Niestety nie wiem skąd pochodzą palmy, ale jest pewne, że istniały przed człowiekiem. Zatem palmy w Ameryce Środkowej (o ile nie rozmawiamy o gatunkach introdukowanych) występują tam naturalnie.
Angielska wikipedia mówi tylko tyle, że:
The Arecaceae are the first modern family of monocots clearly represented in the fossil record.[citation needed] Palms first appear in the fossil record around 80 million years ago, during the late Cretaceous period.
Znaczy to tylko tyle, że pierwszy zapis kopalny odnaleziono w pokładach kredowych. Nie jest to tożsame z tym, że palmy wcześniej nie istniały. Tak naprawdę zapis kopalny jest bardzo ubogi ze względu na specyfikę procesu fosylizacji.
Wszystkie wystepujące obecnie palmy wywodzą się od jakiegoś
jednego gatunku rośliny wystepującego w dziejach życia na Ziemi. Podobnie jak wszystkie żyjące obecnie ssaki pochodzą od jakiegoś
jednego gatunku, wszystkie kręgowce... itp. Im mniej spokrewnione organizmy tym bardziej trzeba cofnąć się czasie by na osi czasu znaleźć wspólnego przodka.
Gatunki rozmieszczone są geograficznie. Na przykład kaktusowate nie występowały na pustyniach afrykańskich czy australijskich, ale amerykańskich. Z kolei torbacze i wielkie nieloty występują na półkuli południowej.
Nie wiem skąd nauczycielka posiada informację, że palmy pochodzą z kontynentu amerykańskiego.
Palmy wystepują na wszystkich kontynentach. Świadczy to o tym, że albo wspólny przodek palm występował na ostatnim superkontynencie, albo nasiona wspólnego przodka posiadały takie właściwości, że morze czy ocean nie stanowiły dla nich bariery do rozprzestrzeniania się. Osobiście stawiałbym na to pierwsze.