Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. > Egzotyczne owocowe

Oliwka europejska

(1/8) > >>

Araukar:
Chciałbym przedstawić wam moją oliwkę która jest u mnie od 2008 roku . Na pierwszym zdjęciu widać zaszczepiony kikutek na jakiejś podkładce.



Uploaded with ImageShack.us

Trzy następne zdjęcia zrobione zostały dzisiaj  w trakcie intensywnego kwitnienia tej rośliny.



Uploaded with ImageShack.us


I małe makro kwiatostanów



Uploaded with ImageShack.us

 i jeszcze jedno zdjątko

 


Uploaded with ImageShack.us


W tym sezonie widziałem dosyć dużo trzmieli na jej kwiatkach czyli część powinna być zapylona i może wydać owoce . Pszczól jak nie ma tak nie ma .

Polish king bamboo:
Araukar a co z owocami ? Przeznaczysz na olej czy pójdą na przekąskę  ;)

Araukar:
Arturze owoców takich normalnych handlowych raczej nie spodziewam się. Po pierwsze oliwka dopiero zaczyna kwitnienie  , a normalnie na południu Europy wchodzi w okres kwitnienia na początku maja, czyli moja na starcie ma już miesiąc w plecy .Drugim czynnikiem jest nasza jesień . W swoim życiu pamiętam kilka ładnych ciepłych i długich jesieni w których moja oliwka być może utrzymała by owoce , ale te pozostałe  jesienne miesiące raczej  były mokre i chłodne .

greg:
Ja myślę, że Artur jednak żartował. :)

Ja mam trzy oliwki. Poniżej zdjęcie największej z nich, które zrobiłem parę dni temu. Mam ją 2 lata. Z donicą ma około 1.4 - 1.5 m. Bardzo lubię oliwki. Byłoby wspaniale mieć wielki, piękny, stary okaz. Widziałem takie w tuluskich szkółkach. Ceny w granicach 500-600 euro. Biorąc pod  pod uwagę, że tamtejsze ceny są wysokie to zapewne można taką kupić taniej. Tylko jak ją przechować? :)



Na zdjęcie załapały się również:

1. arbutus unedo,
2. trawa pampasowa,
3. młode pinie otrzymane przeze mnie z nasion (5 sztuk) oraz niezidentyfikowana sosna otrzymana z nasion wyciągniętych z szyszki, którą przywiozłem z Barcelony (dwie sztuki),
4. akebia pięciolistkowa.

Polish king bamboo:
Pewnie  że żartowałem. Greg nie trzeba jechać za granicę .Tej wiosny takiej wielkości  rośliny widziałem w OBI na Bielanach  Wrocławskich . Nie było cen a byłem ciekawy ile takie olbrzymy kosztują. Mieli jedną oliwkę i jednego figowca.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej