Palmy w Polsce

Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. => Wysiewanie nasion, fizjologia roślin => Wątek zaczęty przez: Wawer w Luty 23, 2015, 18:36:58

Tytuł: jaki drenaż?
Wiadomość wysłana przez: Wawer w Luty 23, 2015, 18:36:58
Witam,
 
jako, że mam kilka roślinek ( bananowce,  sztorstkowce, cykasa itp) które już nie bardzo mieszczą się na tarasie zamierzam na wiosnę zorganizować dla nich kącik w ogrodzie ;)  I mam pytanie natury technicznej...nie chcę uprawiać tych roślin w gruncie, myślę bardziej nad posadzeniem ich w ziemi na czas wiosna, lato, późna jesień  aż do przymrozków i zimowanie w piwnicy jak dotychczas. Zastanawiam się nad "wkopaniem" całej donicy z palmą do ziemi ( obsypanie roślin białym kamieniem dekoracyjnym itp.)  i wykopanie jej na jesień, dlatego mam pytanie jak powinien wyglądać ewentualny drenaż pod takimi donicami? żeby nie zgniły przy ewentualnych deszczach?!
Czy może lepiej sadzić palmy bezpośrednio do gruntu wczesną wiosną i wykopywać na zimę? tylko czy to nie uszkodzi korzeni i ogólnie nie wpłynie na kondycję roślin? z tego co wiem cykas np. jest bardzo wrażliwy na grzebanie w systemie korzeniowym?!
to samo tyczy się bananowców? czy lepiej wkopać donice? czy banany posadzić do ziemi? i jak ewentualnie przygotować grunt pod banany bez  donicy? ;)
Tytuł: Odp: jaki drenaż?
Wiadomość wysłana przez: andres w Luty 24, 2015, 19:26:55
Robert miał kilka zadołowanych roślin, zajrzyj do jego wątku ogrodowego.

Palmom mógłbyś powiększyć otwory odpływowe w doniczkach, bo np. otworki 0,5 cm łatwo zatkać ziemią.
Proponowałbym z 15-20 cm żwiru pod doniczkę, a także dookoła doniczki, już po jej włożeniu w ziemię.
W wierzchniej warstwie dałbym ziemię, żeby woda deszczowa nie robiła sobie szybkiego odpływu wokół doniczki.
Podobnie z sagowcami.

Banany lepiej wkopywać bezpośrednio do żyznej ziemi. W dziale o bananowcach znajdziesz dużo informacji.
Tytuł: Odp: jaki drenaż?
Wiadomość wysłana przez: Wawer w Marzec 06, 2015, 23:54:51
Dzięki wielkie, jak zorganizuje kącik dla moich palm, postaram się wrzucić trochę fotek :)
Tytuł: Odp: jaki drenaż?
Wiadomość wysłana przez: arundo w Marzec 07, 2015, 00:18:59
witaj,
pierwsze pytanie zadaj sobie, jaką masz glebę. Nie ma uniwersalnego rozwiązania. Jeżeli masz ogród na piaskach postąpić musisz inaczej jak w glinie. Mam ciężkie, gliniaste podłoże i wykopałem rów melioracyjny, co w piasku byłoby abstrakcją. W donicach likwidowałem dna i ściany boczne stawiałem na cegłach pod którymi i wokół nich był żwir połączony z rowem drenarskim. Przekonałem się, że naruszanie korzeni nie takie straszne jest w przypadku Cykasa "rewolucjii" oraz złej sławy Brahea armata.
Pozdrawiam A