Palmy w Polsce

Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. => Bananowce => Wątek zaczęty przez: Polish king bamboo w Sierpień 04, 2012, 19:48:29

Tytuł: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Sierpień 04, 2012, 19:48:29
Zauważyłem że na forum jest coraz więcej użytkowników z dużymi okazami bananowców. Zobaczycie Panowie jaki to duży wysiłek wykopać ponad  2 metrową karpę z kilkoma niby pniami. Do tego taszczenie w moim przypadku kilkadziesiąt metrów  do garażu. W zeszłym roku było ciężko a w tym roku jak myślę o tym to dojrzewa we mnie pomysł żeby spróbować przezimować bananowca w gruncie . Mam na myśli same niby pnie bez liści. Pomysł jest taki : klatka drewniana zabudowana styropianem. Pomierzyłem teren i wyszło  że muszę zabudować powierzchnię o szerokości i długości 90 cm a wysokość konstrukcji 250 cm. Jest to ok 2 metry sześcienne do ogrzania w zimie. Planowana temperatura to ok. 5 st C w środku styrobudy . Grubość ścianek styropianowych 10 cm. Co o tym sądzicie ? Ile watów potrzeba żeby to nie przemarzło ? Wszelkie uwagi mile widziane.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: greg w Sierpień 04, 2012, 23:07:51
Faktycznie, taka buda to 0.9 m x 0.9 m x 2.5 m = 2.025 m3. Z mojego doświadczenia wynika, że w tego typu konstrukcjach potrzeba około 70-80 W na każdy metr sześcienny by czuć się bezpiecznie... do -23 C. ;) Do takiej właśnie temperatury moje konstrukcje zostały przetestowane przez ostatnią zimę (przedostatnia była łagodniejsza). Dotyczy to szczelnej budki ze ścianką styropianową o grubości 10 cm. Ponieważ pracą i tak steruje termostat warto dać lekki nadmiar mocy. Ja osobiście dałbym tam kabel o mocy około 170 W (http://allegro.pl/kabel-grzejny-przewod-grzewczy-15w-mb-170w-12m-i2497595038.html).

Moja lokalizacja jest prawdopodobnie nieco chłodniejsza niż Twoja. Być może Tobie wystarczyłby 150 W lub nawet 120 W. Na przykład Arche (Gdynia) nawet ostatniej zimy wykpił się lampkami o mocy 300 W dla swojego długiego domku.

Warto też zwrócić uwagę na takie niuanse jak brak śniegu. Miałem możliwość porównania jak zachowywał się mój domek dla daktylowca/butii/oleandra/sagowca podczas zimy 2010/2011, w trakcie której była pokrywa śnieżna jak i w czasie upiornego lutego 2012. Efekt był taki, że o ile w trakcie pierwszej zimy przy około -17 C w środku bez problemu dało się utrzymać 5-6 stopni na plusie to w lutym 2012 temperatura spadała do 1-2 stopni. Domek dociepliłem poprzez owinięcie kilkoma warstwami folii bąbelkowej przekładając ją dodatkowo płytami styropianowymi o grubości 5 cm. Całość uszczelniłem folią stretch. W ten sposób wytworzyłem dodatkowe komory powietrzne, a jak wiadomo powietrze to bardzo dobry izolator. Tak uzbrojony domek poradził sobie z temperaturą około -23 C. Kubatura to niecałe 8 m3 przy kablach o mocy 630 W.



Domek w trakcie zimy 2010/2011. Poziom „soft”. ;)

(https://lh6.googleusercontent.com/_andVYhY2gi4/TU9MgZRBZYI/AAAAAAAAAiE/iuAIMNOXqrk/s800/22.domek.od.frontu.jpg)



Uzbrojony domek w lutym 2012. Poziom „hard”. ;)

(https://lh4.googleusercontent.com/-VlZRGnHFhyQ/T0FuLrn4ZhI/AAAAAAAACWQ/quQy7AtXfK0/s640/2012-02-19-projekt-phoenix-01.jpg)



Warto też odnotować, że Amor jest ojcem bliźniaczego wątku: Musa basjoo całorocznie w gruncie (http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=466.0). Ponieważ zgodnie z zasadą Brzytwa Ockhama nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę ;) w poniedziałek scalę te wątki.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Sierpień 05, 2012, 00:15:27
Greg dzięki za info. Podaj mi jeszcze jakiś link jeśli możesz do regulatora temperatury żeby to dobrze współpracowało. Chyba zacznę w tym temacie coś działać.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: greg w Sierpień 05, 2012, 10:34:45
Ja znam i stosuję takie urządzenia:

Termostat (http://allegro.pl/termostat-regulator-temperatury-45-99-ntc-fv-i2473215703.html)

Jak dotychczas nigdy mnie nie zawiodły.

Są też inne i tańsze termostaty:

Termostat RT-2C (http://allegro.pl/termoregulator-rt-2c-nowy-inkubator-terrarium-itp-i2521658902.html)

Tego nie używałem więc zdania nie mam. Myślę, że jeśli chodzi o samo włączanie/wyłączanie będzie dobry. Nie podoba mi się jednak to, że nie można ustawić opóźnienia czasu załączania (co redukuje przypadkowe włączenia). Wskutek tego jego stycznik będzie pracował częściej co teoretycznie powinno skrócić jego żywotność. O ile? Nie wiem.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Sierpień 05, 2012, 18:28:06
Greg a widziałeś jego ofertę z termostatem analogowym. Kabel ten który proponujesz i termostat za 200 zł. Co o tym sądzisz ?  http://www.into.pl/oferta-allegro.html
A tak wygląda termostat w środku http://www.into.pl/ogrzewanie/allegro1.html
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: greg w Sierpień 05, 2012, 23:45:07
Odradzam. Może do odmrażania rynny to wystarczy, ale ja swoich roślin bym mu nie powierzył. Marek ma takie. Jak byłem u niego zimą to musiał wyjść z domu by kopniakiem pobudzić go do działania. Duża histereza i duży rozrzut parametrów. Nie wiem, może i można trafić na dobry egzemplarz, ale ja osobiście wolałbym dołożyć kilkadziesiąt złotych i kupić sprzęt, który jest pewny w działaniu.

Przeczytaj wątek: Trachycarpus Warszawa (http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=458.0)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Październik 21, 2012, 20:38:40
Listopad już lada dzień najwyższa pora uruchomić moje zabezpieczenie bananowca.

Tak wygląda moja drewniana klatka. Materiał to stare łaty które zostały mi po remoncie dachu (zachomikowałem je bo szkoda było wyrzucić) oczyszczone i pomalowane. Na łączenie łat wykorzystałem metalowe łączniki z marketu budowlanego.
(http://images10.fotosik.pl/2635/f34209591f98e8d1.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Na drugiej i trzeciej  fotce drewniana klatka częściowo zabudowna 10 cm styropianem . Styropian przykręcam wkrętami długości 120 mm z podkładką średnicy ok 25 mm która ma dociskać płyty do drewna. Jak się przyjżycie to widać odciągi stabilizujące (wykorzystałem powlekany sznurek do wieszania bielizny)
(http://images10.fotosik.pl/2635/e6a5e54c579873f6.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images10.fotosik.pl/2635/bd4a54a66246739e.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images10.fotosik.pl/2635/89335ae0bda33f30.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Zrobiłem taką konstrukcję ponieważ nie mam miejsca żeby przechowywać ją po sezonie w dużym gabarycie. Wykręcę na wiosnę wkręty i płyty  w stosiku schowam do garażu. Wadą mojej konstrukcji są szczeliny między płytami bo były przykręcane na styk. Mam w kilku miejscach taką milimetrową szczelinę. Zastanawiam się jak to uszczelnić. Pomysł na tą chwilę to zaklejenie taśmą i dodatkowo owinięcite folią strecz. Ogrzewanie tej budy to 15 metrowy wąż świetlny. Ile ma watów nie wiem muszę sprawdzić empirycznie.I jeszcze jedno pytanie uciąć te niby pnie rowno z płytami i dobudować dach czy też podnieść wysokość o dodatkową płytę. Wszelkie uwagi mile widziane. Krytyczne również.

 
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Październik 21, 2012, 20:48:55
Ciekawie to wygląda. Zrobiłeś użytek z dostępnych materiałów.

Styropian będzie aż do samej góry łat?
Jeżeli tak to wszystko OK.
Jeżeli chcesz zakończyć na obecnej wysokości to musisz jakoś przyciąć dach.
W dodatku poza okresem mrozów bananowce zaczną wypuszczać liście. Musisz mieć przynajmniej 20 cm na wyrastający liść (do obcinania).

Szpary musisz czymś zatkać (silikonem)? Pień bananowca to prawie sama woda, a odległość ścianka - pień nie jest duża.
Przewieje i zamrozi.

Zapewne obsypiesz na dole liśćmi?

W ciepłe dni jakoś musisz to wszystko wietrzyć...
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: wooli w Październik 21, 2012, 20:54:27
Artur
 
Moim zdaniem musisz jeszcze dobrze zapezpieczeć połączenie z gruntem i sam grunt wokół styrobydy. Zdaje się, że nie masz styropianowej donicy w gruncie. Zabezpieczyłbym na twoim miejscu kilka worków z suchymi liśćmi aby obłożyć styrobudę z zewnatrz w razie braku sniegu.
Szpary ja bym zapiankował a na wiosnę można byłoby piankowanie przeciąć nożykiem. Jedna pianka w obi 10 zł. Oczywiście folia swoja drogą wskazana.
 
 I najważniejsze. Czy masz polise ubezpieczeniową w postaci odcietego odrostu?
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Październik 21, 2012, 21:11:20
Styropian nie będzie do samej góry . To jest taka konstrukcja która w tej chwili jest za duża. Nie widzę potrzeby zabudowywać do samej góry. Po przemyśleniu dokręce jeszcze jedną płytę do góry i zrobi się 2,5 metra wysokości.  Będzie 20-30 cm zapasu jakby na wiosnę zaczął rosnąć. Przy dachu będę musiał trochę popracować.
Szczeliny spróbuje uszczelnić silikonem i strzykawką. Na dole oczywiście podsypię ziemię i dodatkowo obłożę liściami. A co do wietrzenia to tak ze dwie płyty od czoła będę musiał zdejmować.

Wooli nie mam polisy . Nawet jak pnie przemarzną, to spodziewam się że mi coś z ziemi odbije a jak to nie pomoże to zostały jeszcze żebry na forum  ;)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Październik 21, 2012, 21:25:25
OK.
Z taką techniką osłoniłbyś palmy bez problemu.

15 m węża to może być sporo ciepła, masz termostat?

Co do styropianu: to może dołóż 1 warstwę, zetnij łaty na równo ze styropianem i wówczas z dachem nie będzie trudności?
Wiem, że łatwiej znaleźć słabe punkty, niż samemu zbudować taką wieżę ;)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: wooli w Październik 21, 2012, 21:52:17
Jeszcze sie wtrącę Arturowi, te 15 metrów węża to nie światełka LED a tradycyjne żarowe?
Z LED nie byłoby dyżo ciepła, a teraz w sprzedaży zaczynaja przeważać te LED-owe.
 
Co do żebrów - wiesz że sikkimensis to towar deficytowy w przeciwieństwie do popularnego basjoo
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Październik 21, 2012, 22:01:09
Termost zamówiony tylko dostawa się przeciąga.
Jak łaty zetnę równo ze styropianem a zimowanie okaże się spektakularnym sukcesem i  dobrze ukorzeniony bananowiec wystrzeli w górę to gdzie przykręce kolejne płyty ?  :)

 
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Październik 21, 2012, 22:10:05
Zrozumiałem, że tak, czy inaczej chcesz go przyciąć.
Żal odcinać, to pewne.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: arundo w Październik 22, 2012, 00:08:10
Artur,
jak planujesz zamontować te 15 m węża, nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z tkanką rośliny bo ugotujesz rosół bananowy a wewnątrz trochę ciasno jest?
A jak wystrzeli w górę wykonasz nową konstrukcję hehehe :)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Październik 22, 2012, 08:34:03
Arundo przykręce haczyki do drewnianej konstrukcji i spiralnie od góry do dołu oplotę bananowca. Przecież jeden obwód to ponad 3 metry.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Październik 22, 2012, 08:39:56
Załóż na siebie ten wąż świetlny i podłącz na 5 minut. Mocno grzeje.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: greg w Październik 22, 2012, 11:39:27
Świetna robota! Witaj w klubie majsterkowiczów. ;) Ta Twoja buda byłaby dobra na dużą palmę. Przemyśl to. Jak już grzejesz banana to może i miejsce dla jakiegś przedstawiciela arekowatych by się znalazło? ;)

Od pewnego czasu przymierzam się koncepcyjnie do sposobu zimowania mojej butii eriospatha, którą posadzę w przyszłym roku i chcę zrobić coś podobnego.

O szparach poprzednicy już pisali. Jak będziesz kupował jakiś uszczelniacz (np. wspominaną piankę) to zwróć tylko uwagę by nie reagowała ona ze styropianem. Jak robiłem pierwszą styrobudę to kupiłem klej (niby do styropianu). Jak zacząłem kleić to okazało się, że styropian się rozpuszcza pod jego wpływem. Sprzedawczyni się pomyliła.

Odnośnie termostatu wyjaśniłem na czacie.

Czy pisząc o haczykach na wąż masz na myśli coś podobnego?

(https://lh5.googleusercontent.com/-zHS3qnZUWkg/T0Gb-MkXHgI/AAAAAAAACYs/leO2dWz6LV0/s800/2012-02-19-warownia-02.jpg)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Październik 22, 2012, 11:59:15
Greg właśnie takie haczyki miałem na myśli. Ale sam je wymyśliłem, a tu ktoś mnie ubiegł.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: greg w Październik 22, 2012, 12:17:45
Sam termostat zasilany jest poprzez piny 6 i 7. Schemat podłączenia odbiornika:

(https://lh5.googleusercontent.com/-uUXUlNRm2W4/UIUavUVivRI/AAAAAAAAFfI/-aFTUHg9buk/s500/1291150001210487866.jpg)



Takie haczyki łatwo można wkręcać wkrętarką lub wiertarką. Wystarczy założyć zamiast wiertła taki sam haczyk jak montowane i potem „zazębić” je ze sobą. Wszystkie haczyki tak wkręcam w moich konstrukcjach.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Biedny Miś w Październik 22, 2012, 12:20:37
Artur

Świetna robota. Ja pracuje w firmie, która robi pianki. Mogę załatwic taniej, tylko musiałbys podjechac odebrać. One idealnie uszczelniają i kleją się do styropianu.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Październik 22, 2012, 15:40:39
Dzięki Miś ale ja nie chce tego mocno kleić bo na wiosnę muszę to rozebrać więc silikonem szparki uszczelnię.

Greg tak w dalszym zamiarze to ta buda ma być dla washingtonii .
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: arundo w Październik 22, 2012, 22:34:42
Artur,
pytałem o zwoje węża ponieważ ja zakładam bliżej rośliny na włókninę a pozostałą przestrzeń do ścian budy wypełniam dodatkowo włókniną. Dlatego jeden zwój u mnie jest stosunkowo krótki.
Z ciekawości zmierzę zakładając. Całość tworzy coś w rodzaju podgrzewanej kołdry otoczonej styrobudą.

Misiu, w jakich sklepach można kupić te pianki bo dojazd do Ciebie to koszt najdroższej pianki świata :D
Pozdrawiam a
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Październik 22, 2012, 23:25:44
Arundo ja swojego bananowca nie będę tak tłamsił jak Ty swoje palmy . U mnie w budzie bananowiec będzie miał przestrzeń  ;)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Biedny Miś w Październik 23, 2012, 11:35:07
Arundo

Pianke mozna kupić w sklepie budowlanym najtańsza chyba za 12-15 PLN
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Listopad 26, 2014, 21:34:17
Po 2 latach uprawy zostałem zmuszony do podwyższenia budy o 0,5m . Na 1 metrze kwadratowym mam 6 niby pni. W tym roku dołożyłem jeszcze dodatkowo 50 watów gdyż ubiegłej zimy przy ziemi jeden  niby pień mi podmarzł i później zgnił. Ten dodatkowy kabelek grzejny położyłem na ziemi. Łącznie mam teraz 220 watów mocy. Tyle tytułem wstępu.

Tak wyglądają pnie po obcięciu liści
(http://images68.fotosik.pl/403/1fa87c4ac459db96.jpg)

Ponad 3 metry wystawały 4 niby pnie. Zostały skrócone
(http://images70.fotosik.pl/402/c0c2c5fbd568dcde.jpg)

A tu już po zamknieciu. Nie jest to jeszcze zrobione na gotowo. Robiłem po ciemku prowizorycznie żeby mi nie podmarzło. W sobotę za dnia zrobie poprawki.
(http://images69.fotosik.pl/403/0b2942dff610ed37.jpg)

Ps Przydałby się jakiś lakier  :)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: bawoli w Listopad 27, 2014, 18:26:40
Witam,

Posluchalem Andresa i Araukara, ale ostatecznie moja oslona to nowoczesny ;-) chochol. Tak bylo najprosciej. Zrobilem tak:

- ochronilem nibypnie otulina do rur,
- owinalem to silikonowym przewodym grzejnym 50W, 5.5m
- podstawe podsypalem torfem i liscmi (zabezpieczenie karp gdyby zimowanie nie powiodlo sie)
- wlozylem trutke na myszy (to chyba nowosc na forum ;-). U mnie cos namietnie podzera figi i bananowce, tak wiec jest to   koniecznosc
- owinalem to wieloma warstwami agrowlokniny
- na koniec owinalem to folia pecherzykowa

Grzane bedzie w czasie mrozu. Jakby co, zapraszam na rosol bananowy.

(http://images70.fotosik.pl/404/95ee4e9f7f2a68e7.jpg)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Luty 21, 2015, 15:26:38
A ja dzisiaj przejrzałem niby pnie. Zdarłem zgniłą wierzchnią warstwe (do zielonego) Tak to wygląda

(http://images69.fotosik.pl/635/883e6d957452e746.jpg)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: SLIMI w Kwiecień 22, 2015, 15:27:09
Wszystkie żyją i pewnie w tym roku zakwitną...
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Listopad 10, 2015, 17:40:43
Dzisiaj zrobiłem przymiarki do zimowania karpy bananowej. Na początku ściąłem kwitnący niby pień .

(http://images77.fotosik.pl/60/4240d8bc1b92109e.jpg)
(http://images76.fotosik.pl/61/5b7e29e17d7c4343.jpg)
(http://images77.fotosik.pl/60/b10745b74fe2631e.jpg)

Pozostałe cztery niby pnie próbowałem wpasować do drewnianej konstrukcji

(http://images77.fotosik.pl/60/5bf925dcbf3b35b7.jpg)

Niestety ale to się nie udało. Byłem zmuszony odciąć niby pień ten skrajny z lewej strony.
Tak więc w tym roku będę zimował tylko trzy . W zeszłym roku było ich sześć.

CDN

Dodane  18 XI 2015

Bananowiec upchany do styropianowej budy tylko trzy niby pnie

(http://images75.fotosik.pl/85/8867aa5fbb466b6c.jpg)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Listopad 20, 2015, 17:48:16
Sezon zimowy 2015/2016

W tym roku część musa basjoo zimuje w budce styropianowej 1,5 x 1,7 m (tej z kącika sabalowego).
Kłącza pni rosnących w lewej części budki już dwukrotnie zimowały w gruncie.
Tym razem zostaną ścięte na ok. 85 cm od ziemi.

Pnie na prawo od budki nie zmieściły się (ta kępa ma 3 m długości) więc będą zimowane podobnie jak w ubiegłym roku, czyli przykryte liśćmi.

(http://images72.fotosik.pl/78/3f54ef4a82b7c28d.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/3f54ef4a82b7c28d)

Zależnie od rozwoju sytuacji pogodowej pnie zostaną ścięte w najbliższych dniach lub postoją trochę dłużej.
W każdym razie teraz wystarczy kilkanaście minut by zabezpieczyć je przed silnymi przymrozkami.
W gruncie jest jeden kabelek 50 W, do tego dołożę kolejny kabel z termostatem.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Listopad 20, 2015, 19:34:59
Andrzej jeszcze jeden taki segment na górę i wówczas osiągniesz to co chcesz  ;) .
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Listopad 22, 2015, 16:20:16
Z mojej strony to i tak już duży wysiłek, by tak wielką budę przeznaczyć dla musa basjoo.
Jeżeli efekt będzie pozytywny to kto wie. Może za rok podwyższę.
Nadal jednak nie wiemy, czy te basjoo z in vitro są w stanie osiągnać duże rozmiary.
Na razie potwierdza się hipoteza Francuzów, że 2 m nibypnia dla basjoo o takim pochodzeniu to maksymalny poziom.

O swoich sikki wiesz, że mogą więcej niż moje basjoo ;)

Prognozy przewidują nawet -4 przez kilka nocy, więc przyspieszyłem prace.
Część, która nie zmieściła się do budy dostała warstwę pociętych liści i nibypni basjoo,
na to kabelek 50 W (na wszelki wypadek), sterta suchych liści i liście gunnery na koniec.

(http://images71.fotosik.pl/81/430734df7c6f87f0.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/430734df7c6f87f0)

Po upływie niecałej doby podniosłem wieko sarkofagu i zobaczyłem to:
(http://images72.fotosik.pl/81/ee1470194bd2a1b6.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/ee1470194bd2a1b6)

Temperatura i usunięcie ciężaru, jaki stanowiła ucięta część pnia spowodowały ponad 1 cm przyrost.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Listopad 22, 2015, 17:37:09
U mnie z bananowcem było podobnie . Po kilku dniach pobytu w budzie dwa pędy zaczęły wbijać się w dach. Musiałem zrobić poprawkę.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: SLIMI w Listopad 30, 2015, 09:07:48
Ja zostawiam też na próbę 2 okazy w gruncie ale zastosuję tylko jako osłonę masę liści i ściętej trawy plus na to jakaś folia przeciw deszczowi. Jestem ciekaw efektu. Jak będzie lekka zima to chyba przeżyją...





[pytanie o canny przeniesione do wątku poświęconego tym roślinom, andres]
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: EgzoFit w Listopad 30, 2015, 19:15:06
Andres, pozostałą część kłączy bananowca możesz zabezpieczyć robiąc taką zagrodę z siatki naciągniętej na patykach a środek wypełnić liśćmi, będzie solidniej no i wyżej będziesz mógł nasypać liści.





[odpowiedź o cannach przeniesiona do wątku poświęconego tym roślinom, andres]
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Grudzień 21, 2015, 10:45:26
Dzięki za poradę, EgzoFit.
Część kłączy przeżyła już 2 zimy. Te, które są poza budą są zabezpieczone, ale nie spodziewam się, że uratuję je do wysokości 1 m.


21 grudnia 2015

Środek rośnie, a pozostałe nibypnie nadal stoją, choć nieco już przymrożone.
(http://images72.fotosik.pl/141/c39100d09503a78f.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/c39100d09503a78f)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Araukar w Styczeń 01, 2016, 08:46:23
Mała fotorelacja
(http://images77.fotosik.pl/197/f0679a62e129285amed.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/f0679a62e129285a)
W środku rósł główny pień , którego wczoraj wyciąłem i tak by padł miał w sezonie 2015 owoce. Znalazłem kawałek granitowego parapetu
(http://images78.fotosik.pl/197/f1aa41c5abaa3ff8med.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/f1aa41c5abaa3ff8)
Na to czapa 20 cm styro i już
(http://images75.fotosik.pl/197/c06a58940342b8fdmed.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/c06a58940342b8fd)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Arche w Luty 03, 2016, 21:02:03
Poniżej moje Basjoo zimowane w osłonie styropianowej o wymiarach 1mx3mx3m.
Niestety nie mam zdjęć z sezonu 2015 (jakoś mi to umknęło) dlatego poniżej pokaże zdjęcia z zimowania.

W chwili obecnej największe pnie mają 2,5m wysokości.

(https://lh3.googleusercontent.com/jmkHY4ue9aS26o4-Pp6YPyMOQ7gL8rBIUjnzYuWmSeNMZi5zDwCRoWgIUsK5ASW3iHIBrPVUwUNB52Ixb4QxUgJ530jPLlVGjlgFiM4HrZ5zsEwNvp3eK0CaGPdlkU7oj6aoWIDwErSpRsGbZ29mJEaV6yWN4whVqrLrR3yHc570mpFqDoNMnZJIpfI8p6MfJWGOM3Avr_vctcX70RSutkdkKxS8MsBREIb_9R_0A2h3E9qSWCh9sfp6mgEoOSE_b5eZ6scayMCr6XBb6LE1AgTTx2R0PaIrhDWKMl0tfl3RkonFKrlG8YslQFWOm9FK3dbYnNTIl2bGMGIgAvGoddkq3U9k09fXXFyLqhBJxGXmnGrh1lCaooXDKYJNcMYGuDS3KJ7utLDeZfZ6C_vZXcRz5tx1sHRhMaeObWh90PIpIlbTheYtm8FWKnSQhxT4E1Xoo2D-gfqeZ8DI0oMOcwBK2JxsI140fFr0AAgh2Rm-g1v68nLq3bKARrrqNTkZojrxYetyViKGoLe2MT9sEBIIcDnCvoBG8oaaGPHXFfA7Ynz0K5RNmqM_F-YJAcaF9n4s=w428-h760-no)

(https://lh3.googleusercontent.com/CqC1u01lXf631RUSDkakooejt5WsCwqavyO23Lqm1MmfMNkan-NnvXpfN-DEEHgVi0v_beBx7i4IIpsHdNJsXBoBRbDv84xqMRHEdNzdf_QmaF8thQEndRVAMhSGQrHIpE65MA4w2vUNuDcD7G-a0iCCHud6TqSvCwJBzsDaJ6j25p-mtz4MsMKJg37yXwR36aneH9QD6N4K_5F7MqzZUWbKe6jvtK9hRKm-ylMsaXZ1Q6XvsGj2plcxs9kw99-fBRwvxna6-9wtzgJ24us-tm8FN7L3Yz8a_gFt3U0NuRSVOOKobycnG51jr_KfMw98BQ3pXDtsgxpbhTHKyKJSVMu729qPkH8i9_xEFgt0gEOILZ3jFxunjy8ifUmMCw4eaz3Pk4psOXtv-vpf6TMxjXoG1qTLKslHuEuo8swebF2qq4WUs1rAglYlEuN1HT4xFej8jlQk6TtrhOQmPQWvDA4G4U9luMCOnIUZ7ANANJCcPahygR0_TzoSw8NAuNrfn9sqaYosSpt9O4TNFOFDXXfaKUtTV2qQtomq0vFWbGWYpRK4dRlQKjUvbLtRoVX0yJBz=w428-h760-no)

(https://lh3.googleusercontent.com/by5UnhCqNoClXzSF3nlTZDiOyfLBnTDu9krogWLjke-iBxTPk82WJ-v-bwKY7H7OeIXb9AISlcYCmjUmjnfP7WHwJRvCY1DArGmbio1CDdFtW-s1FHFbqs0Ntd0PIe2JADtdEbl5Ow9iMnaONDU1HIFXd1Uq6HsvrvEC9hug5n6nvu8_r34lf4RSj8nE3k-152Toz2D9-KtC8BxC8hJMj7fBCC9CjKKB4yTJBKtdzfWabQVLMCst9sWssQtoWAyW0dsXO6GKIbf_9OfVZcVkxU-fwvHZEsPO-1XgpHty-U8BV8BTJl814QT4WENsZpdJ0-Xy7YLimpGC_VZfkyAwkI-0Tl4QDXD4ihb2Z4XwlnMDwrV08WwhQaglnLum470lms9gb7_wfBAxCVGu6wD-t8bCgnOi1GJhxhbSrEGXXzRL4FSGLmuSviYwJ4F-LVcE1u37Klblq4UizrLvcamvjIRGeT6J3cIw-erc_gN32f_B4bI9P_g1Cge9_5GxTWqO2C2r14ypAjQxMlVLUrcRC5MeHgNGBRzyRyp3Y0HMwYwlUhyNGihkMcjUQ9pmCC35pWQE=w428-h760-no)

(https://lh3.googleusercontent.com/ReKxWAqsEb1ubChMRmDgdywKmfUIj6yvrRQxuttKjpEuA98Q9e3YkhR7BFV9_zyJ0zrrj5SwzdbTcmsXEd-kyw9KBwjgdi3v18EqyZ9PHaWglRjkCnnJ7aX6ZlqCJtT5ukUQ1TZMPzXaSpmm6bmC3sr1jy5IJbQMgi0Mk_0ahiKHWEJtnWCi6dc-OgoWlNrLmwIxcTpN0Bhcj9qx5TKFc9hHqFZnb9dgVlLTd1WLzsaN022UNog06hXQ3meK993TffAKwA0UiEbDU5byLWy7s8Iy1HYB0kdcvJwAX2Qgr8NrVK84kBoNnrKC3kBQ-9zT_T4fBVgV2e4WFncmSG1Mc0334pFF_m80QNiILE3MILNPZIbdqHj5P83d_ytEChe63jPXUJT6ij3GolgwIUQa1ADStV5SezJaQNbpKiUNTQz8Csk_FFpd0p-cCJWSnDDOvQScuhWV8j56Fcbw5CXKKTs3t5rIdPJxHjLPIcjRgIATdJL2BVk7hLiTPi3zt3hmFqMM1PCPEGEXOPyTxgKcCbUPt8pA1YGREqfGBSKliSHwwUTEZ6nq_cvWokIO1oVd7s_j=w428-h760-no)

Na zdjęciach widać że liście które zostały nie są w najlepszej kondycji. Jest to spowodowane mrozem który był w osłonie podczas ostatniego ataku zimy kiedy na zewnątrz miałem ponad -15 stopni. Moc grzewcza okazała się być za mała i zmroziło również pnie które w niektórych miejscach rozsadził mróz. Praktycznie wszystko było zmrożone powyżej 1metra wysokości. Pomimo tego pnie stoją na baczność i wydają dobrze. Czy będą przyrastać okaże się na wiosnę ;)

Poniżej zdjęcia kępy z lat wcześniejszych.

2013
(https://lh3.googleusercontent.com/fCEUohf11aaPLamWIsGHiruj_YV4jJ_QW_q3tQ6clXuTucxev7d2fDmVGIM8_Rv7xpP1w8vLN-hdYLLL8F5EEQsDvk4JTwdV9ggo2a_VVgQW4S95J4txIKin_fVGmQBPmOl1SyZR3finyTqMyKgOSWWzZYyaqCzPWYzVkXSgv0MK9c0WbWAQKq2yP-lJfPpOD4eThoha3Rj_f_6lGjMvy5OXSNkYJg0MYFtivfvQCddv3Y3771d2s9rLy22_eko-SJgd2xsEU0mqjgaDtfA8WuZfkuD8282WACYcYbtNSj6UtBBfU2w7lUj8MNAjIxwWTeLVlJTZHfCknA0O9LVhyV2MgDcEe31saTDwiB3xeeUhzRPT0FCGmWKN5saZXssKbp_UiBcySh40vmCAV_5OsKdi2zw3J6qCbdeEPSKn8gukqPyN4Ef8pOCfuoKNEEYzJfOSQz5nEVj6lzlN22wVuXlR_nC1aGlKSj-dyD232HGTnHa5aguQlrzcKfU7lmtvO7ddrdqz20DEVkjKkGfqJFPN2VEZ_TscBiBRC8oZv_03M55svTAclSwNAZciZVCZ5hvz=w1200-h800-no)

2014
(https://lh3.googleusercontent.com/dW7qwhvJD1xRFhK4U76gNxXWhC755j2hvuM-8u1nxwQak8wWvxNfvrKp5Q8gcSxH3jnc3RStsFuXRVEpcEkPCkhsHNoiTcWyCp4h5qCV2WRnFNQMrewmhGueAmYQM4uQfWuRNZMkVx3A1aPvPqLsg2NlJeLyRMem9pgAjfTaSTqu22Qeu8cAxgtQaOhkC_OplrGDonHmFiq9kkDjb55U0VHxZ6xxyTh1N4hV8BMU91YTeIgV290WNz6p1nDpSqE1-Hcmm728aby0eVMAV76gYNw8DI8hyeWpPgyTFyPGY0BkfhH7k5vu34jt1FY2sENrnPEUVyDLA1D5_Ie8jz5bTU6UJPCCJZhkXVXU_zxN2T3q9ka6W-kb95hin7HRIbXjyx6JjWsiQ5q7aJiEAV3L5tewUD0ncLl9VVfZLWySQssfZfzWa1ezJt2ILWbsZJ8HIdJOQZiPpMC8dlLIvVPVllz-d3XJYTmX5nheyqnfFx2p2osk_3Dwn0xujD4sB9SSA8yiDHSBhZinK0x9DpEdBG4NnbIPjVV5btqazeIC0WiGDUO6UDmj3woYaTzMnzg9KSy4=w1200-h800-no)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Luty 04, 2016, 23:12:06
Arche a masz może informacje jaka była minimalna temperatura pod osłoną ? Jak sądzisz jak długo była tam temperatura poniżej zera ?
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Arche w Luty 09, 2016, 14:58:50
Niestety nie mierzyłem temperatury w osłonie. Mróz był w niej przez około tydzień. Temperatura minimalna jaka była na zewnątrz to -15,7 st. Co gorsza w budzie były dziury na wylot na łączniach płyt które po prostu z braku czasu zapomniałem uszczelnić. Moc grzewcza jaka była w środku to około 160W. To że zmroziło pnie zobaczyłem dopiero pod koniec mrozów.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Luty 09, 2016, 15:25:35
A jak teraz zachowują się te pnie? Stoją prosto, czy padły sflaczałe?
O ile kłącza nie przemarzły to pewnie zdziwisz się z jaką szybkością odbiją do 2 m.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Arche w Luty 13, 2016, 15:37:01
Przypadkowo udało mi się znaleźć zdjęcia z końca sezonu.

(https://lh3.googleusercontent.com/yzJMAOki2bldQNswy5_3w-SZzNgjISdSX7Sc9nnJ15ILZjE3gdYYqgdd9czFvP2pWcXSo3pQ3q7alDRTB6BXNtyEkd-ME34LHAg7xzd3Hm8e8XgkbRozw8QZNV1ucxMzlcpSDwc6yUO7ji8uIYMAxgdrIyZ0WNCMaFnjm7hG8VR1oxytEiJL3L5FthtMnhqkglhacpzb_D0CGmE-89WjRzi4rlFaq7Uk9zRmUPwI1zun8BPBhCkIrejNPwg-HzzA1SQ6d--UbFutbtroP2Oxh0_5QbMEQjqQOGLVntYcz2FydFpzi_3w-ptme46BVaHdlbm9fWk1KWQ6seX98-1zHpGwxjnq5bsUYEo1CqjBNba-HMhpukR9qJm06GBi2Bqc3G7AqaWCkaRD5pQ3St1Og_XbdhndKsHHIM4oO7kerp_CYQUoA9DrJ0xWJAOaGIU9uU_r_O4dpa3Fguj_FMqjUotGfxvzbrxiXNn6Wtqpb8iC_IxFd08NgCECazHxf305spSBrRNgj3_M9ubJXr9UQBBS6-ibzlt_tskh13NGVE8nqnAeTt8ArCDZKs_Ngl-T7COV=w1200-h800-no)

(https://lh3.googleusercontent.com/eOqL-IocMeGkqNdSXmfkdjgDbVtedhAxziAwJJBqauPjYuT9cDe_dkpyToSeR1jJoSPt3WedPmER6RcQjiLG2V_hN7j7zH98yqqctC6uYll48LiImJRQ31tvaA5Wfp1Nxjds2n9ICoRp_Ryon38TVoK7BY8dDCC12098Aretl2UXeHmnrvzoPZ9Uohrmo_qX_-wxL6y0XTKpOQ2OAIq38wt73TnxNFnKsLdEBVP1djVC51VgAkuVlv7Yq8j9cu6DbeQJsIZAZeRJpDPC-fX2JAKCPfHNCT54OmKxHuW0c33K07SvoEj7Q0RDNwDm35SkxcHgi3LL8GQHFvi13_hFA0UTDc0y0I5DEbA4gSLGCx8Mf4VVJoLk1gS0f4n-2LPnezJd9HRnqVcRFaG-is5wjZ4xMi-PRqlDp6uVL91RKxQz3ygorcX9NKHmGgEJFKMlVfE5jYHf1NJKW028zjlRyx7Ar_-iLaY2pfTI4IVVuA5SzQMcmqmlOipY8PTCzkVKGbldv3E8hFUrfpCtkkb-mGi2kpwxvK_qRF0imcawXWbh2GiCviQlTNwWVuxIcrY2F8_l=w1200-h800-no)


Pnie które były zmrożone stoją prosto, sam się temu dziwie  ::-? Jak na wiosnę nie będą rosły to zetnę je na wysokość 1m. Dwa lata temu 3 największe pnie mi się złamały podczas wiatru gdy wiatr przewrócił mi osłonę, w ciągu sezonu podrosły wyżej niż przed złamaniem.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Luty 14, 2016, 09:24:26
Im grubszy nibypień, tym więcej wytrzyma. Podobno dają radę do -8.
Tak czy inaczej kępy na pewno nie stracisz.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Luty 15, 2016, 12:29:38
Zdałem sobie sprawę, że o moich basjoo w styrobudzie powinienem pisać w tym temacie, więc przeniosłem tu część wątku.

15 lutego 2014
Od kilkunastu dni ogrzewanie jest wyłączone w budzie, czasami podnoszę pokrywę.
Dzisiaj usunąłem 1 budkę z palm i postawiłem ją na budzie z basjoo.

Fotka przedstawia moje slumsy przed założeniem ostatniej ścianki i pokrywy.
Całość zajęła ok. 10 minut.
Dzięki temu uniknę ścinania nowych liści. Oby nie było wichury, która zdmuchnie dodatkowe piętro.
(http://images71.fotosik.pl/251/5f23af83ff210042.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/5f23af83ff210042)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Luty 15, 2016, 15:01:27
Ja bym dał dla świętego spokoju na góre jakąś belkę dociążającą żeby podmuchy wiatru tego nie zmiotły.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Araukar w Marzec 20, 2016, 13:23:16
Moja karpa ma się trochę lepiej , wczoraj ją wietrzyłem przez cały dzień. Zastanawiam się czy nie usunąć osłony  styropianowej. Na wystające nibypnie założyłbym  kaptury z agro i to powinno  wystarczyć do 1 maja.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Araukar w Marzec 30, 2016, 19:30:44

Wczoraj zrzuciłem osłonę i główne odrosty mają się dobrze.
(http://images78.fotosik.pl/462/2fd557b4d982ad12med.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/2fd557b4d982ad12)
Jak zwykle skala porównawczą jest puszeczka złocistego płynu .
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Listopad 08, 2016, 14:09:00
Sezon zimowy 2016/2017

Dzisiaj (08.11), czyli wcześniej niż rok temu (22.11) ściąłem nibypnie musa basjoo.
Budka stała wokół kępy już od kilku dni. Pozostaje włożyć kabelek, gdy nadejdą poważne mrozy.

Na razie przewidywane jest kilka poranków z -3°C.
Czasu mam mało, więc w ciągu kilkunastu minut usunąłem wszystko, co wystawało z budy.
Dobra wiadomość jest taka, że w miejscu ścięcia żaden z nibypni nie miał pędu kwiatowego (oprócz jednego, który zakwitł tej jesieni).
Musiałem wyciąć 1 nibypień przy ziemi, gdyż nie było jak postawić osłony.
(http://images71.fotosik.pl/828/040cb8fcf8e74e1f.jpg)

(http://images72.fotosik.pl/826/12beac253f25263d.jpg)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Listopad 12, 2016, 19:21:23
Oj zmarnowałeś bardzo dużo cennego materiału  ;). A wystarczyło postawić tylko jedno piętro więcej  :).
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Listopad 13, 2016, 09:40:00
Mam różne rośliny do osłonięcia i trzeba jakoś dzielić zasoby.
Z przyrostów musa basjoo w 2016 r. byłem zadowolony, więc ścięcie nibypni to żadna strata.

Kępa i tak zostanie ograniczona na szerokość. Chcę ją rozwijać (poprzez nowe odrosty) bardziej w stronę domu, niż ogrodu.
To co wykopię trafi na inne miejsca, gdzie będę je zimował bez budek.

Buda dobrze trzyma temperaturę. Po prawie 1,5 doby z mrozem w środku nadal jest +4°C (bez ogrzewania).
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Marzec 20, 2017, 09:17:35
20 marca 2017

Zdjąłem budę osłaniająca nibypnie musa basjoo.
Pieńki są bardziej wilgotne niż rok temu, ale wynik zimowania jest pozytywny.

Niestety większą część kępy (lub całość) muszę przesadzić, by zrobić miejsce na palmę.

(https://images86.fotosik.pl/62/01ca4ec38a805fa7.jpg)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Listopad 29, 2017, 18:45:48
29 listopada 2017

Musa sikkimensis - jeden jedyny nibypień ma dla siebie całą 1,5 wysokości styrobudę.
Ściąłem jakieś 40 cm nibypnia + liście, czyli miał ok. 2,1 m nibypnia
(https://images85.fotosik.pl/445/85aa1b22d3b09b19.jpg)(https://images86.fotosik.pl/445/4272a1eb61b1c906.jpg)

(https://images86.fotosik.pl/445/84294cc758f90694.jpg)(https://images86.fotosik.pl/445/c1f3f0c3f48314d6.jpg)

Musa basjoo - Miałem go wykopać i usunąć z tego miejsca, ale zrobię to na wiosnę.
Mam pomysł na przeniesienie całej kępy.
Zimuję w gruncie, w budzie o wysokości aż 1,50 m, a to oznacza, że zabrałem 1 budę szorstkowcom...
(https://images86.fotosik.pl/445/578176837931513e.jpg)(https://images86.fotosik.pl/445/54abc8e4331e5843.jpg)

W tle, po lewej widać kępę musa basjoo, której kłącza będą zimować bez budki i bez ogrzewania.
(https://images86.fotosik.pl/445/818217e64c6ed3d7.jpg)

Obydwie osłony razem.
(https://images85.fotosik.pl/446/bc65ffe229e23d8c.jpg)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Kwiecień 04, 2018, 09:10:53
04 kwietnia 2018

(https://images85.fotosik.pl/493/588d67ea0f2936c7.jpg)

(https://images86.fotosik.pl/493/866433bc32fc4137.jpg)

(https://images86.fotosik.pl/493/34592f72713c0aef.jpg)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: SLIMI w Kwiecień 04, 2018, 09:41:37
Wszystko żyje ! to się nazywa profesjonalne przezimowanie roślin egzotycznych :)
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Kwiecień 20, 2018, 18:58:49
Dzięki SLIMI :)

20 kwietnia 2018

Musa basjoo żyją i przez 2 tygodnie mojej nieobecności wyrosły tak:
(https://images85.fotosik.pl/500/efae60e6193b025f.jpg)

Część tej kępy wydam, część pewnie zostanie na miejscu lub trafi gdzie indziej w ogrodzie.

Natomiast sikkimensis nie ruszył w ogóle, ściąłem go o kolejne 30 cm.
Jeżeli nie zacznie rosnąć w najbliższych dniach będą ciął dalej.
Tytuł: Odp: Zimowanie bananowców w ogrzewanej osłonie styropianowej
Wiadomość wysłana przez: andres w Kwiecień 21, 2018, 20:19:39
Uciąłem już dzisiaj i z zimowanego pnia 1,5 m wysokości zostało 15 cm.
Zewnętrzne tkanki są zdrowe, ale rdzeń jest przegniły.
Doszedłem do miejsca, gdzie środek był w miarę zdrowy, jednak w ciągu godziny cały sczerniał.

(https://images85.fotosik.pl/500/0c9f934f1d66b768.jpg)

(https://images86.fotosik.pl/500/07833461f619ccb0.jpg)(https://images86.fotosik.pl/500/2c23ca85436a3528.jpg)

Mam nadzieję, że wyjdą odrosty.  :(