim czasie zapowiadają  u mnie prawdziwą zimę, chyba nie obejdzie się bez dostarczania do styrobudy butelek z ciepłą wodą.
Szkoda , bo myślałem że już po zimie...
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2018, 08:22:45 wysłana przez klex80 »
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 23, 2018, 19:03:14 »

Miałem nadzieję, że to będzie tyle z tegorocznej zimy.
Myślałem sobie,  że całkiem fajna zima trafiła mi się na pierwsze zimowanie  palmy w gruncie mimo , że nie posiadam prądu nadziałce (awaria).
Myliłem się, zima właśnie nadchodzi.

Mam już za sobą dwie doby ciągłego mrozu a przede mną jeszcze przynajmniej 8 dób.
Mrozy może nie są jakieś największe (jak na polskie możliwości) , ale jednak spore .
Przyznam,że mam lekkie obawy.
Wypełniłem dziś styrobudę butelkami z letnią wodą, dałem podwójną pokrywę i zasypałem wszystko śniegiem.
Dodatkowo przykryłem folią.
Gdzieś głęboko w środku czuję,  że będzie dobrze.
Mam nadzieję,  że nadejdzie niebawem moment odkrywania palmy, który będzie zakończony nowymi przyrostami liści.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2018, 20:20:29 wysłana przez klex80 »
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 24, 2018, 03:49:09 »

hej,
temperatury nie porażają ale ich termin trwania tak, jeśli nie masz zasilania i grzania może być nieciekawie.
Wczoraj w nocy kładłem styropian wokół palm i zgarniałem resztki śniegu.
Pozdrawiam PDA
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 25, 2018, 17:15:25 »

Mrozy trwają a moje obawy o palmę wzrastały z godziny na godzinę. Czekałem dziś na najcieplejszy moment dnia, kiedy to temperatura miała osiągnąć jedynie -7st.C
Niestety nie stało się tak i trzeba było się zadowolić chwilowym -9stC reszta czasu, to tylko większy mróz.
Przedwczoraj kiedy trwały już mrozy , włożyłem do styrobudy kilka butelek z ciepłą wodą .
Całość zamknąłem , przysypałem śniegiem, przykryłem folią i na nią jeszcze dałem czarną jutę.
Pojechałem dziś na działkę z całkiem sporą ilością nowych butelek z letnią wodą (jest nieco zimniej niż to, co przewidywała wcześniejsza prognoza pogody)
Przekonany byłem, że temperatura  w której jest palma będzie już poniżej zera.
Nie było tak, w środku panowała temperatura ok +3,2 st.C w środkowej części wysokości styrobudy i niewiele mniej na samym gruncie , bo ok 2,5st.C
Bardzo mnie to ucieszyło.
Minimalna zanotowana temperatura poprzedniej nocy to -16st.C (ok 60cm od gruntu)
Było dziś sporo słońca w ciągu dnia, pod czarną jutą śnieg był nie zmrożony, nawet lekko wilgotny.
W tym momencie panowała temperatura -10st.C
Szybko więc wymieniłem stare butelki na nowe w zdecydowanie większej ilości.

Z takim wypełnieniem budka została zamknięta , zasypana śniegiem, przykryta folią i czarną jutą .
Temperatura wzrastała dosyć powoli ponieważ woda nie była szczególnie ciepła, osiągnęła ostatecznie 27,5stC
Całość prezentowała się w taki sposób.



 Ciemny punkt widoczny pod folią, to otworek prowadzący do wyświetlacza przytwierdzonego do budki.
Najbliższe dni i noce , będą dosyć mroźne .
Prawdopodobnie będzie zimniej niż do tej pory i będzie tak dobrych kilka dób.
Myślę jednak,  że nie muszę się już obawiać.
Temperatura zapewne nie spadnie nawet poniżej zera w środku.
Doświadczenie z znacznie większymi mrozami okazuje się łatwiejsze do pokonania niż myślałem. Myślę jednak, że przede wszystkim dostępność śniegu stoi tutaj po mojej stronie.
Kiedy mrozy ustąpią, myślę że już tej zimy nie powinienem mieć obaw o tegoroczne zimowanie palmy.
Czas na wiosnę.....  :)  8)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2018, 10:08:45 wysłana przez klex80 »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 25, 2018, 17:37:02 »

Taka buda ma dużą bezwładność i jak widzę wreszcie sam się o tym przekonałeś.
W takich warunkach im lepsza styrobuda... tym lepiej.
Nie zdarzyło mi się, by w butelkach zrobił się lód, nawet po wielu dniach, choć nie były to równie intensywne mrozy.
Nad butelkami masz jeszcze wolną przestrzeń, którą ewentualnie mógłbyś wypełnić jakąś poduszką ;) :) :)

Najlepiej z gęsiego puchu.

(żart)

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 25, 2018, 18:05:47 »

Jeszcze tydzień temu szukałbym tych gęsi na wyskubanie puchu ale teraz już jestem bogatszy o kolejne doświadczenie.
Gąskom nic nie grozi z mojej strony ;)

Dopisane 27.02.2018
Minęły dwie doby od włożenia butelek - temperatura wewnątrz wynosi +6,3st.C
Jestem więc spokojny i czekam na odwilż.

Dopisane 01.03.2018
 Minęły kolejne dwie bardzo zimne doby , temperatura wewnątrz wynosi +1,9 st.C
Temperatury sięgały do-17 st.C nocami i ok minus 9-10 st.C w najcieplejszych momentach dni.

Dopisane 05.03. 2018
Otworzyłem dziś budę i w miarę usunąłem śnieg.
W środku był +1 st.C a minimalna zanotowana temperatura to +0,5 st.C przy gruncie.
Minimalna zanotowana temperatura na samej działce to -18,5 st.C  (ok 60cm nad gruntem)
Wstępnie palma wygląda bardzo dobrze.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2018, 18:28:52 wysłana przez klex80 »
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 20, 2018, 21:01:14 »

Nieco ponad tydzień temu była piękna wiosna , kilka dni później wróciła zima i całodobowe mrozy. Palmę trzeba było zabezpieczyć ponownie. Okazało się  też, że mam już prąd na działce ale nie chciało mi się już zakładać na nowo ogrzewania. Zakryłem palmę budą i dałem do środka kilka butelek z zimną wodą. Dziś sprawdziłem jak się sprawy mają, butelki nie zamarzły. Pierwsze zimowanie palmy w gruncie , bez prądu , w tę stosunkowo łagodną ale niesamowicie ciągnącą się zimę uważam za udane.
Niebawem wstawię fotkę poglądową  stanu palmy rozpoczynającej swą pierwszą wiosnę w gruncie. :)

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 02, 2018, 12:52:15 »

Jak pisałem wyżej , stan palmy widoczny na zdjęciu. Od jutra mają być już całkiem ciepłe dni, więc niech się wszystko nagrzewa i solidnie rośnie.


« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2018, 21:23:42 wysłana przez klex80 »
Zapisane

kaczmar005

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 02, 2018, 13:18:21 »

Po kilku miesiącach w mroku uważaj, aby słońce nie popaliły liści
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 02, 2018, 15:16:45 »

Ale ona nie była kilka miesięcy w mroku. Raz ok 2 tygodnie ,potem tez jakoś 2 tygodnie i jakieś pojedyńcze dni. Teraz tez juz z tydzień była otwarta zanim została uwolniona.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 02, 2018, 16:31:43 »

Teraz już wiesz jak zimować. Możesz świętować i cieszyć się palemką w ogrodzie.
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15