Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Palma na Podkarpaciu  (Przeczytany 402 razy)

gabriel1

• G0
  • Nowy użytkownik
  • *
Palma na Podkarpaciu
« dnia: Grudzień 12, 2019, 22:51:51 »

Witam,
od kilku lat czytam nasze forum, a od dwóch sezonów posiadam tracha w gruncie. Ma przed sobą drugie zimowanie. Pierwsze zniósł bardzo dobrze. Posadzony w maju 2018, zimowany w budzie styropianowej z kablem grzewczym podpiętym do termostatu. Oprócz Trachycarpusa mam jeszcze od trzech sezonów w gruncie bambusa (na razie rośnie świetnie) i pierwszą zimę ma przed sobą niebieski eukaliptus. Ale to rośliny na oddzielne wątki. Oczywiście na wiosnę planuję kolejne nasadzenia, w Rzeszowie bo tu mieszkam. Pokazywana palma posadzona jest na wsi położonej ok 40 km od Rzeszowa na południe, w stronę Bieszczad. Zauważyłem, że tutejszy "miejski" klimat jest cieplejszy, bo kwitną tutaj trawy pampasowe, widziałem też kwitnącą albicję, i to dość sporą, a na wiosnę lilaki kwitną jakieś 2 tygodnie szybciej niż na wsi gdzie rośnie palma.

Pierwszy sezon w gruncie

Marzec, zdjęcie osłony po pierwszym zimowaniu

W tle widać bambusa

Wiosna

Lato

Bambusowi też się urosło

Nie liczyłem ile liści palma wypuściła w tym sezonie, ale było ich około 7. Czekam co pokaże w kolejnym sezonie.

andres

• Moderator Globalny
  • Ekspert
Odp: Palma na Podkarpaciu
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 15, 2019, 10:29:29 »

Ładna zieleń. Dużo liści. Oby tak dalej :)

SLIMI

• G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Okolice Rzeszowa
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2019, 15:00:13 »

Witaj Czy możesz na wiosnę wrzucić zdjęcia tej kwitnącej albicji z Rzeszowa? Jak masz zdjęcia tych traw pampasowych to też bym zerknął bo moja ostatniej lekkiej zimy nie dała rady (co mnie bardzo negatywnie zaskoczyło).

gabriel1

• G0
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2019, 14:06:52 »

Wklejam zdjęcie trawy pampasowej. Zdjęcie z dzisiaj, jak widać roślina nie jest niczym zabezpieczona. Przy tej samej ulicy parę kilometrów dalej też kwitną trawy pampasowe. Jak zrobię zdjęcie to wrzucę. Zobaczymy co będzie z tą trawą na wiosnę.

SLIMI

• G1
  • *
  • Okolice Rzeszowa
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2019, 12:45:43 »

No rzeczywiście to będzie trawa pampasowa - zobaczymy jak przetrwa tą zimę. Zima powinna być raczej lekka ale z trawami pamp. jest u nas jakoś dziwnie ciężko. Ostatnia zima była stosunkowo lekka a mimo zabezpieczenia mojej przegniły korzenie. Jedyna możliwość że może za późno zrobiłem jej osłonkę przed deszczem a powinna zimować przy prawie suchych korzeniach? Ziemię tak czy siak mam wszędzie przepuszczalną. Dwie Albizje od 4 lat zimuje z pasywną osłoną np z liści + folia i jest w miarę OK. W miarę bo zawsze duża część rośliny obumiera.

gabriel1

• G0
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2020, 16:47:02 »

Cześć, dorzucam jeszcze zdjęcia innych traw pampasowych rosnących w mojej okolicy. Jak myślicie, czy te trawy rosną tam już więcej niż jeden sezon? Czy trawa pampasowa jest w stanie zakwitnąć w tym samym sezonie, w którym została posadzona, bo jeśli nie to mogłoby świadczyć, o tym że to już nie pierwsza zima tych roślin w gruncie?

SLIMI

• G1
  • *
  • Okolice Rzeszowa
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2020, 13:48:09 »

Ciężko ocenić jaka była trawa w czasie posadzenia ale podejrzewam że chyba kwitnących nie sadzili. Miejsce posadzenia ma dziwne ograniczniki - nie wiadomo co on tam wsadził do ziemi. Może tam jest jakiś styropian albo jeszcze coś innego. Na razie zima jest super lekka - oby tak do wiosny.

WASHI

• G1
  • Ekspert
  • *
  • 7a/7b
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2020, 15:34:57 »

Trawa pampasowa rosnąca w okolicy wygląda na 3-letnią,a ponieważ kwitnienie zaczyna na 3 rok było to jej pierwsze kwitnienie.

P.S. Trach bardzo ładnie się przyjął.