Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 19

Autor Wątek: Palmy Zbigniewa  (Przeczytany 96692 razy)

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #195 dnia: Kwiecień 24, 2013, 01:34:04 »

Jestem pełen zachwytu!
Gdybym mógł Zbycha washkę zobaczyć aktualnie i dowiedzieć się ile dni ma po odkryciu oraz czy cieniował byłbym wdzięczny. Moją chyba wyślę do krainy wiecznej szczęśliwości stokrotek, a tak dobrze wyglądała po "odkopaniu"
Zapisane

superstar

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #196 dnia: Styczeń 12, 2017, 16:24:05 »

Jeżeli macie wyobraźnie to w budach widzicie, wash, trachy i karłatkę po trzy miesięcznej wegetacji w ciemności i  epizodzie z -34*C.

« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2017, 14:00:46 wysłana przez superstar »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #197 dnia: Styczeń 14, 2017, 08:41:42 »

Widzimy wyraźnie, że w tym surowym klimacie rośnie więcej palm w gruncie, niż np. u wybitnego miłośnika egzotyki z ciepłego miasta W.
Pewnie trzy razy tyle.

A masz jakieś zdjęcia z poprzedniego sezonu?

superstar

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 14, 2017, 10:08:34 »

Ostatnie zdjęcie  chyba z 10 października 2016 r.



I jeszcze jedno z lepszych czasów. Dużo się nie zmieniło, bo na moje szczęście nic tu dobrze  nie rośnie.
 
Zapisane

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #199 dnia: Styczeń 14, 2017, 13:33:54 »

W Drawsku możesz zapomnieć o takich bananowcach.Widocznie na ulicy Długiej masz cieplejsze noce w lato jak ja na swojej łące.  Czy jest jakaś szansa aby zobaczyć Trachy? Czy one rosną w cieniu?

superstar

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #200 dnia: Styczeń 14, 2017, 17:10:51 »

Myślę, że bliższe prawdy i logiczniejsze wytłumaczenie tego stanu rzeczy byłoby stwierdzenie, że na wielkość bananowców  mają wpływ kontakty Super Stara z cywilizacją pozaziemską.
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #201 dnia: Styczeń 17, 2017, 17:28:13 »

SS doczekałem się wreszcie :smiech:
Nie wygląda to powalająco
Pozdrawiam PDA
Zapisane

Tomek

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 321
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #202 dnia: Styczeń 17, 2017, 21:45:26 »

Jeżeli macie wyobraźnie to w budach widzicie, wash, trachy i karłatkę po trzy miesięcznej wegetacji w ciemności i  epizodzie z -34*C.

Zbigniew, czy jesienią przed zamknięciem palm w domkach pryskasz profilaktycznie środkami na choroby grzybowe?
Zapisane

superstar

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #203 dnia: Styczeń 18, 2017, 10:47:49 »

Dawniej pryskałem , bo byłem przewrażliwiony. Chyba od dwóch lat tego nie robię i nie widzę negatywnych skutków. Może to zasługa klimatu Nowego Targu. Nie ma tu efektu "zgniłej jesieni". Zazwyczaj   ujemne temperatury utrzymują się stale od początku października. Nie sprzyja to zapewne rozwojowi chorób grzybowych. Więcej strat mam od mrozu niż od chorób.
Zapisane

Tomek

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 321
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #204 dnia: Styczeń 18, 2017, 22:03:24 »

Czy podczas grzania Trachów dopuszczasz spadki temperatur poniżej zera? U mnie w domkach temp. waha się od +0,5 do +3,7 stopni. Te 3,7 stopnia jest w momencie gdy kabel grzejny pracuje, czy taka temperatura (to 3,7 st, które nie jest non stop) może spowodować, że mogą rozwijać się jakieś choroby grzybowe?
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #205 dnia: Styczeń 19, 2017, 07:29:52 »

Tomek, nic im nie będzie. Nie ma potrzeby spryskiwania palm chemią, ani badania liści w laboratorium...

superstar

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 170
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #206 dnia: Styczeń 19, 2017, 10:31:46 »

Tomaszu, przestań się cackać z trachami. Ja zaczynam grzać  budę z nimi  jak temperatury spadają w nocy poniżej -15*C.
Zapisane

Tomek

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 321
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #207 dnia: Styczeń 19, 2017, 19:47:14 »

Ok, zgadzam się z wami. Ale jeśli korzenie wytrzymują -6, i nie są obsypane liśćmi to minusowa temp. utrzymująca się w budach, przez kilkanaście - kilkadziesiąt godzin może spowodować ich zamarznięcie. Być może właśnie tak się stało z moim największym trachem poprzedniej zimy. Wersja z przemrożeniem, jak sugerował andres w poście palmy na Dolnym Śląsku, wydaje się być najbardziej prawdopodobną.
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #208 dnia: Styczeń 20, 2017, 00:22:07 »

Tomek,
zostaw choroby grzybowe, pomyślisz wiosną jak sprawdzisz liście.
Minus w budzie przez kilka dni nie przekłada się bezpośrednio na minus w gruncie, który mógłby uszkodzić korzenie. Nie mieszkasz na Syberii.
Zauważ, że mamy trachy bez osłon do -10. Okrywamy kiedy ta  temperatura ma tendencję do dłuższej recydywy C:-)
SS to ekstremalista (-15) ale taka jego lokalizacja, -15 to duże uszkodzenia a nawet defoliacja. Przerobiłem to na Alfie.
Pozdrawiam PDA
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy Zbigniewa
« Odpowiedź #209 dnia: Styczeń 21, 2017, 09:49:09 »

@ Tomek
U SuperStara są bardzo niskie temperatury, ale zimą zawsze (?) leży śnieg, którego w innych rejonach często nie ma w ogóle.

Trzeba też porównać system korzeniowy świeżo posadzonego trachycarpusa i takiego, który rośnie w gruncie od wielu lat.
W przypadku posadzonego korzenie sięgają płytko i w niewielkiej odległości od pnia.
Taką palmę trzeba szczególnie chronić przed przemrożeniem.

Rozwinięty system korzeniowy trachycarpusa można porównać do korzeni pora: wiązka równych korzeni rozchodzących się we wszystkie kierunki, sięgających głęboko w ziemię. Nawet w przypadku przemrożenia i zgnicia części jest szansa, że te dolne przeżyją i podtrzymają roślinę przy życiu.

Tu można zobaczyć jak wiele korzeni wytwarza szorstkowiec, przy czym oczywiście sięgają one znacznie głębiej, tutaj są ucięte i wypłukane:
http://www.palmtalk.org/forum/index.php?/topic/31196-folded-trachycarpus-fortunei-fronds/

Tu jest opis systemu korzeniowego daktylowca właściwego:
http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=661.0

Do wyszukiwarki można wpisać "palm root system" lub palm tree roots". Niektóre zdjęcia robią ogromne wrażenie.
Zasada jednak jest ta sama: wiązka podobnych do siebie korzeni.
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 19