Palmy w Polsce

Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. => Wysiewanie nasion, fizjologia roślin => Wątek zaczęty przez: greg w Wrzesień 25, 2011, 01:51:49

Tytuł: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Wrzesień 25, 2011, 01:51:49
Kolejnym tematem, który bardzo mnie interesuje jest doświetlanie roślin. Niestety Araukar w sprawie swoich świetlówek milczy. Natomiast Martin pochwalił się czymś takim jak poniżej, dostępnym na eBay za około 30 euro.

(https://lh5.googleusercontent.com/-QZ5DxVQtDHI/Tn5N7LfCujI/AAAAAAAAB28/TI5sTDcidhM//TH087_1.jpg)

(https://lh6.googleusercontent.com/-lvln4ydEoPo/Tn5N-SCKG5I/AAAAAAAAB3A/XJCM2y8CdH4/TH087_2.jpg)

Znalazłem w internecie artykuł (http://www.myhydroponicgardening.com/225-led-grow-light-panel-review/), który traktuje o tych lampach z eBay w dość krytyczny sposób. Ale do rzeczy:

Very low coverage

A 14w 225 LED grow panel can cover, at most, 3 square feet.  That is only 18 inches x 18 inches of coverage at a distance of less than 6 inches.  Now, the LED light wholesaler may tout this as a great thing - the lack of heat generated means you don't have to worry about burning your plants if they are close to the light.  Just do some math and you will see that you would need to buy quite a few of them to cover any ground.  Lets assume you have a grow space of 4'x4' - 16 square feet. So you would end up wasting money on having to buy at least 4 of these cheap LED panels and they would still do a very poor job of growing anything.

So as long as you were growing a single plant with small leaves at no more than 6 inches tall, you would be all set.


Z tego wynika, że o ile doświetlana powierzchnia ma wymiary 18 x 18 cali (czyli 45 x 45 cm), a lampa znajduje się 6 cali (czyli 15 cm) nad doświetlanymi roślinami to takie źródło światła powinno wystarczyć. Biorąc pod uwagę, że chciałbym doświetlać w ten sposób młode siewki to taka lampa mogłaby się nadać. Natomiast niepokoi już kolejny fragment:

They hit a limited light spectrum and the wrong wavelengths

If you do some quick research on Google, you'll see what I mean.  These cheap LED grow lights are the reason that this entire industry got a bad rap when they first came out a few years back.  Problem is that the manufacturers, in their haste to make a buck with a junk product, failed to do any real research to find out the appropriate light spectra to cover to maximize plant photosynthesis.

The basic idea is that red wavelengths are good for plants in the flowering and fruiting stage while blue wavelengths are for vegetative growth. The problem is that it takes a well-tuned LED grow light to emit light at a precise wavelength to get the most out of your plant and increase yield. Wholesalers of cheap LED grow lights really just take a shot in the dark because they do not put in the time and effort to fine-tune their lights to the correct wavelengths of blue, red, and orange.


O ile autor celowo nie miesza z błotem tych lamp to wynika z tego, że widmo ich światła może się rozmijać z oczekiwaniami roślin.

Na tej samej stronie jest również artykuł (http://www.myhydroponicgardening.com/category/led-grow-light-reviews/), w którym autor opisuje dobre jego zdaniem lampy do doświetlania. Idąc tym tropem najtańszą z nich jest lampa Illuminator UFO 90W (http://www.prosourceworldwide.com/default.asp). Kosztuje ona 299 USD czyli około 1000 zł. To niestety jest dość sporo. Producent podaje jej parametry (http://www.prosourceworldwide.com/Illuminator-90W-UFO-LED-Grow-Lights-p/illuminator%20ufo%2090w.htm), które o ile wierzyć tabelom powinny być lepsze niż u w tanim panelu (co akurat nie powinno być dziwne biorąc pod uwagę różnicę w cenie). Producent pokazuje widmo absorpcyjne chlorofilu:

(https://lh3.googleusercontent.com/-WDRPuAQDGjU/T3cSwFS7tRI/AAAAAAAACvs/JHUV5TtQrYY/s381/spectrum.jpg)

i zapewnia, że jego lampa pokrywa 95% tego zakresu. I czegoś tu nie rozumiem: dlaczego po prostu nie pokaże widma swojego produktu?

Jak się poszuka na eBay to można znaleźć aukcje (http://www.ebay.de/itm/LED-Pflanzenlicht-Pflanzen-Licht-lampe-Pflanzenlampe-/200655067469?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item2eb7f9594d) gdzie jest coś bardzo podobnego tej lampy UFO. Cena 127 euro jest oczywiście lepsza niż 299 USD tylko pytanie czy ta chińska podróbka lampy UFO ma równie dobre widmo jak oryginał.

Ogólnie temat uważam za trudny. Jestem bardzo zainteresowany czymś w miarę niedrogim i do tego pewnym (posiadającym odpowiednie widmo). Niestety na horyzoncie jakoś niczego takiego nie widać. :(

Na koniec pytanie do Martina, jak w jego ocenie sprawowała się ta tania lampa i w jaki sposób była użytkowana. Czy była do niej dołączona jakaś instrukcja gdzie byłoby podane deklarowane widmo? Choć oczywiście wiadomo, że papier przyjmie wszystko. Cena 30 euro nie jest zła. Natomiast jeśli lampa jest nieskuteczna to szkoda na nią pieniędzy.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: Martin w Wrzesień 25, 2011, 11:46:01
Cytuj
Na koniec pytanie do Martina, jak w jego ocenie sprawowała się ta tania lampa i w jaki sposób była użytkowana. Czy była do niej dołączona jakaś instrukcja gdzie byłoby podane deklarowane widmo? Choć oczywiście wiadomo, że papier przyjmie wszystko. Cena 30 euro nie jest zła. Natomiast jeśli lampa jest nieskuteczna to szkoda na nią pieniędzy.
Żadnej instrukcji. Podłączyłem i tyle. Rośliny umieszczone były dość blisko lampy (5-10 cm), a w miarę wzrostu oddalone. Siewki koleusów wybarwiały się normalnie. Gdy wyginały się w stronę okna po podłączeniu lampy wracały do pionowej pozycji. Uprawiałem tez pod nią rośliny z rodzaju  Xanthosoma. Rosły szybko, liście osiągały duże rozmiary ale były takie delikatne w dotyku, nie skórzaste jak uprawiane w świetle słonecznym. Może to wynik braku promieni UV, nie wiem, nie wnikałem.
Siewki pomidora niczym nie różniły sie od siewek uprawianych pod profesjonalnymi lampami sodowymi (w szkole średniej takie coś robiliśmy).
Ogólnie jestem zadowolony, że zakupiłem tę lampę. Do uprawy niewielkich ilości roślin  jest OK. Jeżeli będę uprawiał jakieś rośliny masowo zainwestuję w sprzęt o lepszej mocy.
Wada - niebieskie i czerwone lampki dają w sumie różowe światło, i z zewnątrz patrząc można pomyśleć że w mieszkaniu ktoś prowadzi burdel ;D
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Wrzesień 25, 2011, 23:21:07
Martin, dzięki za odpowiedź. Z tego co piszesz wygląda na to, że lampa jednak się sprawdza. Może na przykład być tak, że pokrywa mniej niż 95% zapotrzebowania, ale i tak coś takiego powinno być lepsze niż źle dobrana świetlówka nie wspominając już o żarówce. Dlaczego tak sądzę? Wyjaśnienie poniżej.

---

Araukar, z tym doświetlaniem to jest tak, że widmo lampy musi jak najlepiej pasować do widma absorpcyjnego chlorofilu. Jak powiedział kiedyś klasyk: oczywista oczywistość. :D Widmo chlorofilu jest w pierwszym poście. A jak wygląda widmo emisyjne LED-ów? Instytut Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego to dla mnie wiarygodne źródło (http://www.pracownia.ifd.uni.wroc.pl/html/Materialy_pomocnicze/04_optyka/cw70_wstep.doc).

Cytuj
Widmo świecenia diody niebieskiej leży w obszarze długości fal od ok. 420 do 460 nm, diody zielonej od ok. 530 do 590 nm, diody żółtej od ok. 550 do 650 nm, a czerwonej od ok. 620 do 710 nm. Widma emisyjne diod wytwarzanych przez różnych producentów mogą się nieco różnić między sobą.

Jeśli spojrzysz teraz na widmo chlorofilu to bez trudu zauważysz, że dioda niebieska oraz czerwona z grubsza pokrywa wymagany zakres. Znalazłem jeszcze dość ciekawą stronę (http://warmar2.w.interia.pl/art/spektrometr.html). Pomijając błędy ortograficzne cenne jest to, że masz tam zwizualizowane widmo emisyjne pospolitej diody czerwonej oraz niebieskiej. Jeśli nałożyć na siebie oba widma to mamy kolejne potwierdzenie, że budując zestaw oświetleniowy powinniśmy sięgnąć właśnie po diodę czerwoną oraz niebieską. Biała dioda nie jest odpowiednia, bo jest za mała emisja w czerwonej części widma, a energia niepotrzebnie jest zużywana na emisję w paśmie odpowiadającym barwie zielonej.

Teraz można się domyślać, że droższe i lepsze lampy mają lepiej dobrane diody niż lampy tańsze. Mam kolegę, który jest doktorem na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Chemii. Pech chciał, że właśnie wyjechał na dwuletnie stypendium do Portugalii. Myślę, że jakby był na miejscu to może mógłbym pomiar widma u niego załatwić. :)

Kolejną rzeczą jest to, że jak widać po tych wszystkich lampach diod czerwonych jest więcej niż niebieskich. Wyczytałem, że stosunek powinien być 3:1 (czerwone:niebieskie). Jak się policzy średnią energię w tych zakresach to wychodzi, że stosunek powinien być 2:1. Być może jak się scałkuje tę energię po tych zakresach to wtedy wyjdzie 3:1.

Jeśli chcesz zrobić oświetlenie to zależy od tego jak czujesz się z lutownicą w ręce. Na pewno taniej byłoby kupić diody mocy i pobawić się samemu niż skorzystać z gotowych lampek żarówkokształtnych. Ta Twoja doniczka nie jest duża to silne oświetlenie nie będzie potrzebne. Daj znać na co byś się nastawiał to pomyślimy jak to zrealizować.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: robin w Październik 28, 2011, 16:54:38
Witam Załogę Palmy w Polsce,
Dołączyłem do Waszego grona jako nowy użytkownik, jednak moja przygoda i fascynacja roślinami tropikalnymi (w tym także palmami) i ich adaptacja do polskich warunków trwa, z przerwami, od dzieciństwa. Przerwy spowodowane były zniechęceniem, niepowodzeniami w uprawie (wkalkulowanymi przecież w tę pasję), a chyba przede wszystkim -brakiem dotąd możliwości wymiany opinii, porad i ciekawych rozwiązań  z ludźmi „z branży”.  Ale do rzeczy-proszę Was o poradę w kwestii oświetlenia/doświetlenia moich roślin umieszczonych  w moim mieszkaniu na wschodnim oknie. Problem polega na tym, że  w pełnym „wykorzystaniu oświetlenia z tej strony przeszkadza skutecznie balkon, a właściwie górna loggia znacznie ograniczająca swą dolna płytą wysięgu operowanie słońca na moim parapecie . Zatem obecnie dociera ono (niemrawie) od wschodu (ok. 8ej) i oświetla parapet do ok. 10.15. Później, jak wspomniałem wyżej, dolna płyta balkonu nad moim powyżej zasłania dostęp światła (skraca go tak o ok. 1,5-2 h). Mam natomiast możliwość umieszczenia roślin na oknie zachodnim, gdzie z kolei słońce operuje  w pełnej krasie aktualnie od 13.15 do 17ej  (stan na dzisiaj).

Z publikacji (m.in. Prof. Pieniążka z Instytutu w Skierniewicach) wyczytałem, że pożyteczniejsze dla wzrostu(?) roślin jest słońce poranne. Czy zatem, nawet wobec krótszego operowania słońca na wschodnim parapecie w stos. do zachodniego korzystniej byłoby jednak pozostawić je na wschodnim czy też przenieść na zachodnie? Czy też może warto eksponować na tym rzekomo „pożyteczniejszym” wschodnim słońcu., pomimo realnie krótszego oświetlenia w stos. do zachodniego. Dla zobrazowania sytuacji załączam zdjęcia:

(https://lh3.googleusercontent.com/-VACoXoOowuY/Tqq5bgrqzpI/AAAAAAAAAEI/pQBStJeTs6Q/s640/grzejnik%252520p%2525C5%252582aszcz%252520spodnie.jpg)

oraz

(https://lh6.googleusercontent.com/-KBkECNu-En4/Tqq5EcIa_6I/AAAAAAAAADw/B9VTBMbfgLs/s640/grzejnik%252520p%2525C5%252582aszcz%252520spodnie%252520011.jpg)

Rozwiązaniem, byłoby „przesunięcie” roślin do przodu, w kier. końca płyty (barierki) mojej loggi, ale zabudowanie jej nie wchodzi w grę. Czy i jakie ewent. rozwiązania zaproponowalibyście?

Niezależnie, zamierzam doświetlać także (szczególnie z uwagi na mój nowy nabytek-bananowca).  Wiem, że to dosyć skomplikowane zagadnienie jeśli chodzi o długość fal, kolory światła, absorpcję chlorofilu czy konkretne zastosowanie w stos. do oczekiwanego rozwoju/wzrostu pokroju rośliny. Co moglibyście poradzić mi w tym zakresie, przy założeniu max. ograniczenia kosztów zarówno eksploatacji, jak i jednorazowego zakupu lampy/oświetlenia. Poszukuję czegoś uniwersalnego. Mam nadzieję, że nazbyt nie namieszałem i w miarę jasno przedstawiłem sprawy.

Dla zainteresowanych podam, że ów bananowiec można nabyć w biedronce  za ok. 34 zł-

(https://lh3.googleusercontent.com/-Ed2QirHLZB4/Tqq5S-KhKvI/AAAAAAAAAD8/vCSXQlGkPCA/s640/grzejnik%252520p%2525C5%252582aszcz%252520spodnie%252520008.jpg)

P.S. Jeżeli zachodzi potrzeba, abym "szczegółowiej" się przedstawił-dajcie znać, proszę. Pozdrawiam serdecznie

---

Poprawiłem linki do zdjęć. Odpowiem później.
greg
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Listopad 11, 2011, 08:07:45
Szczerze mówiąc nie wnikałem w takie detale jak widmo światła porannego i popołudniowego. Wydaje mi się jednak, że okres zimowy jest na tyle ubogi w światło, że starałbym się zapewnić tegoż światła jak najwięcej.

Rozumiem przez to tyle, że roślina powinna stać w taki miejscu by padało na nią jak najwięcej światła w czasie gdy słońce jest jak najwyżej na horyzontem.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: Wiechu w Listopad 13, 2011, 21:09:11
Niektórzy miłośnicy doniczkowej uprawy roślin  cytrusowych, aby zwiększyć intensywność światła i długość dnia zimą w mieszkaniach, nad roślinami umieszczają zwykle żarówki o mocy 100W, które zapalają od końca września  na 2-3 godz. przed wschodem słońca , ponieważ  ranne światło jest dla rośliny bardziej pożyteczne niż popołudniowe. Żarówkę umieszcza się zwykle na wysok. 50-70 cm ponad rośliną i gasi się ją wraz z zachodem słońca.

                                                      S.A. Pieniążek „ Od cytryny do mandarynki  i pomarańczy”

Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Styczeń 01, 2012, 14:38:09
Oprócz książek w najnowszym katalogu Weltbild znalazłem też coś takiego jak poniżej:

(https://lh3.googleusercontent.com/-oZyCw0LqU20/TwBZrIt-6uI/AAAAAAAACLo/v2TbMxoVBlI/s540/weltbild-lampa.jpg)

Jest też opis (http://www.weltbild.pl/lampa-do-roslin-bio-green_p11325081.html) w internecie. Trochę podejrzana sprawa. W opisie internetowym mamy takie zdanie:

Cytuj
Wymagana żarówka E27 – np. energooszczędna.

To znaczy co? Wystarczy tam włożyć dowolną świetlówkę, lub żarówkę, i oprawka za 159 zł automagicznie zmienia widmo na odpowiednie dla roślin? O co tu niby chodzi?

Postaram się to jakoś wybadać.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: amorphophallus w Marzec 12, 2012, 23:22:20
poczłapałem do szklarni i spytałem się czym doświetlają rośliny gdy nie są to jakieś doświadczenia naukowe czy badania rożnych fal światła na etapy wzrostu, tylko tak żeby się rośliny nie wyciągały i już. dowiedziałem się że najprościej to: Lampa Sodowa SON-T 400W E40 AGRO. popatrzyłem w necie koszt żarówki koło 40-90zł, nio przydała by się pewnie jeszcze jakaś oprawa żeby ukierunkowywała światło w stronę roślin i pamiętajmy o tym że do szklarni wpada więcej światła dziennego niż do naszych pomieszczeń.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: amorphophallus w Marzec 31, 2012, 10:41:06
od razu po swojej poprzedniej wypowiedzi poszperałem jeszcze troszkę w necie i zainwestowałem w takie to ustrojstwo ;)  http://allegro.pl/lampa-sodowa-hps-400-watt-nowa-ge-gratis-klosz-i2223838798.html
zapomniałem poinformować o tym fakcie na bieżąco więc czynie to teraz ;) jestem ciekaw czy podniesie to wyraźnie jakość zimowania podopiecznych w przyszłą zimę. co do lampy dotarła szybko, sprawna, zapakowana była bardzo bezpiecznie, uruchomiłem i schowałem na lato w bezpieczne miejsce :)

Jeszcze co do dołączonej żarówki nazwa na opakowaniu Lucalox PSL PhotoSynthesis Light, wyprodukowana na Węgrzech, producent firma Gelighting
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Marzec 31, 2012, 16:57:17
Jakoś mnie te lampy sodowe nie przekonują. Przed wszystkim zwróć uwagę na moc. Lampa ma 400 W.  To oznacza, że jeśli będziesz doświetlał rośliny przez 6 godzin dziennie (na przykład rano i wieczorem) to miesiąc takiego używania będzie Cię kosztował ponad nieco ponad 40 zł. Idźmy dalej. Jaka jest sprawność takiej lampy? To źródło (http://lighting.pl/index.php?s_id=10&akcja=artykul&a_id=9&typ=5) podaje, że 30%. Tym sposobem energia świetlna to 120 W. Reszta energii elektrycznej (czyli 280 W) podnosi średnią energię kinetyczną cząsteczek powietrza przy lampie ;) czyli wydziela się jako ciepło.

Przypomnijmy jak wygląda widmo absorpcyjne chlorofilu:

(https://lh3.googleusercontent.com/-WDRPuAQDGjU/T3cSwFS7tRI/AAAAAAAACvs/JHUV5TtQrYY/s381/spectrum.jpg)

Na podlinkowanej wyżej stronie o lampach sodowych mamy widmo emisyjne takiej lampy:

(https://lh5.googleusercontent.com/-Bo0eGSyM7ro/T3cTDvZvERI/AAAAAAAACv0/BMbuMXWhkKc/s621/559.gif)

Jak widać te widma nie za bardzo się pokrywają. Lampa największe piki ma akurat tam gdzie chlorofil ma najmniejszą absorpcję. To oznacza tyle, że najwięcej energii świetlnej idzie tam gdzie akurat nie potrzeba. Lampa ma relatywnie dość dużą sprawność, więc te popłuczyny właściwego widma wystarczają i lampa daje pozytywny efekt. Jednak większość pary idzie w gwizdek.

Ja zainteresowałbym się raczej lampą 90W LED UFO (http://www.ebay.pl/itm/90W-LED-UFO-Grow-Panel-Hydroponic-Grow-Lamp-Light-Board-/190560436014?pt=UK_HomeGarden_Garden_PlantsSeedsBulbs_JN&hash=item2c5e497f2e). Cena jest niestety wyższa, ale za to potem koszty eksploatacji są ponad 4 krotnie niższe. Nie wiem jak z trwałością wysokoprężnych lamp sodowych, ale raczej diody przebiją każdą żarówkę. Inwestycja to zatem większa, ale chyba bardziej perspektywiczna.

Jeśli chodzi o cenę. Zgadałem się kiedyś ze znajomym, który kupuje diody bezpośrednio w Chinach i twierdzi, że taniej go to wychodzi mimo kosztów przesyłki. Takie lampy (UFO 90 W) bezpośrednio w Kraju Środka można kupić za około 340 zł. Nie wiem jak z kosztami przesyłki. Jakby znalazło się kilku chętnych to być może by się to opłaciło.

Jeśli natomiast koszty eksploatacji nie grają dla Ciebie roli to zmienia to postać rzeczy. ;)

Chodzi mi po głowie zrobienie sobie profesjonalnego grow-box'a. Właśnie z użyciem LED-ów. Niestety z przyczyn natury finansowej pomysł odkładam na razie do szuflady. Być może w przyszłym roku. Bardzo chciałbym mieć takie urządzenie żebym mógł sobie wysiewać co będę chciał i kiedy tylko będę chciał, i żeby rozsady były dobrej jakości. Głownie chciałbym go wykorzystywać na wiosnę do wysiewania roślin jednorocznych.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: amorphophallus w Kwiecień 01, 2012, 10:43:49
jestem świadom tych informacji co napisałeś, dodam jeszcze że z tego co wiem żarząca się część lampy rozgrzewa się do 400stopni a bańka do 230stopni. nie jest to wcale pocieszające że większość energii idzie w "ogrzewanie"  ale co poradzić gdy chce się spróbować podnieść jakość życia w zimę bananowców :) co do ledowych to uczelnia zainwestowała w trochę takich lamp na próbę i testowali zarówno na warzywach jak i ozdobnych i powiedzieli że mimo iż w teorii wygląda to lepiej i już w praktyce jest oszczędniejsze to jednak puki co lepsze efekty ciągle uzyskują na sodowych. to tym bardziej nie uważam się za geniusza który podoła doświetlaniu mniej sprawdzoną koncepcją i poszedłem w bardziej utarte szlaki. owszem nie spodziewam się jakiś super efektów zwłaszcza że u mnie jest to pomieszczenie z jednym oknem a nie szklarnia, więc u mnie lampa nie będzie doświetlać a bardziej przez parę godzinek stanowić główne źródło światła. co do kosztów to po części 'zwrócą' się tym faktem że pomieszczenie te nie tylko jest 'zimowiskiem' dla bananowców ale też posiada część użytkową i tak czy siak palą się w nim jarzeniówki przez parę godzin dziennie i ja po prostu podmienię na czas zimy źródło światła ;) zawsze się jakoś pocieszać można :)
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: amorphophallus w Kwiecień 04, 2012, 19:56:56
Greg jak domyślasz się w ramach swojego studiowania, uczestniczę na ćwiczeniach w wielu doświadczeniach mającym nam ukazać na własne oczy 'prawa rządzące światem roślin' :P i oprócz doświadczeń dotyczących fizjologi roślin (jak wpływ natężenia CO2/światła na fotosyntezę C3 i C4, jakie czynniki i jak wpływają na transpiracje itp.) dziś się trafiło coś co od razu podwójnie przykuło moją uwagę gdyż tyczy się tego wątku i z pewnością się Tobie spodoba jako ciekawostka  ;)

Za pomocą fitofotometru mierzyliśmy natężenie oświetlenia PAR (fotosyntetycznie czynna radiacja) czterech typów lamp stosowanych do doświetlania roślin: lampa rtęciowa (LRFR) o mocy 400w, lampa żarowa o mocy 500w, lampa sodowa (WSL), trzech lamp fluorescencyjnych o mocy po 18w czyli łączna moc 54w.
Fitofotometrem dokonywaliśmy pomiaru z stałej odległości 50cm od źródła światła.
Porównywaliśmy lampy pod względem intensywności PAR jak i pod względem wydajności przemiany energii elektrycznej w PAR. Zanim napiszę wyniki zacznijmy od wzoru do obliczenia wydajności:
E=PAR * k-1 * 4 * π * R2 * N-1 * 100%
gdzie:
E- wydajność przemiany energii elektrycznej w PAR w %
PAR- fotosyntetucznie czynna radiacja w µE*m-2*s-1
k- współczynnik służący do przeliczania PAR z µE*m-2*s-1 na W*m-2 równym 5 dla lampy żarowej i sodowej, 4,7 dla lamp rtęciowych i 4,6 dla lamp fluorescencyjnych i światła słonecznego
R- odległość czujnika od badanej lampy w metrach
N- moc lampy w W

Rtęciowa PAR= 175 a tym samym (po obliczeniach) E=29,2
Żarowa PAR=120 a tym samym E=15,07
Sodowa PAR=500 a tym samym E=78,5
Fluorescencyjna PAR=23 a tym samym E=29,07

tak więc z wyżej wymienionych lamp sodowa jest najbardziej 'oszczędna' patrząc pod względem przełożenia energii na nasze światło fotosyntetycznie czynne
niestety nie miałem możliwości sprawdzenia lamp diodowych gdyż nie było ich na tej katedrze ale może mi się jeszcze uda uzupełnić ten wątek o te dane, czas pokaże ;)

PS. Do zaspokojenia potrzeb fotosyntetycznych większości roślin PAR musi być na poziomie 400 lub więcej. w naszych fitotronach gdzie w niedużym pomieszczeniu (lampy fluorescencyjne są na syficie i ścianach) jest 300lamp PAR sięga 380. czemu nie zastosują tam lamp sodowych gdyż zbyt podniosły by temperaturę w pomieszczeniu a musi być stała i w miarę sterylna atmosfera więc nie może być nadmiernej wentylacji.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Kwiecień 04, 2012, 23:05:07
Wieki dzięki. :77: Szkoda, że nie było lamp diodowych. Byłbym niezmiernie kontent jakby udało i się zdobyć wyniki i dla nich. Najbardziej bowiem interesuje mnie wynik: lampa sodowa vs lampa diodowa. Te drugie są w sumie względną nowością. Z teorii wynika, że powinny być dobre. Zobaczyć wyniki testów praktycznych to byłoby dla mnie konkret.

Warto nadmienić, że tajemnicze µE*m-2*s-1 jest jednostką gęstości strumienia fotonów używaną w fotobiologii (Einstein na metr kwadratowy na sekundę). Jednostką równoważną układu SI jest mol*m–2*s–1.

Mam ogromną prośbę: czy mógłbyś opisać ten eksperyment? I nie wiem jak teraz, ;) ale za moich czasów z laborek robiło się sprawozdania. Czy jeśli będziesz miał takowe to czy byłby problem w jego udostępnieniu? Mógłbyś mi przesłać na e-mail to wrzuciłbym na serwer i podlinkował?
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: amorphophallus w Kwiecień 06, 2012, 09:44:06
Też bym chciał zdobyć wynik dla lamp diodowych i ich współczynnik "k" byśmy mogli sobie porównać je z pozostałymi i mieć pełen obraz w tym temacie.

Co do sprawozdań to rozumiem że interesowały by Cie przebiegi i wyniki innych doświadczeń dotyczących roślin które przeprowadzamy, niestety nie piszemy sprawozdań, więc najwyżej wchodzi w grę bym raz na jakiś czas znajdując wolną chwile opisywał je tylko na potrzeby forum ;)
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Kwiecień 10, 2012, 01:38:58
O tempora, o mores! To teraz na studiach nie robi się sprawozdań z ćwiczeń? Mam nadzieję, że Twoja uczelnia jest wyjątkiem. ;)

Chodzi mi o to konkretne doświadczenie, o otrzymane dane służące do dalszych obliczeń, o opis tego doświadczenia z doświetlaniem. A jakie inne doświadczenia robicie jeszcze?

Wracając do lamp diodowych - jesteś w stanie to załatwić czy obracamy się w sferze życzeń?
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: eriopus w Czerwiec 28, 2012, 21:24:43
Powiem o moich doświadczeniach z doświetlaniem hoi. Wszystkie sadzonki , które mam są sprowadzone z Tajlandii i rewelacyjnie rosną pod świetlówkami firmy OSRAM do doświetlania roślin. Doświetlam przez 12 godzin przez cały rok. Na regale o długości 150 cm mam 4 świetlówki o dł 120 cm. Oświetlenie Ledowe jest najlepsze. Też zamierzam nabyć.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Marzec 15, 2013, 11:26:50
Pożyteczna tabelka, w której pokazano długość dnia na różnych szerokościach geograficznych. Może być pomocna w dobraniu czasu doświetlania.

(https://lh5.googleusercontent.com/-V-uC_bDBr40/UUL3AgP82VI/AAAAAAAAG-k/kbXTQY0k6DY/s719/dlugosc-dnia-na-roznych-szerokosciach-geograficznych.png)

Źródło: http://www.geozone.pl (http://www.geozone.pl/czas_trwania_dnia_w_r%C3%B3%C5%BCnych_szeroko%C5%9Bciach_geograficznych,dane_statystyczne,tabele_statystyczne,32.html)

Linki dot. długości dnia w Polsce:
http://www.astro.amu.edu.pl/mra/index.php?s=nie_dl
http://l5.pk.edu.pl/index.php?a=m1&b=m10
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Marzec 31, 2013, 22:08:37
W ubiegły piątek otrzymałem przesyłkę z zakupioną w Chinach lampą LED, mającą służyć do doświetlania roślin.
Lampa jest wyposażona w 8 czerwonych i 4 niebieskie diody o mocy 3 W każda czyli lampa ma w sumie 36 W mocy.
Posiada standardowy gwint E27.
Jest nieco większa od firmowego kubka i posiada potężny radiator jednak nie zaobserwowałem by się on nagrzewał.
Świeci naprawdę niezwykle jasno i nie sposób spojrzeć na nią bez bardzo silnego mrużenia oczu.

(https://lh4.googleusercontent.com/-s6cBd064qKI/UVh_rw5YMbI/AAAAAAAAHJ8/53U9qjgxBpE/s640/led.grow.36w.jpg)

(https://lh5.googleusercontent.com/-dvV4O4495V4/UVh_qb6nKnI/AAAAAAAAHJ0/INmnohP05v4/s800/led.grow.36w.2.jpg)

(https://lh5.googleusercontent.com/-ENVetH6Q-g0/UVh_qiGi6TI/AAAAAAAAHJs/sjlhb9jT2Vs/s800/led.grow.36w.3.jpg)

(https://lh3.googleusercontent.com/-norgNK31So8/UVh_qCae3KI/AAAAAAAAHJk/ou_I5VKaGX8/s640/led.grow.36w.4.jpg)Poniżej próba pomiaru przeprowadzona w ciągu dnia przy natężeniu tła około 80 luksów.
Zaobserwowałem ponadto bardzo dziwną rzecz. Zwróćcie uwagę, że przy odległości rzędu 120 cm i więcej od lampy natężenie spada poniżej 2000 luxów. Natomiast pomiar przeprowadzony w ciemności (pora nocna) wykazał niespełna 10000 luxów.
Bardzo to dziwne. Przecież pomiar w ciągu dnia powinien pokazywać światło lampy + światło tła. Natomiast pomiar w ciemności powinien pokazywać światło lampy.
Nie jestem w stanie wyjaśnić tych dziwnych wyników wskazujących na to, że w ciemności lampa „zyskuje” na natężeniu emitowanego światła.
Rozmawiałem z Palmgg i powtórzymy pomiary na jego luksomierzu. Jedyną konkluzją rozmowy było to, że to może to nietypowe widmo „ogłupia” urządzenie pomiarowe.

Nie przykładałbym zatem dużej uwagi do samych wartości, a bardziej zwróciłbym uwagę na charakterystykę zmian natężenia emitowanego światła.
Jak się okazuje natężenie maleje dość szybko, bo wykładniczo, jeśli oddalamy czujnik od lampy.
Podobnie wykładniczy spadek natężenia obserwujemy jeśli oddalamy czujnik od osi symetrii lampy.

(https://lh4.googleusercontent.com/-h3upjPdBIig/UViAgEwrtkI/AAAAAAAAHKM/keSmM5HRj2Y/s897/led.grow.1.png)

(https://lh3.googleusercontent.com/-ZN1ajIwz3u0/UViAgBlivhI/AAAAAAAAHKQ/hZ1LuepYj84/s897/led.grow.2.png)
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: wari w Kwiecień 01, 2013, 04:06:47
Dla osób dysponujących mniejszą kasą na oświetlenie, polecam rozwiązania bardziej tradycyjne i sprawdzone. Postanowiłem sięgnąć do praktyków czyli do forów skupiających miłośników własnej trawki (krajowych i zagranicznych). Trawka, ze względu na niezbędną dyskrecję, bywa uprawiana w całkowicie zamkniętych, ciemnych pomieszczeniach lub tzw. boxach. Praktyczne umiejętności w kwestii oświetlenia bywają zatem całkiem spore.

Cóż się okazało? Otóż króluje tam nadal oświetlenie sodowe jako sprawdzone i pewne. Mniej popularne są wszelkiego rodzaju świetlówki, aby tylko część z nich miała co najmniej 6500 K. Bywa też polecana żarówka energooszczędna Philips Tornado 20 W Daylight i tę stosuję od lat (mam zapas, który schodzi powoli, potem przejdę na "sodówki" lub LED-y, jeśli okażą się przydatne). U mnie żarówki te służą do doświetlania cytrusów od listopada do marca. Używam 5 takich żarówek do kilku roślin (w dni pochmurne cały dzień, w słoneczne tylko po południu) i wydaje się, że to jest wystarczające. Temperatura barwowa tej żarówki typu Daylight wynosi 6500 Kelwinów, cena kilkanaście zł. Niestety widma nie udało mi się znaleźć, mniemam, że przynajmniej częściowo jest odpowiednie, bo cytrusy się nie skarżą ;).
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Kwiecień 02, 2013, 19:25:47
Lampy LED wcale nie są takie drogie pod warunkiem, że kupuje się je w kraju wytworzenia, czyli w Chinach. Zerknij choćby tutaj (http://www.ebay.com/sch/m.html?_odkw=&_osacat=0&_armrs=1&_ssn=ledgrowlightfactory&_trksid=p2046732.m570.l1313.TR11.TRC1&_nkw=led+grow&_sacat=0&_from=R40). Koszt przesyłki jest w cenie. Taka lampa jak moja kosztuje około $35. To mniej niż lampa sodowa na Allegro.

Bardzo dobrze, że podkreśliłeś, że temperatura barwowa nie gwarantuje odpowiedniego widma. Jak czytam w internecie różne komentarze dotyczące doświetlania to widzę, że niestety sporo osób nie rozumie, że tę samą temperaturę barwową mogą dawać lampy o różnych widmach, niekoniecznie przydatnych dla fotosyntezy.

Philips Tornado 20 W Daylight udało mi się znaleźć po około 15 zł. Ja postanowiłem jednak, że zacznę od LED-ów. Wyników sam jestem ciekawy. Mam zamiar przetestować moją lampę na aksamitkach.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: wari w Kwiecień 03, 2013, 04:22:06
Faktycznie ceny wyglądają zachęcająco. Poczekam zatem na wzrost aksamitek, jeśli będzie ładny, to z Tornado przesiądę się na LED-y zamiast sodówek.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Październik 12, 2013, 12:50:52
Strona gdzie można sprawdzić godzinę wschodu i zachodu słońca na różnych szerokościach geograficznych.

http://calendar.zoznam.sk/sunset-pl.php (http://calendar.zoznam.sk/sunset-pl.php)
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: wari w Grudzień 31, 2013, 03:34:18
Jak się sprawuje ledowa lampa z Chin? Szykuje się do zakupu i nie wiem czy wybrać tą co Greg czy może przetestować jakąś inną.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Grudzień 31, 2013, 08:50:51
Główny cel, dla którego ją kupiłem odsunął się w czasie, a zabrakło mi wiosną czasu by bawić się we wczesne wysiewanie jednorocznych do doniczek. Obecnie lampa leży w szafie.
Na wiosnę wykorzystałem ją do doświetlania obudzonego wcześniej ołownika, który rośnie dosyć intensywnie i bez światła bardzo się „wyciąga”. Ołownik stał w głębi pokoju i wynik doświetlania oceniam jako pozytywny.
Wkrótce znowu z niej skorzystam. Moja żółta diopladenia, którą trzymam na chłodnym korytarzu straciła już większość liści i wygląda marnie, choć żyje. Mam zamiar na początku stycznia ją obudzić (przenosząc do ciepłego mieszkania), bo w obecnym letargu do wiosny może nie przetrzymać. Tej światłolubnej roślinie doświetlanie się przyda.
Ciekawy byłby wynik eksperymentu na jakichś siewkach roślin jednorocznych, ale tak jak pisałem, w wirze codziennych, zajęć zabrakło mi czasu by go wykonać.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: wari w Styczeń 18, 2014, 05:56:02
Ostatecznie zdecydowałem się na zakup:
120W UFO LED Plants Grow Lights 120 LED 72Red+48Blue LED Grow Lamp Panel

Kosztuje 94,5 USD. Uznałem, że lampa o słabszej mocy może być niewystarczająca. Daje nieźle po oczach, ale czy po chloroplastach także, trudno powiedzieć. W każdym razie nadaje się raczej do pomieszczeń, w których nie przebywają ludzie. Mocny, różowy kolor w oknach może sugerować, że otworzyliśmy "dom schadzek", a nie że doświetlamy rośliny.

Poniżej zdjęcia lampy i fragment mojej "cytrusiarni" - zdjęcie tego samego fragmentu zrobione po zachodzie słońca (za oknem noc) w świetle philipsów i w świetle LED.


(https://lh5.googleusercontent.com/-83h8TFhJYtI/UtoEj2nb-oI/AAAAAAAAAUE/r_3SrL2LDs0/w592-h553-no/lampa1.JPG)

(https://lh4.googleusercontent.com/-1B8omZJAHCM/UtoEj4Z4aMI/AAAAAAAAAUI/-yDos2V56Ok/w584-h370-no/lampa2.JPG)

(https://lh4.googleusercontent.com/-gLY08IxBYgQ/UtoEjx4p_KI/AAAAAAAAAUQ/PEFWXrV-y64/w591-h414-no/lampa4.JPG)

(https://lh5.googleusercontent.com/-TxActEkTLSI/UtoEkaXTCZI/AAAAAAAAAUU/ibYek9Gc45Q/w598-h407-no/lampa5.JPG)
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: Araukar w Styczeń 18, 2014, 16:59:20
Ojojoj taki mega led prawie mercedesik . Daje ostro . Mój też daje takie światło na zewnątrz ,ale to tylko 50V.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: GeorgeL. w Luty 02, 2014, 19:18:51
To muszą być takie drogie? Nie ma tańszych? Bo nie chcę wydawać 200zł żeby doświetlać przez miesiąc dwie owadożerne roślinki  ::) Niektórzy używają np. świetlówek liniowych philips master czy sylvania grolux, mają raczej pozytywne opinie, co o tym myślicie?
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Luty 03, 2014, 13:38:16
Na eBay (http://www.ebay.pl/itm/1-5-10-pcs-3x2w-Led-Grow-Light-E27-GU10-2x-red-660nm-1x-blue-445nm-6W-led-light-/251233341279?pt=US_Hydroponics&var=&hash=item3a7eac8f5f) możesz kupić lampki LED 6 W (3 x 2 W) za niecałe 13 zł za sztukę. Przesyłka jest w cenie. Na towar trzeba czekać około 3-4 tygodnie, bo jest to nadawane bezpośrednio w Chinach. Dokonałem w ten sposób już kilkunastu transakcji i nie spotkałem się z nieuczciwością.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Marzec 06, 2014, 10:18:57
Około miesiąc temu przeniosłem moją żółtą dipladenię (http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=249.msg13657#msg13657) z sieni do mieszkania.
W wyniku chłodu roślina straciła wszystkie listki. Około połowa pędów uschła.
Po przeniesieniu do pomieszczenia dipladenia w porównaniu z bugenwillami startowała bardzo długo.
Po tym jak w zeszłym roku w podobnych okolicznościach padły moje różowe dipadenie, to ten cenny żółty rarytas postanowiłem doświetlać. Używam do tego celu pokazanej w tym wątku lampy LED 36 W.
Można zaobserwować, że listki, które są na osi lampy ciągną w jej stronę. Natomiast listki, które są od tej osi najdalej i jednocześnie najbliżej okna ciągną w stronę okna.
Można sformułować hipotezę, że lampa działa (vide listki ciągnące się do niej), ale nawet 36 W w LED-ach jest nie jest w pełni wystarczające na taką małą roślinę (vide pędy oddalone nieco od osi lampy, ciągnące do okna).

1. Strzałką wskazany pęd kierujący się do lampy.

(https://lh5.googleusercontent.com/-QrVD2tTGxN0/UxgtooPrCiI/AAAAAAAAKw0/8Fx5-ybfrvM/w540-h720-no/doswietlanie-dipladnia.2.jpg)


2. Strzałką wskazany pęd kierujący się do okna.

(https://lh6.googleusercontent.com/-idWs63zpUtA/UxgqWlS0zhI/AAAAAAAAKwU/uOCDUnl-sT4/w540-h720-no/doswietlanie-dipladnia.1.jpg)
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: andres w Marzec 06, 2014, 10:23:41
Do której godziny używasz lampy?
Mojego kokosa wyłączam ok. 23.00.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Marzec 06, 2014, 10:34:52
Włączam ją około 7 rano. Przy silnym zachmurzeniu do pomieszczenia wpada mało światła i uznałem, że doświetlanie może się przydać.
Wyłączam jak mi się wyłączy. ;)
Niestety nie zadbałem o nabycie programatora czasowego.
Można przyjąć, że wyłączam ją około 21-23.
Rośliny i lampa znajdują się w malutkim pomieszczeniu gospodarczym (graniczącym z kuchnią, tam gdzie jest pralka - powinieneś kojarzyć). Zatem nietypowe światło nie przeszkadza mi w żaden sposób.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: andres w Marzec 06, 2014, 11:02:50
Czyli przez cały dzień i do późnego wieczora. Więcej nie da się ;)

U mnie jest żarówka energooszczędna (świetlówka) 11W, dająca 580 lumenów, a barwa temperaturowa to 2700K (czyli zbliżona do tradycyjnej żarówki)
(tzw. barwa ciepło-biała). W pochmurne dni świecę od popołudnia do późnego wieczoru.

(http://images53.fotosik.pl/273/08d489569c5c977emed.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/08d489569c5c977e)

A jakiś klosz można dać do tych LEDów, żeby uniknąć zbytniego rozproszenia światła?
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: greg w Marzec 06, 2014, 11:29:27
Może nie tyle klosz co jakąś „obudowę” z folii typu MYLAR.
Wszystko jest do zrobienia tylko czas, czas, czas...
Można jednak zauważyć, że ta lampa daje raczej skoncentrowaną wiązkę. Większość promieniowania i tak „idzie środkiem”.
Najpierw trzeba by było oszacować czy ma to w ogóle sens. Trzeba by było wrócić do pokazanych wcześniej wykładniczych charakterystyk lampy i dokonać całkowania po powierzchni żeby sprawdzić jaki procent promieniowania dałoby się w taki sposób „uratować”.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: wari w Marzec 06, 2014, 15:56:19
Muszę pochwalić mój "mercedesik"  czyli 120W UFO LED Plants Grow Lights 120 LED 72Red+48Blue LED Grow Lamp Panel. Warto było dać 300 zł. Żałuję jedynie, że lampę kupiłem dopiero w styczniu, a nie w listopadzie.

Liście cytrusów są w świetnym stanie, zawsze w zimie z powodu braku światła liście spadały jak szalone. Niektóre (mrozoodporne) wypuściły nowe pędy. Na drzewkach trzymają się także owoce (kalamondyny, mandarynki, cytryny, kumkwaty). Mam też wieloletniego wilca (nie pamiętam nazwy, pospolity np. w Hiszpanii), który wymaga słońca, aby miał normalne liście i pędy. Zawsze w zimie był z tym problem, bo nawet na południowym parapecie liście były małe, blade, a pędy silnie wydłużone (wiosną je wycinałem i na zewnątrz w słońcu wypuszczał normalne). Teraz rosnąc ok. 1 metr od lampy ma normalne, ciemne duże liście! Lampa jest włączana ok. 12:00 a wyłączana 22:00-0:00 (gdy jest słoneczna pogoda włączana jest dopiero ok. 16:00). Doświetlanie planuję robić do końca marca.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: andres w Marzec 06, 2014, 18:54:55
To dobra wiadomość dla cytrusowców.


A myśleliście o świetlówkach akwariowych:
(http://images63.fotosik.pl/728/a409649a5d3bc885.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Niebieska:
http://www.zoolight.pl/product-pol-516-39W-85cm-HAGEN-MARINE-GLO-.html
Jasna:
http://www.zoolight.pl/product-pol-529-8W-30cm-HAGEN-POWER-GLO-.html (inny wymiar)

Są też świetlówki przeznaczone typowo dla roślin
http://www.zoolight.pl/product-pol-542-30W-90cm-HAGEN-FLORA-GLO-.html

Nie wiem, czy takie widmo odpowiada naszym "tropikalnym" roślinom?
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: andres w Styczeń 18, 2015, 16:53:07
Styczeń 2015

Jeden z moich sagowców kilka dni temu zaczął wypuszczać liść (a może liście).
Szybko kupiłem żarówkę LED o mocy 15 W (15 diód x 1 W).
U tego sprzedawcy (http://www.ehortus.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=76&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=6)

(http://images55.fotosik.pl/598/c7440f05460b685dmed.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/c7440f05460b685d)

Długość fal 630 i 460 nm
Lumeny 600
Diody Epistar
Żywotność 50000h
Jeżeli ta lampka zadziała to liście nie będą mocno wyciągnięte.
Na razie zawiesiłem ją ok. 50 cm nad nowym liściem.
Nie doświetlam rośliny, tylko liść: ma rosnąć prosto do góry, bez przyklejania się do szyby drzwi balkonowych.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: andres w Styczeń 14, 2016, 11:17:02
W tym roku dokupiłem 2 nowe żarówki, tym razem o mocy 54 W każda.
(http://images72.fotosik.pl/175/71e913bff2916ab8.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/71e913bff2916ab8)

Diody BridgeLux

7 KOLORÓW
Czerwony 630nm 6 x LED
Czerwony 660nm 5 x LED
Niebieski 465nm 2 x LED
Niebieski 450nm 2 x LED
Głęboki Niebieski 430nm 1 x LED
Biały 14000K 1 x LED
Pomarańczowy 610nm 1 x LED
Razem 18 x 3W = 54W

Strumień świetlny: 3600 lumenów
Obszar oświetlenia: 1m2
Żywotność: 50.000 godzin
Gwint: E27
Wymiary: 122 x 125 mm

Koszt jednej to 155 pln + przesyłka (dlatego wziąłem 2), czyli niewiele więcej niż rok temu za żarówkę mającą 1/3 tej mocy.
Widmo jest bardziej zróżnicowane.
Zaletą diód na gwincie żarówkowych jest możliwość kierowania strumieniem światła.
Nie doświetlam całych grup roślin, a jedynie pojedyncze sztuki wymagające wspomagania.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: Arche w Styczeń 14, 2016, 14:50:32
Andres, nawiązując do twojego posta z 18 Stycznia 2015r.

Czy żarówka spełniła swoje zadanie? A więc czy liść sagowca wyszedł krótszy czy jak to w uprawie domowej standardowo wyciągnięty?
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: andres w Styczeń 15, 2016, 11:03:24
Tak. Cel osiągnąłem.
To Encephalartos whitelockii - duży gatunek sagowca, zdjęcia można znaleźć w Internecie.
Przykładowe fotki (http://www.beetgepalms.co.za/encephalartos-whitelockii/)

Tej jesieni wystąpił podobny problem, ale nie dałem oświetlenia i oto rezultat:
(http://images72.fotosik.pl/178/7de85eb2f15f3557.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/7de85eb2f15f3557)

Na moim zdjęciu sagowiec nie wygląda imponująco, ale te liście sięgają 2 m (z donicą).
W listopadzie 2015 r. zaczął wypuszczać dwa liście, z których jeden poszedł w stronę sufitu i odgiął się, a drugi po prostu dokleił się do firany i urósł poprzecznie (roślinę przeniosłem pod ścianę, by zdobić to zdjęcie).

Natomiast jeden z dwóch liści pośrodku to liść doświetlany LED rok temu.
Uszkodziło go potem słońce, ale osiągnął prawie normalny rozmiar w porównaniu z wcześniejszymi liśćmi.
Gdybym wtedy go nie doświetlił urósłby wyciągnięty.

Dlatego uważam, że lampa spełniła zadanie, choć nie była zbyt mocna (na co zwrócił uwagę Greg) (15W).
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Styczeń 20, 2016, 12:02:23
Ja również zaprezentuje mój growbox  :) do zimowej uprawy. Do doświetlania zastosowałem żarówke o mocy 10 wat.
W zeszłym sezonie uprawiałem w ten sposób figowca. Uprawa z sukcesem. Roślina wytwarzała ładne ciemnozielone liście. Miała pokrój zwarty więc uważam że światła miała wystarczająco dużo.
(http://images66.fotosik.pl/714/0b88a3ff15e438f9.jpg)

W tym roku uprawę pod ledem zacząłem wcześniej. Zostałem zmotywowany przez rośliny ponieważ rozpoczeły wegetacje. Doświetlam dwie małe roślinki ficus carica Brunswick i RdB Czas doświetlania około 15 godzin.

Pora na prezentacje mojego pojemnika. Wykorzystałem materiały jakie są na składzie przeciętnego gospodarstwa domowego pojemnik plastikowy około 40 l donica plastikowa około 10l przewód z oprawką ze starej lampki, folia aluminiowa. Jedynie co kupiłem to żarówka 10 wat. Obecne ceny takiej żarówki to około 30 zł. Tyle mnie to kosztowało nie licząc pracy.

(http://images75.fotosik.pl/261/817a712f276e460c.jpg)
(http://images75.fotosik.pl/261/4f6892ae0d272b5c.jpg)


Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: Arche w Styczeń 20, 2016, 14:42:41
Czyli podsumowując opłaca się doświetlać rośliny żarówkami LED :)

Myślę że ważnym jest też aby nie zmarnować tych przyrostów zimowych pamiętać aby na wiosnę nie wystawić takiej rośliny na bezpośrednie słońce bo cały wysiłek pójdzie na marne...
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: Polish king bamboo w Styczeń 20, 2016, 15:04:32
Zapewne taniej jest bez doświetlania  :)
To są małe roślinki. Myślę że taką uprawą podpędze rosliny o jeden sezon.
Do gruntu to jeszcze daleka droga . Teraz rosną w pojemniku. Jak będę miał średnie dobowe  na werandzie około 20 stopni to rosliny tam przeniosę. Myślę że to będzie koniec marca. Tam już będą rosły bez doświetlania.Na werandzie porosną ze dwa miesiące i wówczas pojadą na działke. Spodziewam się że do jesieni wyrosną na ładne sadzonki. 
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: kochampalmy w Grudzień 01, 2017, 16:24:34
W tym roku dokupiłem 2 nowe żarówki, tym razem o mocy 54 W każda.
(http://images72.fotosik.pl/175/71e913bff2916ab8.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/71e913bff2916ab8)

Diody BridgeLux

7 KOLORÓW
Czerwony 630nm 6 x LED
Czerwony 660nm 5 x LED
Niebieski 465nm 2 x LED
Niebieski 450nm 2 x LED
Głęboki Niebieski 430nm 1 x LED
Biały 14000K 1 x LED
Pomarańczowy 610nm 1 x LED
Razem 18 x 3W = 54W

Strumień świetlny: 3600 lumenów
Obszar oświetlenia: 1m2
Żywotność: 50.000 godzin
Gwint: E27
Wymiary: 122 x 125 mm

Koszt jednej to 155 pln + przesyłka (dlatego wziąłem 2), czyli niewiele więcej niż rok temu za żarówkę mającą 1/3 tej mocy.
Widmo jest bardziej zróżnicowane.
Zaletą diód na gwincie żarówkowych jest możliwość kierowania strumieniem światła.
Nie doświetlam całych grup roślin, a jedynie pojedyncze sztuki wymagające wspomagania.

@andres - gdzie zakupiłeś  tą żarówkę? Ja się właśnie też zastanawiam nad zakupieniem mocniejszej, ale właśnie nie wiem czy grow leda mam kupić, czy zwykłego leda o zimnej barwie, bo ostatnio słyszałam, że tak samo jak grow led, tak i zwykłe ledy o zimnej barwie mocy np. 35W i ponad 1000 lumenów też dobrze wypływają na wzrost roślin zimą, np. ta żarówka https://www.unilight.com.pl/zarowka-led-e27-zimna-barwa-35w/, co potwierdza ten filmik (facet mieszka w Szwecji, a wiadomo tam mało światła jest) https://www.youtube.com/watch?v=wcCITTXCZc0 W sumie w tropikach słońce nie świeci na różowo. Mam jeszcze do wyboru coś takiego 80W https://pl.aliexpress.com/item/2016-E27-30W-50W-80W-Led-Grow-Light-full-spectrum-AC85-265V-Leds-Hydroponic-LED-Plant/32767988125.html?trace=msiteDetail2pcDetail Ktoś się wypowie? Warto kupować tą o zimnej barwie, czy jednak grow led? I czy warto kupować na Aliexpress?
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: andres w Grudzień 01, 2017, 19:39:47
Odpowiem bardziej szczegółowo w wolnej chwili.

A wiesz dlaczego rośliny są zielone?
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: kochampalmy w Grudzień 01, 2017, 21:17:37
Rośliny są zielone, bo mają chlorofil który łapie światło. To może ktoś inny mi doradzi z tymi żarówkami, którą zakupić póki jest okres doświetlania?
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: andres w Grudzień 02, 2017, 08:00:38
Cytat: kochampalmy
W sumie w tropikach słońce nie świeci na różowo.

Właśnie. Światło słoneczne jest "białe" i składa się z fal o różnych długościach, o czy można przekonać się rozszczepiając światło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozszczepienie_%C5%9Bwiat%C5%82a

I w tym momencie zobaczysz swoje "różowe", które jest jedną ze składowych światła białego.

Cytat: andres
A wiesz dlaczego rośliny są zielone?

Cytat: kochampalmy
Rośliny są zielone, bo mają chlorofil który łapie światło.

Inną składową jest zielony, którego chlorofil nie potrzebuje, nie używa.
Chlorofil odbija fale światła zielonego, dlatego my widzimy rośliny jako zielone.

Tutaj można zobaczyć jakie fale światła są absorbowane przez oba rodzaje chlorofilu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chlorofile

W uproszczeniu chlorofil potrzebuje światła różowego i niebieskiego, trochę pomarańczowego i żółtego, a zielone odbija.

Lampy typu Low Grow są pomyślane jako wydajne źródła doświetlania, więc zbędne światło zostało wyeliminowane.
Pierwszą stronę tego wątku czytałaś?
Zależnie od potrzeby (wzrost części zielonych lub kwitnięcie) dobiera się proporcje diód różowych (czerwonych) i niebieskich.

Jeżeli chcesz tylko doświetlić przez 2-3 miesiące jedną roślinkę to może wystarczy kupić lampę świecącą białym światłem.
Przez pozostałą część roku możesz jej używać do oświetlania czegoś innego.

Żarówki Led Grow coraz częściej zastępowane są przez panele, które mają więcej diód.
Link do sklepu podałem, ale nie sprzedają tam już tych lamp.
Poszukałem w Internecie, co też mogłaś zrobić, i znalazłem tę żarówkę np. tutaj (https://www.progrower.eu/pl/zarowki-led/3313-zarowka-led-grow-54w-e27-7-kolorow-uniwersalna.html) i tutaj (http://allegro.pl/zarowka-led-grow-54w-e27-7-kolorow-do-roslin-hps-i5679266472.html)

Jak widzisz jest znacznie droższa od zwykłej białej "żarówki". Wybór należy do Ciebie.
Podziel się z nami wynikami zimowej uprawy ;)
U mnie teraz świecą 2 żarówki, gdyż tropikalny sagowiec wypuścił nowe liście.

Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: kochampalmy w Grudzień 02, 2017, 16:48:27
@andres ja przez dobry tydzień szukałam po Google różnych żarówek grow led i zapodałam Ci te dwie, które wybrałam, bo nie wiem które wybrać. Wątek tutaj też cały przeczytałam, ale nie znam się na fizyce ani optyce. Nauki ścisłe nie są moją mocną stroną. Jednak dziękuję Ci za objaśnienie tego wszystkiego. Czytając różne źródła w Sieci faktycznie te grow ledy są lepsze. Nie wiedziałam, że istnieją te żarówki z 7 kolorami. Nie napisałam faktycznie do czego tych żarówek potrzebuję - mój błąd. Ja głównie wysiewam nasiona palm. Potem mam średniej wielkości rośliny. Mieszkam w bloku, także nie posiadam dużych roślin, tak jak inni w domkach i tarasach.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: andres w Grudzień 02, 2017, 17:34:11
Przyda się trochę cierpliwości, bo jak pewnie zauważyłaś wiadomości na forum przybywa powoli.
Czekałaś do grudnia z postawieniem pytania, a po 3 godzinach bez odpowiedzi niecierpliwisz się. Czas tu płynie powoli ;)
Wybacz, że zrzędzę ;) Na Aliexpresie nie kupowałem. Może ktoś dorzuci opinię w najbliższych dniach

Też nie znam się na fizyce, ale staram się zrozumieć takie podstawowe zjawiska.
Jak widać mają zastosowanie praktyczne. To ciekawe, że zieleń za którą podziwiamy rośliny jest dla nich odpadem.
Greg jest zupełnie inny. Mój umysł tak nie działa, ale dobrze jest przezwyciężać własne słabości.

Lepiej weź mocniejszą żarówkę, niż słabą.
Nasiona palm nie potrzebują światła do skiełkowania, ale siewkom na pewno się ono przyda.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: kochampalmy w Grudzień 02, 2017, 18:05:48
Ja już mam jedną żarówkę grow led, ale ona jest już za słaba, dlatego teraz zaczęłam szukać mocniejszej. I tak naprawdę dopiero teraz poznaję całą tematykę ile rodzajów jest tych żarówek do doświetlania. Tak, potrzebuję żarówki do sadzonek i już potem większych roślin.
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: lewiatan1975 w Grudzień 02, 2017, 19:22:04
Nie wiem jak mogę pomóc. Sam kupowałem żarówki LED do doświetlania roślin i wiele innych rzeczy na Aliexpress i nigdy nie miałem problemów :)
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: kochampalmy w Grudzień 02, 2017, 19:31:02
@lewiatan1975 - a według Ciebie ta żarówka 80W, której link zapodałam z aliexpress jest dobra? Chyba, że możesz stamtąd polecić jeszcze jakieś inne? :)
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: andres w Grudzień 10, 2017, 09:44:51
U mnie sezon doświetlania w pełni.
Świeciłem na dwa sagowce, które wypuszczały liście.
Teraz dałem na hybrydy butii, ale wczoraj zauważyłem, że kolejny sagowiec tworzy nowe liście.

(https://images86.fotosik.pl/451/f3186f554842e6ba.jpg)
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: kaczmar005 w Styczeń 03, 2018, 20:08:01
Zostawię tu film o polskiej firmie produkującej lampy do roślin
https://youtu.be/BHDgVjyXWjc
Na nasze potrzeby mają chyba za duże lampy bo min 180W w ledzie...
Tytuł: Odp: Doświetlanie roślin
Wiadomość wysłana przez: wit882 w Październik 04, 2018, 08:01:47
Witam
Mam możliwość zakupu lampy CFL do oświetlenie palm, bananowca.
Z tego co wiem są trzy rodzaje takich żarówek, kwitnienie, wzrost i dual. Która z nich będzie odpowiednia sam wzrost czy lepiej dual.

https://grower.com.pl/pl/p/Lampazarowka ... 6400K/1959

https://grower.com.pl/pl/p/Lampazarowka ... 100K-/2016