Z założeniem tego wątku nosiłem się od dawna. Jest to zbiór ciekawostek związanych z figami, z którymi zetknąłem się podczas podróży do Italii. Zachęcam do rozbudowy tego wątku o informacje dotyczące fig rumuńskich, greckich, czy też wszelkich innych.
Oprócz nowych zdjęć posłużę się również zdjęciami, które już publikowałem na forum. Chciałem jednak wszystkie je zebrać w jednym miejscu.
Gdzie figi rosną? W zasadzie... wszędzie. Na stanowiskach, na których widziałem te rośliny panowały skrajnie różne warunki. To dowodzi, że figa jest rośliną niesamowicie wszechstronną, odporną na suszę, wilgoć, zasolenie.
Zdjęcia, które już pokazywałem:
figowce rosnące w
wilgotnym i cienistym poszyciu parku przy
Cascata delle Marmore w pobliżu Terni, w regionie Umbria,
figa, zwana na forum „figą wodną”, rosnąca
bezpośrednio na brzegu Jeziora Garda (Lago di Garda) w miejscowości Riva del Garda w regionie Trentino Alto Adige,
figa
zakotwiczona na murze, Alassio w regionie Liguria. Na zdjęciu widać barierkę drogi. Nad tą figą był asfaltowy pas. Bardzo chciałbym wiedzieć jak daleko sięgał system korzeniowy tej rośliny.
Zdjęcia do tej pory nie publikowane na forum:
Sfinalicchio w regionie Puglia i figa
rosnąca jako makia (makchia) wespół z pistacjami kleistymi, mirtami i innymi roślinami, których nie znam. To było tuż nad brzegiem morza, co znamionuje, iż piach jako podłoże jest jak najbardziej ok. Poza tym wszędzie były wapienne kamienie, co może świadczyć o zasadowym odczynie podłoża. Na drugim zdjęciu zaznaczyłem jak rosła ta figa. W zasadzie wytworzyła formę płożącą co wyraźnie widać po pniach, pokazanych strzałkami. Jak widać figa nawet w tak wydawałoby się mało przyjaznych warunkach owocowała.
I kolejna figa
nad brzegiem morza. Tym razem port w Vieste, również w regionie Puglia.
Tyle o stanowiskach. A kształty liści? Dwa najbardziej różne jakie widziałem:
figa z wyciętymi liśćmi w Coligliano Calabro w regionie Calabria
i figa z liśćmi pełnymi w słynnej z bizantyjskich mozaik, miejscowości Ravenna w regionie Emilia Romania.
Jak można figi jeść? Można na przykład doprawić je listkiem laurowym, skropić sokiem z cytryny, nadziać migdałami, a następnie upiec/podsuszyć w piecu opalanym drewnem. Takie frykasy są do kupienia w znanym z charakterystycznych domków zwanych trulli miasteczku Alberobello w regionie Puglia. Sympatyczny dziadek, który owe frykasy wytwarzał sam mieszkał w trullo, a przewoził je... Polonezem Truck (no dobra, niech będzie, że Daewoo).
Można też figi zjeść na surowo. Na południu Włoch rośnie stosunkowo dużo dzikich figowców, a znalazłszy takie drzewko można zebrać z niego owoce, celem ich skonsumowania.
Poniższy zbiór trafił się w Metaponto w regionie Basilicata, który jest jednym z najsłabiej zaludnionych regionów Włoch.
Na koniec omdlewająca z braku wody figa w Rodi Garganico w regionie Puglia. Widok zaskakujący, ale pokazujący, że nawet ta roślina, rosnąc w gruncie, może cierpieć na skutek suszy. Ta figa rosła w mieście, otoczona betonem, chodnikami. Warunki bardzo podobne do figi z Alassio. Może znaczenie ma, iż ta omdlewająca była dużym drzewem, które przecież musiało transpirować w znacznie większym stopniu niż niewielki krzak.