Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. > Figi jadalne

Figowe ciekawostki

(1/1)

greg:
Z założeniem tego wątku nosiłem się od dawna. Jest to zbiór ciekawostek związanych z figami, z którymi zetknąłem się podczas podróży do Italii. Zachęcam do rozbudowy tego wątku o informacje dotyczące fig rumuńskich, greckich, czy też wszelkich innych.
Oprócz nowych zdjęć posłużę się również zdjęciami, które już publikowałem na forum. Chciałem jednak wszystkie je zebrać w jednym miejscu.

Gdzie figi rosną? W zasadzie... wszędzie. Na stanowiskach, na których widziałem te rośliny panowały skrajnie różne warunki. To dowodzi, że figa jest rośliną niesamowicie wszechstronną, odporną na suszę, wilgoć, zasolenie.

Zdjęcia, które już pokazywałem:

figowce rosnące w wilgotnym i cienistym poszyciu parku przy Cascata delle Marmore w pobliżu Terni, w regionie Umbria,figa, zwana na forum „figą wodną”, rosnąca bezpośrednio na brzegu Jeziora Garda (Lago di Garda) w miejscowości Riva del Garda w regionie Trentino Alto Adige,

figa zakotwiczona na murze, Alassio w regionie Liguria. Na zdjęciu widać barierkę drogi. Nad tą figą był asfaltowy pas. Bardzo chciałbym wiedzieć jak daleko sięgał system korzeniowy tej rośliny.
Zdjęcia do tej pory nie publikowane na forum:

Sfinalicchio w regionie Puglia i figa rosnąca jako makia (makchia) wespół z pistacjami kleistymi, mirtami i innymi roślinami, których nie znam. To było tuż nad brzegiem morza, co znamionuje, iż piach jako podłoże jest jak najbardziej ok. Poza tym wszędzie były wapienne kamienie, co może świadczyć o zasadowym odczynie podłoża. Na drugim zdjęciu zaznaczyłem jak rosła ta figa. W zasadzie wytworzyła formę płożącą co wyraźnie widać po pniach, pokazanych strzałkami. Jak widać figa nawet w tak wydawałoby się mało przyjaznych warunkach owocowała.

I kolejna figa nad brzegiem morza. Tym razem port w Vieste, również w regionie Puglia.


Tyle o stanowiskach. A kształty liści? Dwa najbardziej różne jakie widziałem:

figa z wyciętymi liśćmi w Coligliano Calabro w regionie Calabria

i figa z liśćmi pełnymi w słynnej z bizantyjskich mozaik, miejscowości Ravenna w regionie Emilia Romania.


Jak można figi jeść? Można na przykład doprawić je listkiem laurowym, skropić sokiem z cytryny, nadziać migdałami, a następnie upiec/podsuszyć w piecu opalanym drewnem. Takie frykasy są do kupienia w znanym z charakterystycznych domków zwanych trulli miasteczku Alberobello w regionie Puglia. Sympatyczny dziadek, który owe frykasy wytwarzał sam mieszkał w trullo, a przewoził je... Polonezem Truck (no dobra, niech będzie, że Daewoo).


Można też figi zjeść na surowo. Na południu Włoch rośnie stosunkowo dużo dzikich figowców, a znalazłszy takie drzewko można zebrać z niego owoce, celem ich skonsumowania. ;) Poniższy zbiór trafił się w Metaponto w regionie Basilicata, który jest jednym z najsłabiej zaludnionych regionów Włoch.


Na koniec omdlewająca z braku wody figa w Rodi Garganico w regionie Puglia. Widok zaskakujący, ale pokazujący, że nawet ta roślina, rosnąc w gruncie, może cierpieć na skutek suszy. Ta figa rosła w mieście, otoczona betonem, chodnikami. Warunki bardzo podobne do figi z Alassio. Może znaczenie ma, iż ta omdlewająca była dużym drzewem, które przecież musiało transpirować w znacznie większym stopniu niż niewielki krzak.

zwojtek:
Ciekawy wątek i liczę na kontynuację.

Interesują mnie różne morwowate i ze swej strony też dodam parę zdjęć i obserwacji.
Chorwacja, środkowa Dalmacja, okolice miejscowości Makarska.

Ciekawe stanowiska fig, jak one się tam wysiewają - ptaki, owady, wiatr?


A tutaj roślina rosnąca nad źródełkiem, ma grube gałęzie i liście pełne lub dzielone na 3 części:


Przejeżdżając przez góry Biokovo, gdzieś na wysokości 500-600 m n.p.m. ukradłem i ukorzeniam sadzonki ciekawych fig.
Figa drobna, o małych owocach, w porównaniu do normalnej gałązki. Czy to może kwiaty męskie?


Ciekawa figa, bo już dojrzała. Na zdjęciu same owoce, ale sadzonki zrobione.

Nietypowym jest to, że była dojrzała. Zdjęcie zrobione 16 lipca br.
Ze względu że dostrzegłem ją jadąc samochodem, to nie było czasu na zrobienie zdjęcia całego stanowiska gdzie rosła.
Zatrzymałem się tylko, ciach kilka gałązek i owoców i dalej w drogę.
Rosła dziko, w górach, przy szosie. Owoce słodkie. Inne figi w otoczeniu miały jeszcze zielone owoce. Z tego co rozmawiałem z mieszkańcami, to figi zaczynają tam dojrzewać w sierpniu. Dlatego ta figa jest dla mnie unikalna.
Zastanawia mnie czy jest to wybitnie wczesna odmiana, czy to były późno dojrzewające figi wiosenne?


Ciekawi mnie od czego zależy kształt liści morwowatych? Kiedy są pełne a kiedy dzielone na 3 lub 5 części? Czy zależy to od rodzaju gleby czy od jej wilgotności, czy od jeszcze innych czynników?

Zauważyłem też że odmiany o rodowodzie bałkańskim mają liście bardziej zaokrąglone (mniej powcinane) od odmian np. francuskich. Tak przynajmniej mam u siebie.

greg:
Dziękuję za ciekawe zdjęcia.
Kształt liści to fenotypowa manifestacja genotypu.
Populacje, kiedy są oddzielone i się nie mieszają, różnicują się. Czy to poprzez dobór, czy to poprzez dryft genetyczny.
Gdyby na ziemi nie było człowieka to może za 100 tys. lat byłyby już odrębnymi gatunkami. Człowiek podróżując, przewożąc rośliny nawet z kontynentu na kontynent wpływa bezpośrednio na naturalne procesy specjacji.

zwojtek:
Jeszcze jedna ciekawostka - figa afgańska. Zdania są podzielone, czy jest to odrębny gatunek czy tylko odmiana ficus carica.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej