Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Kiwi  (Przeczytany 35928 razy)

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 14, 2012, 08:13:03 »

Stani witaj na forum

Bardzo prosimy o zdjęcia i on jakieś wskazówki jak zimujesz palmę bez ogrzewania przy -20C. Jak dużą masz palmę w gruncie?
Zapisane

Arche

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Gdynia strefa 7a
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 14, 2012, 15:22:42 »

Witaj na forum,

Cieszę się że jest jeszcze ktoś poza mną w Gdyni, kto również uprawia palmy i inne egzoty w gruncie.
Czekam z niecierpliwością na zdjęcia Twoich palm i innych roślin :)

Pozdrawiam
Zapisane

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 14, 2012, 15:47:11 »

Witaj stani!

Cieszę się że jesteś z Pomorza ;)
Więcej nas ;D

Wiesz może jakie dokładnie albicje masz? julibrissin f.rosea(różowe kwiaty)?
Bardzo chciałbym zobaczyć fotki wagnerianusa ,araucarii, albicji no i kiwi oczywiście.
Piszesz też że jedna palma przeżyła - a jakie dokładnie były te pozostałe cztery którym się nie udało?
No i napisz coś więcej proszę o tym podłożu które zastosowałeś dla palm ,a w którym pokładasz nadzieje,już niezależnie czy przyniesie to pozytywny efekt czy nie bo przecież sam wiesz że to iz dajmy na to nie przezyją nie musi byc winą podłoża. Przyznam szczerze że tematowi podłoże nie poświecamy tu w ogóle czasu i byc może jest to duzy błąd.
Zapisane

stani

  • G1
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 14, 2012, 19:49:28 »

witam.Zdjecia postaram sie wstawic szybko.Poszukam cos w kompie.Ja  od 5 lat pracuje w norwegii w domu bywam co 3do 4 mies.Wiec rosliny musza radzic sobie same w czasie gdy mnie  niema, stad strat wiele a zapalu jeszcze wiecej.Stosowalem wiele materialow .Oprocz opon ktore sa ciekawym rozwiazaniem.Odpuscilem styropianowi domki ,scianki .Slabe efekty.

Moze szybko odpowiem na kilka pytan.PATRYK......Nigdy nie mierzylem temperatur .Mieszkam przy obwodnicy.Nie jest to najcieplejsze miejsce Gdyni...BIEDNY MIS......4lata testow z fortunei i wagerianusami klodziny 30 do 50 cm. 5sztuk po jednej do 3zim wytrzymaly.Ja wiem ze przed kablem nie uciekne.Ale chce jeszcze sprobowac z powietrzem z kotlowni ......WASHI...Wgruncie traz mam 3 albizje nigdy nie kwitly sa z nasion, Przy dotyku i na noc  zamykaja liscie kilka jest w garazu .Co do podloza to.nigdzie w swiecie gdzie bywalem nie widzialem by palmy rosly w tak bogatej w grzyby i bakterie ziemi.Moze pomidor ogorek ok.Mysle ze wtym kierunku trzeba troche popracowac.palmy w zimie stoja w wilgotnej lub mokrej ziemi.Bez tlenu wody ktora przeplywa a nie miesiacami stoi.to wszystko sie kisi.Moze sie myle ale takie po latach prob mam odczucia.W styczniu na  LANZAROTTE wykopalemna na plazy przy palmie .0.5m dol ,wszedzie sucho i piach plazowy.Zrobilem to poniewaz ubieglego lata tak wlasnie wkopalem 4palmy najwieksz ok 40   50cm klodzina w piasku z plazy.Zauwazylem ze piasku tym nie trzyma sie plesn i robactwo Jak posypiecie nim kuwety z nasionami 0 PLESNI.Dlatego probuje w wrzesniu nakrylem palmy domkiem.Folia babelkowa .Drzwi uchylne..0 dostepu deszczu.Raz podlano w listopadzie.W grudniu stan palm byl bez zarzutu. Zobaczymy w kwietniu.ide w kierynku na suchosc zobaczymy .na lanzarotte co jest ciekawe nie pada .Duze roznice temperatur dnia i nocy daja rose i to wszystko.Grzebalem pod palmami SUCHO JAK PIEPRZ.A ROSNA PIEKNIE .Po 2 ostatnich zimach mam dosc wyciagania zgnitych stozkow.Czas pokaze niebawem Pozdrowienia
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2012, 16:42:58 wysłana przez stani »
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 14, 2012, 23:07:47 »

stani - co do albicji to chyba muszę cię sprostować, bo jeżeli mówisz, że składają liście przy dotyku to prawdopodobnie jest mimoza.
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 15, 2012, 07:56:37 »

Albicja też składa liście przy dotyku ale znacznie wolniej niż mimoza.
Zapisane

sev

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 568
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 15, 2012, 11:32:47 »

Albicja składa liście na noc, dotyk raczej nie ma na to wpływu. Ja przynajmniej tego nie zaobserwowałem.
Zapisane

stani

  • G1
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 15, 2012, 18:12:21 »

witam niedlugo pokaze wam zdjecia to sami osadzicie co tojest.Ta reakcja na dotyk jest wolniejszaa  polewam to sie zamyka.Pierwsza roslina pochodzi z barcelony .Drzewo bylo duze liscie jak od strusia piura .Owoc byl jak muszla wielkosc malej dloni.Wsrodku byly nasiona .sadzonki rozdalem zostawiajac jedna .Nastepne mam z egiptu i teneryfy.Te nasiona byly z duzych zasuszonych fasoli.Odmiana biala byla ale straki byly mniejsze i byla to forma raczej  krzakow niz drzewa













Witam ...w koncu udalo mi sie wyslac pare fotek jest tego wiecej.ogrodek ma 24 lata w niezmienionej formie.tylko male roszady nasadzen .Kiwi zdjecia robione byly okolo sierpnia owoce jeszcze nie maja wielkosci .najwiecej mialem ponad 200 szt duzych drobnicy nie liczylem.Zbiera sie koniec listopada do mrozu.Po ostatniej zimie pierwszy raz owoce byly male i kilka .musialo odczuc mrozy bo kwiatow bylo malo.nigdy nie bylo okrywane.rowniez nigdy w ogrodzie przez 24 lata nie stosowalem nawozow zadnych,poprostu nigdy otym nie pamietalem. z tad wzrosty moich rosli nie beda imponujace w oczach wielu forumowiczow.Pozdrawiam......

---

Scaliłem posty (proszę nie pisać posta pod postem), poprawiłem linki do zdjęć (proszę je wstawiać w taki sposób jak ja to zrobiłem).
greg
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2012, 21:57:06 wysłana przez greg »
Zapisane

Arche

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Gdynia strefa 7a
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 16, 2012, 21:45:56 »

Stani to kiwi jest super, aż się nie chce wierzyć że w Polsce można uzyskać takie ładne owoce. Tylko pozazdrościć :brawo:
Jakbyś kiedyś chciał przycinać ten krzew to chętnie przyjmę jedną gałązkę do ukorzenienia :P
Zapisane

stani

  • G1
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 16, 2012, 23:20:13 »

Arche....niema sprawy jak bede na swieta to moge dac ci kilka galazek .Tylko daj namiary.Nie jest proste ukorzenienie ale sie udaje na galazce musi narosnac biala narosl.Jak  orzech wloski.Co roku duzo przycinam rozdaje i wyrzycam.tak jak odrosty 2ch wiekowzh agaw.poprostu wyrzucam bo niemam co ztym robic.Wielkie dzieki zauporzadkowanie strony. :)
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 16, 2012, 23:35:38 »

Stani a ja jestem ciekawy jak u Ciebie prezentuje się parvifolia i spectabilis.Wstaw fotki jeśli masz.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 17, 2012, 00:25:44 »

Stani

Coś fantastycznego.Jesli to nie bedzie problem to też piszę się na kilka gałązek kiwi i postaram się odwdzięczyć czymś fajnym.Fajnie gdybyś dał znać jak będziesz ją przycinał.

P.S.Tak sobie pomyslałem że mając tyle witaminy C późną jesienią i wczesną zimą chyba nigdy nie łapiesz infekcji grypowych. ;D
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2012, 00:33:26 wysłana przez WASHI »
Zapisane

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 17, 2012, 02:20:18 »

Stani,

swietne to kiwi! Ja tez mam od jakis kilku lat kiwi w ogrodzie i nie dosyc ze nie owocuje to jeszcze praktycznie od kilku lat corocznie musi zaczynac od poczatku, bo wymarza do gruntu. Napisz w jakim miesiacu owoce dojrzewaja i czy krzew owocuje corocznie?
Zapisane

marcinxl

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 137
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 17, 2012, 10:02:07 »

Też mam kiwi w gruncie wysiane z nasionka z owocu kupionego w sklepie. Rośnie już parenaście lat i tak samo jak u bawoliego ani razu nie kwitło. Jak mocniejsza zima  przemarza do poziomu gruntu lub śniegu i zaczyna od nowa. Miałem już je wykopać bo to jak błędne koło hehe. Tym bardziej zdjęciem zamieszczonym przez stani miło się zaskoczyłem. Stani ta twoja odmiana to obupłciowa jest czy masz dwa egzemplarze męski i żeński?
Zapisane

stani

  • G1
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Kiwi
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 18, 2012, 21:16:01 »

Ciesze sie ze Wam  kiwi sie podoba .Zawsze wydawalo mi sie ze tonic takiego ze rosnie .Skoro od paru lat mozna je kupic bez problemu.Napewno teraz wroci w nas wiara ze i w Polsce   moga rosnac  egzoty.Niewiem jaka mam odmiane.20 lat temu jak sadzilem u nas w ogrodach krolowal srebrny swierk i jalowce.Wtedy wystarczylo mi ze jest to kiwi.Jedno kiwi ktore mam daje duze owoce a drugie mniejsze.Duze po 5 latach dalo okolo 20 owocow co rok wiecej 70 .100 .Cztery lata temu bylo ich 220.Po ostatniej zimie nie zakwitla pozno liscie wyszly.Malych zdrugiego krzaku byly kiscie.Te maja taki sam smak jak duze .Tylko mniejsze.Zbiera sie je jak najpozniej listopad czasem grudzien .male przymrozki nic im nie szkodza.Sa jeszcze twarde jak banany. musz z miesiac polezec.Co do szczepek to wedlug tego co zaobserwowalem najlatwiej ukorzeniaja sie galazki w luty marzec.Srednio na 4./5 galazek jedna sie udaje .Gdy probowalem latem lub jesienia nigdy sie nie udalo.Co do pytania ARTURA ....to wrzuce zdjecia w dziale bambusow.PS  ogladalem Twoje bambusy rok temu na innym portalu bardzo mi sie podobaly .miales sporo odrostow ...SUPER.







---

Towarzyszu stani. Rad jestem z Waszej obecności, ale mam prośbę żebyście się nauczyli wstawiać zdjęcia jak należy.
greg
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2012, 00:31:53 wysłana przez greg »
Zapisane