Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Palmy w Wodzisławiu Śląskim  (Przeczytany 11198 razy)

Wawer

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« dnia: Maj 20, 2015, 21:01:10 »

Witam,

jako, że nazbierało mi się już trochę palm i nie tylko, i nie mieszczą się już na tarasie, postanowiłem zorganizować specjalny kącik w ogrodzie. Poniżej wklejam kilka fotek mojego przybytku ;)

Część zdjęć w jakości telefonicznej.
Tak wyglądało to na początku


Musa Basjo trafił do gruntu

Maureli też

Szorstkowce, Daktylowiec Kanaryjski i Cykas zadołowany z donicą, po uprzednim przygotowaniu drenażu :)


 i tak to mniej więcej wygląda obecnie ;D


widok z tarasu

« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2015, 21:40:12 wysłana przez Wawer »
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2015, 23:40:04 »

Fajny rozsadnik zrobiłeś ;) Podoba mi się to kraciaste tło.
Pozdrawiam A
Zapisane

Wawer

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2015, 13:24:57 »

Mała aktualizacja

szorstkowce wypuszczają kolejne liście

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2015, 20:22:28 wysłana przez Wawer »
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2015, 21:25:39 »

Wawer dla mnie zbyt mocno to uporządkowane  :).
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 05, 2015, 22:50:16 »

Wawer podzielam opinię Artura , ale spójrz na to empirycznie , palma lubi ciepły grunt , a  Ty jej fundujesz białe otoczenie odbijające ciepło . Jak już  to użyłbym bazaltowych czarnych kamieni. Ja tak zrobiłem w przypadku swojej magnolii wielkokwiatowej ,grandiflory.
Zapisane

Wawer

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 05, 2015, 23:17:52 »

Dzięki za uwagi Araukar ;) faktycznie muszę pomyśleć nad ciemniejszym kamienień na przyszły sezon :)
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2015, 02:32:39 »

Wawer, nie żartuj JSW Ci nie poskąpi eko-groszku. Nic lepszego nie znajdziesz ;)
Pozdrawiam A
Zapisane

Wawer

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 03, 2015, 17:07:55 »

mała aktualizacja  ;)


Zapisane

Wawer

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2016, 13:50:59 »

Witam, mały update z Wodzisławia ;)  Palmy zadołowane, bananowce w gruncie :) jeszcze leżaczki i można się opalać i leżakować w cieniu bananowców , oczywiście kiedy urosną  :P :) 8)
 Pewnie się posypią gromy, że wysypałem teren jasnym kamieniem, no ale cóż taka była koncepcja:)
fotka poglądowa z marca 2016, dziury w gruncie po zeszłorocznym sezonie ;)


Obecnie mój ogródek wygląda tak:)





widok z tarasu ;)



 :D :D :D
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 28, 2016, 18:37:13 »

Nie martw się. Zawsze możesz zasypać, jak znudzi Ci się ten biały śnieg/sól. :chichot:

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 29, 2016, 04:22:21 »

Kolor to twój wybór i tak trzymaj. Masz się dobrze czuć w twoim ogrodzie. Obrzeżenia z bruku są mi obce i kojarzą się z ogródkami działkowymi za głębokiej komuny. Obwódki różnego sorta: betonowe, granitowe wraz z klombami w oponach o różnych średnicach należało na 1Maja obowiązkowo pobielić :chichot:
U Ciebie rosną rośliny ozdobne, a w tamtych czasach rosło wszelkiego rodzaju badziewie i chwasty, a ozdobą i powodem do dumy miały być te obwódki, wyeksponowane przez ich malowanie.
Ostatnio widziałem na Śląsku takie relikwie ale nie miałem przy sobie nic aby uwiecznić. Postaram się poprawić i wykonać zdjątka przy najbliższej okazji.
Podoba mi się rozwiązanie Andres z jego wersji obrzeżenia ścieżki, jest po prostu naturalne. Nie powalił mnie na kolana power z podobnego powodu.
Wybaczcie moją szczerość i pamiętajcie o egoizmie w Waszych projektach. 
Pozdrawiam Arundo
Zapisane

Wawer

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 29, 2016, 21:40:59 »

Dzięki za komentarze, faktycznie moje obrzeże podobne do tego od Power'a  , na chwilę obecną jest jak jest ( mam go zamiar jeszcze trochę podświetlić jak banany podrosną ;) , ale z czasem ogród pewnie będzie ewoluował :) 8)
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2016, 21:49:38 wysłana przez Wawer »
Zapisane

PVpower

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 30, 2016, 07:53:31 »

No trochę podobnie  ;) Przyznam się szczerze, że też chciałem dać biały otoczak, ale cena mnie zabiła. Co do samego spasowania kamienia z egzotami a nawet bananami, to 90% odwiedzających mnie i oglądających ogród nie ma nawet pojęcia co to za rośliny (na tracha mówią bambus) a interesuje ich jedynie całokształt i tutaj własnie kamienie dają bardzo dużo do wyglądu. Dla mnie liczy się również wygoda utrzymania i m.in. koszenie, które w tym przypadku jest błyskawiczne. Najważniejsze, że wszystko rośnie i cieszy oko w takiej czy innej formie :)
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 31, 2016, 02:02:20 »

Cześć,
power wyobraź sobie pod domem bambus o średnicy łozy równej z trachem. Pewnie nie miałbyś nic przeciw ;)
Jako ciekawostka, ostatnio też miałem gości, którym podarowałem abisa. Przetrwał 2 zimy u nich. Oglądając postępy moich bananowców stwierdzili: "fajne masz te palmy"
 :D
trachy fortunki, armatki, wash, nowy wagner w ogóle nie istniały. Stwierdzili, że też mają ode mnie fajną palmę ;D
Zapytałem więc co sądzą o tych roślinach. Odpowiedź była prosta, cyt: " ech to rośnie pod każdą chałupą w Londynie" Coś więcej?  :chichot:
W Londku byli 2 razy bo córka tam wyszła za mąż.

Co do koszenia, zgadzam się power w 1000 % czym mniej tym lepiej, robię to intensywnie ograniczając trawnik. Daję tym samym miejsce dla nowych nasadzeń.

Całokształt,  jest bardzo ważny, o ile nie najważniejszy. 
Dla mnie to podstawa sensu ogródka, po co mi tysiąc roślin bez efektu dekoracyjnego? Chyba, że to ma być działka eksperymentalna ale poligonu Drawsko pod domem nie planuję.
Sorry, dziadek Arundo znów się powtarza
pozdrawiam A
Zapisane

Wawer

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Palmy w Wodzisławiu Śląskim
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 31, 2016, 22:23:48 »

witam,
 na początku podłoże miało być "zgapione" od Roberta z Poznania. ;) ..jednakże po odwiedzeniu kilku składów z kamieniem ( ciężko znaleźć kamień o podobnym kolorze w okolicy i przeliczeniem kosztów....stanęło na jasnym i tańszym taraso ;)  obrzeże faktycznie ma z założenia  ułatwić koszenie, jako że jest ogólnie co kosić co tydzień:) co do znajomych to u mnie wygląda to podobnie....Maureli rośnie na środku- znajomy stwierdził fajna palma ;) myślę że ogólnie liczy się ogólny efekt...lubię po prostu te moją namiastkę egzotyki nawet jak rośnie na białym śniegu/ soli ;)
Zapisane