Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Projekt Butia  (Przeczytany 17375 razy)

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Projekt Butia
« dnia: Kwiecień 07, 2013, 15:03:09 »

Zostałem poproszony na forumowym czacie o opisanie założeń osłony, którą chcę w tym roku zbudować.
Ponieważ budowanie zabezpieczeń stało się dla mnie również pewnym hobby to osłona będzie kolejną „stacją kosmiczną”. Dlatego proszę nie krytykować jej za stopień skomplikowania. Wiem, że można pewne rzeczy zrobić prościej, ale ja po prostu lubię takie zabezpieczenia.

Butia jest w mojej ocenie palmą bardziej wymagającą od daktylowca. O ile gruntowa uprawa daktylowców nie przysparza mi problemów to o butiach nie mogę powiedzieć tego samego powiedzieć.
Projektując w myślach tę konstrukcję chciałem zadbać o każdy aspekt, który tylko przyszedł mi do głowy. Być może np. doświetlanie nie jest potrzebne.
Założenia są takie, że osłona ma być gotowa do natychmiastowego użycia, energooszczędna oraz działająca w pełni automatycznie. Oczywiście będę doglądał osłony, ale o ile nie zdarzy się awaria będzie ona mogła pracować sama bez żadnych ingerencji o jesieni do wiosny reagując na zmieniające się warunki pogodowe.

Od frontu będzie to wyglądało mniej więcej jak na poniższym obrazku.



  • Gotowość do natychmiastowego użycia. Mam już inne osłony do składania. Moja Butia eriospatha ma obecnie około 150 cm wysokości czyli niezbyt dużo. Wymyśliłem zatem żeby osłona stanowiła jedną całość, którą można nałożyć na palmę. Na czas od wiosny do jesieni będzie przechowywana w garażu. Planowane wymiary wewnętrzne to 200 cm x 80 cm x 80 cm.
  • Energooszczędność. Osłona będzie zbudowana z płyty OSB krytej styropianem o grubości 20 cm. Od frontu będzie przychodziła płyta z szybą zespoloną. Kolor niebieski na rysunku oznacza styrodonicę o głębokości 50 cm. By w samej osłonie nie było otworów system wentylacji będzie przeprowadzony pod ziemią (kolor zielony symbolizuje rury wentylacyjne).
  • Działanie osłony. Nad pracą całości będą czuwały aż cztery termostaty, dwa programatory czasowe, dwa regulatory mocy i przełączniki ręczne. Dlaczego aż tyle tego?
    • Ogrzewanie. Źródłem ciepła będzie kabel grzejny o mocy 300 W, który pierwotnie służył do ogrzewania warowni. Jest to moc za wysoka dlatego zostanie ograniczona regulatorem mocy opartym na triaku (można kupić na Allegro po około 20 zł). Zakładam, że moc w granicach 100 W będzie wystarczająca. Zaletą jest to, że nie będę musiał kupować nowego kabla i zyskam jednocześnie możliwość płynnej regulacji jego mocy. Pracą kabla będzie sterował termostat. Sam kabel będzie podłączony do watomierza. Zatem kręcąc pokrętłem regulatora będę miał podgląd na moc pobieraną przez element grzejny. Planuję utrzymywać temperaturę około + 8 C.
    • Wentylacja. Pracą wentylacji będą zarządzały dwa termostaty i jeden programator czasowy. Wentylacja będzie pracowała codziennie przez parę minut według nastawień programatora czasowego. Ponadto będzie się włączać gdy temperatura wewnątrz osłony wzrośnie powyżej zadanej, spełniając tym samym funkcję chłodzenia. Drugi z termostatów będzie decydował o dogrzewaniu powietrza podczas codziennej wentylacji.
    • Ogrzewanie gruntu. Planuję kupić kabel o mocy 100 W (10 W/m) i regulatorem ograniczyć jego moc tak by osiągał temperaturę w granicach od +20 do +30 C (jeszcze do rozważenia). Temperaturę gruntu planuję utrzymywać na poziomie +5 C. Do sterowania kablem użyję oczywiści termostatu.
    • Doświetlanie. Nie wiem czy jest konieczne, ale nie chcę zaniedbać niczego. Będzie realizowane przez pięć lamp LED. Jedną, o mocy 36 W, umieszczoną centralnie na górze osłony oraz cztery mniejsze o mocy 6 W rozmieszczone w rogach na wysokości 50-100 cm (jeszcze do rozważenia). Wnętrze będzie wyłożone odbłyśnikiem by światło było równomiernie rozprowadzane.
To co przedstawiłem to taki bardziej szkic roboczy niźli konkretny plan. Nie rozwiązałem jeszcze wszystkich zagadnień konstrukcyjnych.
By było taniej termostaty chcę zamówić w Chinach. Prawdopodobnie użyję trzech termostatów z wyświetlaczami i jednego termostatu RT-2.
Każdy z obwodów będzie można włączyć i wyłączyć ręcznie.
Styropian chcę kleić klejem TYTAN EOS.
Polisą na wzrost palmy będzie umieszczenie w osłonie rurek do których będzie można wsadzać inne rurki i tworzyć tym samym coś w rodzaju szkieletu, na który będzie można nakładać coś w rodzaju czapki z luźnego materiału termoizolacyjnego i np. okryć plandeką.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2013, 05:42:46 wysłana przez greg »
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

Robert

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 542
Odp: Projekt Butia
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2013, 15:36:05 »

Mam wątpliwości co do kabla ogrzewającego grunt. Czy 100W wystarczy na podniesienie jego temperatury w obrębie donicy?
Jak będzie zbudowana donica? Sam zastanawiam się nad wymiarami donicy w odniesieniu do ograniczania miejsca rozrostu bryły korzeniowej. Wiadomo, że im mniejsza objętość ziemi tym mniejsze straty w osłonie. Tylko jak znaleźć rozsądny kompromis?
Ilość sterowników wydaje się uzasadniona. Brak tu jeszcze miejsca na zabezpieczenie dodatkowym źródłem energii. Przy tylu osłonach chyba poważnie musisz pomyśleć o generatorze i takim przełączniku:
http://www.pollin.pl/aktualnosci/automatyczne_prze%C5%82%C4%85czniki_faz%20AZF-3,%20AZF-4%20i%20AZF-10S.html

palmgg

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Projekt Butia
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2013, 21:21:02 »

Moim zdaniem jezeli zrobisz taka dobrze zaizolowana konstrukcje, do tego wkopiesz styrodonice, to utrzymujac +8c w srodku temperatura gruntu nie spadnie ponizej +5c.
Planujesz jeszcze zrobic bariere korzeniowa przy styrodonicy?

'Stacja kosmiczna' to juz oficjalna nazwa nowego projektu ? ;)
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4320
Odp: Projekt Butia
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2013, 08:35:01 »

Nasze podejścia do zimowania radykalizują się, Greg, ale butia rzeczywiście wydaje się być palmą, która wymaga takich zabiegów.

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Projekt Butia
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2013, 13:29:45 »

Obecnie wstępny plan zakłada wykonanie osłony, której podstawa będzie miała wymiary 80 cm x 80 cm. Dokładając do tego grubość styropianu 20 cm wychodzi na to, że zewnętrze wymiary osłony to 120 cm x 120 cm.
Jeśli chodzi o styrodonicę to planuję zawęzić ją od wewnątrz o 10 cm czyli jej styropianowa ściana będzie miała grubość 30 cm, a wewnętrzny wymiar będzie wynosił tym samym 60 cm x 60 cm. Planuję zastosować barierę korzeniową by przeciwdziałać przerastaniu styropianu przez korzenie. Gdy palma urośnie i okaże się to niezbędne wtedy zawsze będę mógł styrodonicę powiększyć do 80 cm x 80 cm wyciągając nadmiarowe styropianowe płyty.
Czy kabel 100 W będzie wystarczający? Nie wiem. Zakładam, że tak. Jednak jego rolą będzie może nie tyle podgrzewanie gruntu co niedopuszczenie do jego wychłodzenia. Kabel będzie zamontowany na wewnętrznym obwodzie styrodonicy. Ponieważ w obwód dogrzewania gruntu będzie wpięty watomierz to będzie można po zimie sprawdzić zużycie w kWh co będzie bezpośrednim wskaźnikiem tego jak często termostat włączał kabel.

Generator prądotwórczy jak najbardziej planuję kupić w tym roku. Nie pamiętam by przez ostatnie klika lat zdarzyła się u mnie awaria prądu, ale jednak zawsze trzeba ją brać pod uwagę. Przy tylu roślinach ryzyko jest po prostu za duże. Wszystkie moje osłony są na tyle pasywne, że bez zasilania powinny wytrzymać do pół godziny bez żadnego zagrożenia dla palm. Zimą praktycznie zawsze ktoś w domu ktoś przebywa, a ja mogę w miarę szybko dojechać. Dlatego (również z uwagi na niemałe i tak już koszty) kupię zwykły generator.

W konstrukcji oczywiście standardowo zastosuję kolorowe kontrolki LED. Pewną różnicą wobec dotychczasowych osłon będzie to, że o ile elektronika (termostaty, programatory) będzie schowana w środku to przyciski umożliwiające ręczne sterowanie będą wszystkie wyciągnięte zupełnie na zewnątrz i zabezpieczone jedynie przed opadami. Po prostu by ewentualnie ręcznie coś włączyć lub wyłączyć nie będę musiał otwierać osłony.

Wiadomo, że mógłbym uprościć tę konstrukcję zadowalając się częściowo ręcznym sterowaniem pewnymi aspektami jej pracy, ale będzie to próba zbudowania osłony działającej całkowicie automatycznie od jesieni do wiosny.

Jeszcze taka ciekawostka. Nigdy jakoś nie traktowałem bardzo poważnie różnic pomiędzy bardzo blisko spokrewnionymi palmami. Natomiast dla porządku pokażę jak klasyfikuje butie książka Winterharte palmen. Opisuje ona niżej wymienione gatunki:
  • Butia capitata,
  • Butia eriospatha,
  • Butia microspadix,
  • Butia paraguayensis,
  • Butia yatay.
Butia eriospatha jest jedyną w tym zestawieniu, dla której autorzy książki określają optymalną temperaturę latem jako warm (18-22 C). Pozostałym przypisują optymalną temperaturę jako heiß (23-27 C).
Mam tylko nadzieję, że palma odwdzięczy mi się nienagannym wyglądem za te wszystkie starania...

Oficjalna nazwa kodowa tej osłony to po prostu Projekt Butia. ;)
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Projekt Butia
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 18, 2013, 16:21:55 »

Poniżej moja kandydatka do gruntu: Butia eriospatha. Roślina ma około 1.20 m wysokości bez doniczki i jest rozłożysta na 2 m.

Zimę spędzała razem z daktylowcem w warowni. Efekt kiepski jak latach poprzednich. Sporo suszu. Zaś zadbana butia to naprawdę piękna palma.

Trzeba na kapryśną pannę znaleźć skuteczny sposób, bo podchodzę do niej jak do poskromienia złośnicy. ;) To ma być najładniejsza butia w tej części Europy.

Rozmyślając ostatnio o temperaturze w osłonie wpadłem na pomysł, że zamiast stałej nastawy na +8 C można zastosować termostat programowalny czasowo i ustawić temperatury w sposób jak poniżej. Średnia dobowa również wychodzi 8 C, ale palma dostaje dobry pik temperaturowy. Patrząc na dane z ogimetu i porównując choćby z popularnym kanaryjczykiem butia wydaje się palmą, która może woleć takie amplitudy niźli stałą temperaturę. Wysłałem do sprzedawcy pytanie o termostat programowalny czasowo. Dodatkowo wzrost temperatury można skorelować z doświetlaniem. Samo podejście do zimowania zmienię również w ten sposób, że nie zastosuję foliowej podłogi. Butia wydaje się palmą, która bardziej woli powietrze wilgotne niźli suche.



Poniżej aktualny wygląd palmy. Kłodzina jak widać całkiem niezgorsza.





Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Projekt Butia
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2013, 18:01:23 »

Dotarła do mnie część osprzętu do planowanego domku.

Lampy doświetlające LED. Jedna duża (36 W), o której wspominałem będzie na górze konstrukcji. Cztery małe będą zamontowane niżej w rogach. W sumie wychodzi, że doświetlanie będzie całkiem niezłe bo 36 W + 6 W x 4 = 60 W.





Tani higrometr. Zobaczymy jak się sprawdzi. Jeśli tylko dokładność będzie na poziomie +/- 10% to będzie to dla mnie wystarczające. Sprawdziłem ze wskazaniami mojej stacji Oregon. Różnica w wilgotności 7% czyli na razie nieźle.





Termostaty i programator czasowy. W tym ciekawostka. Jeden z termostatów ma niebieskie LED-y w wyświetlaczu.





Watomierze panelowe. Ponieważ chcę zrobić płynną regulację mocy kabla to postanowiłem, że dobrze będzie widzieć jaką moc pobiera aktualnie kabel. Dodatkową zaletą będzie sprawdzenie ile kWh zostało zużytych przez sezon na ogrzanie powietrza, a ile na podgrzanie gruntu.





I jeszcze jedna rzecz. Mikrozasilacze (AC 220 V -> DC 5 V). Akurat tu ich nie użyję, ale pokazuję przy okazji. Wspominałem o mojej koncepcji na mikrocyrkulację w małych osłonach (np. opony, mała nauczka po kordylinie). Niewielki (1.5 W) zasilacz wraz z małym (1 W) wentylatorkiem. Podłączone do termostatu. Czyli mikrocyrkulacja uruchamia się razem z włączeniem elementu grzejnego.

Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl