Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Szorstkowiec rosnący pod ścianą budynku - Drawsko Pomorskie  (Przeczytany 8407 razy)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Szorstkowiec rosnący pod ścianą budynku - Drawsko Pomorskie
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 07, 2021, 12:46:47 »

Mam na myśli młode trachycarpusy w doniczkach, które nie zaznały mrozu lub jedynie drobne przymrozki.
Ludzie wysyłali mi fotki z pytaniami. I jak pisałem widziałem takie coś u siebie.

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Szorstkowiec rosnący pod ścianą budynku - Drawsko Pomorskie
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 14, 2021, 10:56:23 »


Małe palmy rosną przy gruncie. Wielu ludzi nawet nie potrafi sobie wyobrazić jak zachowuje się temperatura powietrza w tej warstwie. Najcześcniej palma po prostu przemarza. Później gnije stożek wzrostu (włócznia). Często nie prowadzi się obserwacji temperatury powietrza przy gruncie co jest karygodnym błędem. W efekcie winę za całe nieszczęścia przypisuje się wilgoci

Jeszcze zdanie dotyczące niskich temperatur przy gruncie i nie tylko. Mam sporą działkę (28A ) . Na jej końcu za domem stoi tunel foliowy na warzywa. W tunelu zawieszony mam na wys 2m jeden z czujników temperatury mojej stacji. Podczas zimnych nocy tydzień temu temperatura nad ranem w tunelu wynosiła -4,9 C (tunel usytuowany w północnej części działki) podczas gdy w tym samym czasie czujnik umieszczony na wys 2m ale w południowej części  pokazywał +0,5 C !!! Oba czujniki oddalone są od siebie jakieś 50m . Latem wieczorami czuć dużą różnicę temp. pomiędzy obszarem przed domem od południa a okolicami tunelu, jednak nigdy bym nie przypuszczał że może być aż taka różnica. Ciekawe ile było w tunelu przy samym gruncie. Tego nie sprawdziłem. Sałacie nic się nie stało bo była pod fizeliną .
Zapisane