Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. > Kalkulatory

Kalkulator kosztow ogrzewania zimowego na bazie danych z ogimetu

(1/4) > >>

palmgg:

Zrobilem narzedzie, ktore sciaga szczegolowe dane z ogimetu i wrzuca je do bazy danych. W ogimecie dane sa udostepniane w zaleznosci od stacji co 1 lub co 3 godziny, daje to praktycznie nieograniczone mozliwosci analizy danych.

Ponizszy kalkulator oblicza w przyblizeniu ile energii trzeba dostarczyc w sezonie, zeby palma w oslonie przezyla zime.
Raport kosztow ogrzewania na podstawie danych z ogimetu


Jako parametry podajemy:
- temperature minimalna jaka chcemy utrzymac (= temperatura wlaczenia termostatu)
- kubature oslony w m3
- ile W/m3 trzeba dostarczyc zeby podniesc temperature o 1c (to jest najwieksza niewiadoma tak naprawde)

Na wyjsciu otrzymujemy dwa raporty - jeden w podziale na sezony, drugi bardziej szczegolowy w podziale na sezony + miesiace gdzie temperatura spadla ponizej zadanej temperatury min. Jako sezon przyjalem okres 1 wrzesien - 31 sierpien.

Tak wygladaja przykladowe wyniki dla oslony styropianowo-poliweglanowej o wymiarach 1m*1m*3m dla termostatu ustawionego na 0c:


Postaram sie jeszcze zrobic inne raporty tego typu i zrobic je tez bardziej przyjaznym dla uzytkownika. Opisze tez dokladniej w jaki sposob doszedlem do prezentowanych wynikow.

Na razie mam tam tylko dane z Katowic, jezeli kogos interesuja dane dla jego okolicy lub dla innych miejsc, to podeslijcie ID stacji z ogimetu i zaciagne dane.
Wszelkie uwagi i sugestie np co do nowych typow raportow beda mile widziane :)

Marcin D:
Super robota!!!
Możesz sprawdzić jakby koszty wyglądały dla Reska (12210)?

greg:
Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu napisanie ciekawego narzędzia.

Ja jestem żywo zainteresowany analizą w zakresie kosztów zimowania, bo dzięki temu, wiedząc ile płacę, mogę się postarać by płacić mniej, a przez to posadzić więcej roślin. ;)

Program bardzo mi się podoba, ale pomarudzę. ;)

Zacznę od najprostszej rzeczy. Czy aby kilowatogodzina kosztuje tylko 50 groszy? Jak pisałem swój kalkulator to specjalnie dzwoniłem do ENION-u, bo faktury są dość zagmatwane. Cena składa się z trzech składowych, które trzeba dodać, a co nie jest napisane wprost.

Sprawa druga. Z tego co zrozumiałem to kalkulator bierze pod uwagę cały rok? Jeśli tak czy mógłbyś wprowadzić jako opcję wybór miesięcy? Np. jako „ptaszki” do zaznaczania? Przymrozki czy niższe temperatury zdarzają się w maju, wrześniu czy październiku. Ja osłony dla wrażliwszych palm stawiam zwykle w okolicach połowy października przy czym wcale niekoniecznie je już wtedy ogrzewam. Demontuję pod koniec kwietnia lub na początku maja. Czyli poza tym okresem choćby temperatura była niższa to zużycia prądu nie ma. Podobnie z szorstkowcem. Póki nie prognozują długotrwałego obniżenie temperatury to podczas przymrozków nawet do -6 C stoi goły. W zasadzie ilość takich dni poza okresem zimowych jest zapewne niewielka, ale uważam, że i tak dobrze byłoby je wykluczyć z raportu.

Sprawa trzecia. Czy program nie mógłby korzystać z wprost z ogimetu (przynajmniej jako opcja)? Przy kilkuset zapytaniach pobranie danych mogłoby pewnie trwać i kilka, kilkanaście minut, ale wtedy nie byłoby uzależnienia od Twojej bazy.

palmgg:
@Marcin D, sciagne dane dla Reska i dla paru innych miejsc ktore sie tu pojawily na forum (typu Willich, Dayton OH, Venezia) zeby moc tez latwo porownywac klimaty pod katem uprawy palm.


--- Cytuj ---Program bardzo mi się podoba, ale pomarudzę.

--- Koniec cytatu ---

Dziekuje, nie bralem pod uwage innej opcji ;)


--- Cytuj ---Czy aby kilowatogodzina kosztuje tylko 50 groszy?

--- Koniec cytatu ---
Pewnie nie - dlatego tez koszt KWh jest zrobiony jako parametr raportu. Kazdy sobie moze podac wartosc jaka faktycznie placi.
Ja wzialem rachunek za prad ktory mi sie nawinal (Tauron) i mam na nim: 0,28 gr netto za sprzedaz + 0,12 netto za dystybucje. Do tego sa jakies oplaty stale, ale nie zaglebialem sie juz w nie, po prostu zaokraglilem w gore.


--- Cytuj ---Z tego co zrozumiałem to kalkulator bierze pod uwagę cały rok? Jeśli tak czy mógłbyś wprowadzić jako opcję wybór miesięcy?

--- Koniec cytatu ---


Przescrolowales w dol po wygenerowaniu danych? Tam jest podzial na sezon/miesiac. Mozna to sobie ta tabelke wkleic do excela i zrobic z tego tabele przestawna do analiz, gdzie juz sa 'ptaszki', filtry i inne wodotryski :)
W ogole moze dodam opcje zrzutu wszystkich szczegolowych danych do excela, na podstawie ktorych jest generowany raport.

Kalkulator bierze pod uwage okresy od odczytu do odczytu (czyli najczesciej jest to 1 godzina) i robi obliczenia na tym poziomie. To co widzimy na raporcie, to juz tylko sposob grupowania i wyswietlenia.


--- Cytuj ---Póki nie prognozują długotrwałego obniżenie temperatury to podczas przymrozków nawet do -6 C stoi goły.

--- Koniec cytatu ---
Jezeli podasz -6 w polu <i>Temperatura wlaczenia ogrzewania w oslonie:</i>, to w obliczeniach beda brane pod uwage tylko okresy kiedy temperatura spadla ponizej tego poziomu i z tego co rozumiem dostaniesz to, co chcesz.


--- Cytuj ---Czy program nie mógłby korzystać z wprost z ogimetu (przynajmniej jako opcja)? Przy kilkuset zapytaniach pobranie danych mogłoby pewnie trwać i kilka, kilkanaście minut, ale wtedy nie byłoby uzależnienia od Twojej bazy.

--- Koniec cytatu ---
Tak, pod warunkiem ze mialbym dostep bezposredni do bazy danych ogimetu. Z tego, co sie orientuje portale typu ogimet udostepniaja taki dostep komercyjnie i nie sa to tanie rzeczy.
Moje narzedzie wyluskuje dane tak naprawde z wynikow w html, co jest malo wydajne. Robienie tego 'w locie' trwaloby bardzo dlugo, poza tym potrzebny bylby dedykowany hosting (nie tylko php+mysql, tylko serwer z dostepem zdalnym z opcja zeby moc programy np Java na nim instalowac i wykonywac). To koszt kilku duzych palm / rok :D

greg:
O koszt kilowatogodziny się dowiem, bo na pewno będzie większy niż 50 groszy.

Raport szczegółowy widziałem.
Byłoby jednak IMHO wygodniejsze jakby można było zbędne dane na starcie po prostu wyciąć.
Jakbyś zrobił eksport do Excela'a (jako *.csv?) to również byłoby to pewne rozwiązanie.

Zdaję sobie sprawę, że wyniki są brane z ogimetu i parsowane z html. Z ciekawości, ile czasu trwało pobieranie danych dla Katowic? Pytam, bo sam napisałem program, który pobiera w ten sposób dane, ale z innej strony niż ogimet. Użyłem tam pho-owego File_Get_Contents (). Potem parsowanie, zapis tego co mnie interesuje do zmiennej (tablica) i tak kolejny rekord. Po ostatnim rekordzie zapis całej zmiennej do *.txt.

Z tego co pamiętam to karmiłem go maksymalnie plikami, które miały około 1000 rekordów, czyli program 1000 razy pobierał stronę, a całość danych miałem po około 10 minutach na 6 megowym łączu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej