Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. > Palmy w ogrodach

Palmy Patryka, Pleszew - Wielkopolska

(1/24) > >>

Miamian:
Witam, interesuję się palmami już od dawna, i chciałbym do was dołączyć, tym bardziej, że dużo już się tu od was dowiedziałem,  chyba jestem najmłodszym 'palmiarzem' mam 18 lat.
Może na początek przedstawię swoje Palemki.
Jako pierwszą przedstawię moją największą palmę - Trachycarpus fortunei, kupiona rok temu, przezimowała w nieogrzewanym garażu gdzie temperatura spadała do (-6 C), prawie od początku marca wystawiona na dwór - w tym sezonie jak dotąd wypuściła   6,5 liścia, a pień przyrósł 10 cm, obecnie cała palma ponad 1,80 cm. Według mnie nie jest to imponujący wynik.


Kolejne zdjęcie to mój mały lasek palmowy - składa się on z:
5 x Phoenix canariensis (ostatnio była okazja i kupiłem 3 po 30 zł, to te z przodu - myślę, że się opłacało)
1 x Washingtonia - też za 30 zł ale nie wiem jaka, po prawej
1 x Trachycarpus fortunei Winsan - dostałem od kolegi z forum
2 x Trachycarpus fortunei ( jeden powyżej ) i jeden na kandydata na zimę - mały
4 x Hyophorbe verschaffeltii - małe sadzonki


Ostatnie zdjęcie przedstawia mojego kandydata na zimę, razem z pniem ma może z 50 cm, posadzony na początku sierpnia, szykuję dla niego domek styropianowy, po porażce z poprzedniego roku, nie będę go już tak opatulał :D

andres:
Cześć Patryk.
Miło, że zdecydowałeś się napisać na naszym forum :)

Mój szorstkowiec rośnie w podobnym tempie, a jest w gruncie.

greg:
Witaj na forum Patryku.

Szorstkowiec wygląda moim zdaniem całkiem ładnie. 1.8 m to już jest coś. Na pewno nie można takiej palmy pomylić z kępą trawy. :)

Jeśli chodzi o daktylowce to owszem, są ładne, ale tempo wzrostu ich korzeni to istne przekleństwo. Korzenie trzeba będzie raczej na 100% ciąć co jakiś czas. I nie mam pojęcia jak palma będzie to znosić, bo sam dopiero się do tego przymierzam.

Szorstkowiec w gruncie nie jest duży to i jego przezimowanie nie powinno nastręczyć większych trudności. Przy tak małej palmie powinno się obejść bez ogrzewania. IMHO jedynym problemem może być wilgoć. Ja położyłbym na ziemi kawałek folii. Jeśli nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi. Taki styropianowy box powinieneś też wietrzyć przy każdej sprzyjającej okazji. Powodzenia!

Miamian:
Miło mi, że tak szybko i serdecznie mnie przywitaliście, a kabelek grzewczy musi być :D hehe  :)
akurat tak się składa, że Trachy został posadzony w miejscu - gdzie jest kora a pod nią folia, wstawiam zdjęcie tego 'domu' do palmy, tam na dole gdzie jest literka 'S' zamierzam wyłożyć słomę, a na około spiralnie zamontowałem kabel grzewczy, myślę że to wystarczy aa i jeszcze planowałem włożyć do środka wentylator taki jak jest przy chłodzeniu komputera, aby wymuszał cyrkulację powietrza, a poza tym planuję utrzymać temp na poziomie do (-6 C) myślicie że to wystarczy??

A jeżeli chodzi o daktylowce to kupiłem je z zamiarem uprawiania ich jako duże palmy w donicach


Niejednym udało się doprowadzić do takich rozmiarów te palmy w ciągu 5 - 6 lat - nawozy czynią cuda :D

greg:
1. Jakie są wewnętrzne wymiary tego domku?
2. Jaką moc ma kabel grzejny?
3. Czy masz termostat?

Przy tak małej kubaturze możesz chyba sobie pozwolić na wyższą temperaturę niż - 6 C. Koszt możesz oszacować dzięki kalkulatorowi palmiarza.

Jeśli chodzi o wentylator w środku to jeśli konstrukcja będzie super szczelna to będzie to znaczyło, że wentylator i tak będzie mielił tylko powietrzem, które jest w środku. IMHO korzyść niewielka o ile w ogóle. Chyba, że na górze zostawisz szczelinę dla wentylacji grawitacyjnej.

Odrębną sprawą, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest to, że taki wentylator do komputera powinien pewnie pracować w temperaturach pokojowych. Musiałbyś sprawdzić jakie są parametry jego pracy. Ja na przykład stosuję wentylatory przemysłowe (do wentylacji mechanicznej), które dają radę (wg producenta) do -10 C.

Co to za daktylowiec na zdjęciach? 5-6 lat to chyba jednak za mało by osiągnąć taki rozmiar. Ja na moje oko jest niemożliwe by taki duży daktylowiec rósł w tak małym pojemniku bez podcinania korzeni.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej