Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 15

Autor Wątek: Palemki w Tarnowskich Górach  (Przeczytany 44465 razy)

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #105 dnia: Listopad 06, 2018, 20:12:55 »

Dzień krótki, więc jadąc na działkę po pracy trzeba się liczyć z tym, że zaraz będzie ciemno.
Taka foteczka powstała ze współpracy telefonu z latarką :)

Miskant Olbrzymi

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #106 dnia: Listopad 07, 2018, 10:14:50 »

Palemki ładnie rosną.
Moim zdaniem lepiej wyeliminować trawę rosnącą wokół traszków w promieniu ok. 50 cm, np. wyściółkować, by sama wygniła.
Kilkanaście kępek trawy z pewnością konkuruje z palmą o wodę, miejsce na korzenie, itp.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #107 dnia: Listopad 18, 2018, 20:32:57 »

Andres, prawdopodobnie jest tak jak piszesz ale jakoś podoba mi się gdy palma wyrasta wprost z trawnika.

Poprzedniej nocy było ok -7C . Wagnerianus został osłonięty ale fortunei radził sobie sam.
Niestety dopiero wieczorem zajrzałem na działkę, więc fotka typowo nocna.
Widać jednak, że palmie nic nie dolega.
Na kolejne noce również przewidywane są przymrozki, jednak nieco mniejsze.
Zostawiam zatem wszystko bez zmian.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #108 dnia: Grudzień 13, 2018, 20:14:12 »

Nadeszła zima, trwa już chyba trzecią dobę. Temperatura w okolicach zera i lekkiego minusika, noce będą jednak nieco zimniejsze.
Fortunei pięknie wygląda przysypany lekko śniegiem.



a wagnerianus dostał już pełne lokum razem z ogrzewaniem.
Zostanie tak już do wiosny, jedynie będzie czasem zamykany a czasem otwierany.
Teraz jest zamknięty ale ogrzewanie wyłączone.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #109 dnia: Grudzień 14, 2018, 21:26:15 »

Jakieś obawy przed drugim zimowaniem?
Rok temu miałeś mnóstwo pytań.
Coś usprawniałeś?

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #110 dnia: Grudzień 15, 2018, 20:56:08 »

Pytań nie mam, bo już wszystko chyba wypytałem rok temu. Polegam już teraz na własnych obserwacjach. Przekonałem się , że nie jest to aż takie trudne a trachy wytrzymują całkiem dużo.
Wagner dostał starą budkę ale z doklejonymi dodatkowymi styropianami. Teraz ma 10cm grubości.
Termostat dogrzewa go do ok +2,5 C i tak raczej już zostawię. Do ilu spada temperatura jeszcze nie wiem , bo bez grzania utrzymuje sie ok +2C
Fortunei dostanie nową wykonaną lekko na wyrost , żeby wystarczyła na jakieś dwa , trzy sezony.
Gorzej jeśli braknie prądu. Nie dość , że dwie palmy, to jeszcze te większą trudniej będzie dogrzewać butelkami.
Przeczytałem też ostatnio cały swój wątek i widzę ile miałem planów na niektóre palmy a potem znów zmieniałem zdanie.
Nie martwi mnie to jednak , bo oznacza to, że jest jakiś postęp w planowaniu ogrodu.
Czeka mnie jeszcze wiele pracy w zrealizowaniu tego co na te chwilę mam przemyślane, nie będę jednak pisał co gdzie wykonam i co gdzie posadzę.
Postaram sie to przedstawiać na zdjęciach , kiedy już będzie  gotowe.
Teraz mam nadzieję tylko , że zima zleci szybko, łagodnie i nastanie wczesna wiosna, najlepiej bez majowych przymrozków. ;)

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #111 dnia: Grudzień 16, 2018, 20:53:41 »

Kilka zdjęć, z serii " zima też jest piękna"















« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2019, 20:44:55 wysłana przez klex »
Zapisane

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #112 dnia: Grudzień 20, 2018, 06:08:37 »

Prawie każdy kto uprawia palmy w gruncie chce mieć zdjęcie swojej palmy pod śniegiem. Bardzo ładnie to wygląda jednak trzeba pamiętać, że w przypadku małych palm, które rosną na równi z trawą może na wiosnę wystąpić problem zgniłej włóczni. Zalecam osłonę nawet gdy jest na plusie. Palma odwdzięczy się wtedy szybkim przyrostem. W przeciwnym razie,jeżeli będziesz przesadzał z  zimowymi wypasami będziesz miał takiego karła jak Maris. Co z tego, że bez osłony skoro przyrost jest praktycznie zerowy.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #113 dnia: Grudzień 20, 2018, 07:31:02 »

Przyznam, że chciałem zobaczyć palmę w śniegu i mrozie , to było silniejsze ode mnie . Od jutra mam ocieplenie, spryskam palmę środkiem przeciwgrzybiczym i położę budkę. Koniec wypasania;)
Szkoda byłoby gdyby jej coś miało dolegać.
Dzięki.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #114 dnia: Styczeń 08, 2019, 17:50:57 »

Palmy jednak nie traktowałem żadnym środkiem grzybobójczym, postawiłem budkę z ogrzewaniem i tyle.
Posypało trochę śniegiem, osłaniając grunt. Później nadeszła noc z minimalną temperaturą  -14,5 C.
Prąd póki co mam , więc wszystko przebiegło pomyślnie.
Dziś dosyć padało, śniegu mam już tyle, że chyba dobrych kilka lat takiego stanu u mnie nie było.
Temperatura na najbliższe dni, to kilka stopni na minusie nocami i około zera w ciągu dnia.
Za kilka dni rozpoczynam wietrzenie palm a tym czasem fotki z dzisiejszego dnia.
                                                             :Schneeschippen:






klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #115 dnia: Styczeń 19, 2019, 22:00:53 »

Czas płynie a u mnie ciągle zimowy klimat, ostatnio było kilka stopni na plusie , więc dużo śniegu się stopiło.
Znaczna część z Was, jeszcze nie zaznała w tym roku za wiele śniegu, dlatego nowa fotka abyście zobaczyli jak wygląda u mnie pomimo plusowych temperatur w ostatnich dniach.
Dziś nadchodzi kolejna fala mrozów. Nie ma jeszcze dziś takiej potrzeby ale włączyłem ogrzewanie i będę grzał kilka kolejnych dni.
Jest prąd - jest zabawa  8)


klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #116 dnia: Styczeń 27, 2019, 12:35:04 »

 Siewki fortunei czekają na wiosnę. W tym roku niech rosną, w przyszłym może jeszcze też. Po tym czasie, wybiorę ze dwie najdorodniejsze sztuki, resztę czeka niewiadomy los.



 Czekam też,  na skiełkowanie wagnerianusów. Jeśli coś z nich będzie, wszystkie u mnie pozostaną , dlatego, że tylko kilka nasion miałem.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #117 dnia: Styczeń 28, 2019, 12:39:12 »

To jakieś świeże przesadzenie, że tak równo? Widać też jasny kołnierz, czyli wcześniej rosły głębiej.

Jeżeli chcesz zatrzymać dwie sztuki to radziłbym nie czekać zbyt długo.
Latem wybrać 2 najbardziej rozwinięte i od razu sadzić do większych doniczek.
Te są w sam raz, jeżeli chcesz je rozdać/sprzedać, bo nie zajmą dużo miejsca.
Palemki dla siebie posadź jednak do palmówek, bo w małych doniczkach karłowacieją.

Wyglądają bardzo zdrowo!

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #118 dnia: Styczeń 28, 2019, 14:31:20 »

Klex,  te odrzucone przez budujących... sorry przez Ciebie możesz też eksperymentalnie posadzić gdziekolwiek i obserwować czy sobie poradzą. Ja nigdy nie mam serca wyrzucać wysianych własnoręcznie roślin. Co innego jak je pogoda/pory roku zabiją...

Tych dwóch wybrańców potraktuj jak pisze andres. :) 

Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palemki w Tarnowskich Górach
« Odpowiedź #119 dnia: Styczeń 28, 2019, 17:51:39 »

Andres oczywiście swym wprawnym okiem wypatrzył wszystko ;)

Siewki zostały posadzone dosłownie godzinę wcześniej.
Rosły wszystkie razem w jednej donicy, bałem się, że do wiosny za bardzo poplączą się korzenie i rozsadzanie je uszkodzi.

Póki zima trwa , posadziłem jak widać na zdjęciach, na jakiś czas mogą tak pozostać. Zastanawiałem się, czy ktoś będzie pytał, dlaczego posadziłem płyciej niż były, no i masz...

Prawdopodobnie za głeboko je posiałem, bo nawet teraz tak naprawdę, nie są zbyt płytko posadzone.
Oczywiście nie zamierzam ich trzymać w tych doniczkach całe dwa lata o których wspomniałem, kiedy trochę podrosną, wszystkie dostaną większe doniczki.

Lewiatan, żadna z tych siewek nie będzie wyrzucona! Za długo pieściłem tę ziemię , nim wyrosły...    :P
Z całą pewnością kilka posadzę gdzieś i niech rosną na dziko.
Kilka będę testował w altance zimą, bo nadal mam obawy zostawić większe palmy w altance, dłużej niż 3 doby na lekkim minusie.
Zwożę je do piwnicy a po kolejnych dwóch dobach nadchodzi ocieplenie.
Być może, mogą tam stać o wiele dłużej. Muszę się przekonać.

Nawet waszyngtonia stała tam, kiedy temperatura spadła do ok -1C i trwało to dłużej niż jedna doba. Nic jej nie było, mimo, że ziemia w donicy zamarzła. (nie wiem jak głęboko)
 Przwiozłem ją do piwnicy gdzie jest ok 17C i widzę, że stan liści powoli się pogarsza. Zasychaja końcówki.

Ostatecznie może się też okazać, że  wykiełkuje dobrych kilka wagnerianusów i wtedy część siewek fortunei wydam jeszcze w tym roku.
Wagnery mnie wprost urzekają.   :smiech:
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 15