Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: ogród w klimacie sródziemnomorskim  (Przeczytany 3299 razy)

lukaszwlodarczyk

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
ogród w klimacie sródziemnomorskim
« dnia: Sierpień 09, 2015, 21:28:20 »

Witam
Przedstawiam Wam mój ogród a raczej jedną jego część, tzn chodzi o część ogrodu przed domem. Zafascynowany klimatami sródziemnomorskimi (chorwacja) zapragnąłem podobnych widoczków u siebie. tą część robiłem kilka lat powolutku. część roślin rośnie kilka dobrych lat inne posadzone są w tym roku.
Efekty przedstawiam poniżej:


Trachycarpus z metrowym pieńskiem wsadzony do gruntu w lutym, ma się ogólnie dobrze, najstarsze liście są lekko zółte ale nowe są ładne ciemnozielone.

w tym miejscu rosną 2 araucarie. ta większa widoczna jest kupiona, niestety 3 lata temu podmarzła i odbiła 3 przewodnikami, ma już około 120 cm. druga araucaria mniejsza jest z nasion pochodzących z argentyny z patagonii. powinna przeżywać -30C bez problemu.....

Agawy amerykańskie - posadzone w ogrodzie z 2 powodów. wielkość - niesty ale ledwo we dwie osoby można takie coś dźwignąć, nie mówiąc o tym że wózek ledwo daje rady te kilkaset kilo przewieźć. drugi powód to stały one cała zimę w nieogrzewanej szklarni i kilka dni z -10C przeżyły bez najmniejszych uszkodzeń. Oczywiście będą musiały być obudowane i ogrzewane na zime....

w ogrodzie rosną też 2 sztuki puya coerulea z chile - mam je z nasion sprzed kilku lat. zobaczymy jak sobie poradzą, muszę być oczywiście dogrzewane zimą....

w klimacie sródziemnomorskim nie mogło zabraknąć trawy pampasowej i magnolia grandiflora  - tutaj odmiana kay parris.


na całości są posadzone różne kaktusy - najwięcej opuncji - około 10 gatunków, 4 gatunki cylindropuncji, 2 gatunki kaktusów kulistych, kilka małych agav. Najładniejsze opuncje to te z wielkimi członami i duzymi kolcami - o ile pamiętam to opuntia montana. nie wiele rózni się od tych dużych na pustyniach.....


koło agaw rosną też palma karłatka oraz dasylirion wheeleri a na środku rośnie malutki cedrus brevifolia.

całość jest wysypana żwirem, pod którym jest mata ogrodnicza. W związku z tym chwastó jest niewiele. Z roślin "obcych" w tym miejscu jest też cunninghamia lanceolata widoczna na zdjęciach, podocarpus nivalis a także austrocedrus chilensis.
Ogród wygląda bardzo ciekawie - dosłownie albo lepiej niż w chorwacji (więcej kaktusów :)) i bardzo zwraca uwagę. Oczywiście czeka mnie mnóstwo pracy jesienią, żeby co wrażliwsze zabezpieczyć przed deszczami i mrozami.....
pozdrawiam
Ł.
Zapisane

sev

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 568
Odp: ogród w klimacie sródziemnomorskim
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2015, 23:05:55 »

Interesująca kolekcja roślin, czy te "wielkoczłonowe" :P opuncje już Ci zimowały?
Bardzo ładna kuningamia, moja też wreszcie ruszyła (5 lat kisiła się w doniczce).
Puya mi zmarzła.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2015, 11:25:36 wysłana przez sev »
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: ogród w klimacie sródziemnomorskim
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2015, 03:56:47 »

Witam Łukaszu,
nie będę się wypowiadał o klimacie śródziemnomorza w sensie otoczenia, ale powiedz ile zim przetrwała Araukaria i czy w gruncie?
Pozdrawiam A
Zapisane

lukaszwlodarczyk

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: ogród w klimacie sródziemnomorskim
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2015, 18:54:53 »

Witam
zamieściełm opisy opuncjie jak i araucarii w innych wątkach tutaj:
arucarie
http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=29.45
opuncje
http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=140.30

pozdrawiam
Ł.
Zapisane