Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13

Autor Wątek: Figi - sezon 2017  (Przeczytany 46550 razy)

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #135 dnia: Wrzesień 08, 2017, 22:39:42 »


Borek - nie pozbierał sie po przymrozkach i gradobiciu


Kolega lekceważy trawę a ta bardzo skutecznie potrafi przyblokować rozwój drzew, krzewów. Oczyść figowca z trawy a zobaczysz ze zacznie rosnąć  :)

Peretta - zlikwidowana, wycięta jednak coś tam przetrwało w ziemi i odbiła. Nawet postawiony i zabetonowany słupek nie jest jej straszny. Szkoda, że te pędy nie mają szans zdrewnieć przed zimą.


 Cieszę się że pomimo wycięcia zreflektowałeś się i chcesz uratować Perette. Myślę że warto. Tylko trzeba dobrze przezimować pędy
bo letnie figi są tego warte.
Moje jesienne zapowiadają się obiecująco


A to doniczkowa Violetka


Na koniec pierwszy owoc FC-1 z pod folii


Dodane 12 września.

Moje pierwsze gruntowe figi w tym roku dojrzały. Znacznie szybciej jak w roku ubiegłym




« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2017, 10:59:55 wysłana przez Polish king bamboo »
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #136 dnia: Wrzesień 12, 2017, 21:45:25 »

Dzięki Wam zainteresowałem się figami. Wcześniej figa ...to była figa, i tyle :) A tu tyle ciekawych odmian. Jak dla mnie najciekawsze to Perette  (ze względu na głęboko wcinane liście) i Panache (ze względu na interesujące owoce). Chciałbym je gdzieś posadzić u siebie.

Tak się zastanawiam, czy figi różnią się smakiem? I czy we Wrocławiu co roku dojrzewają figi jesienne?

Przedstawiam trzeciego, ostatniego figowca w moim ogrodzie. Niestety nie znam odmiany. W tym roku przekroczył 3m wysokości. Tymczasem dziś zerwałem ostatnią figę w tym roku, bo pewnie na jesienne nie mam co liczyć. Była to największa, najcięższa i może najsłodsza figa w historii tego ogrodu.



Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #137 dnia: Wrzesień 13, 2017, 08:46:14 »

Super bawoli, jest nas coraz więcej ;)

Poniżej zbliżenia gałązek figowców - jak widać wszystkie zakończyły wzrost

Autochton


niektóre figi zaczynają sie powiększać i przebarwiać :))


Borek


Panache


Brunswick


Michurinska-10 - coraz więcej fig puchnie i zmienia kolor


Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

MMazurek

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #138 dnia: Wrzesień 14, 2017, 21:50:19 »

Jak wszystko pięknie owocuje. Moje gratulacje.
Ja natomiast, mam do Was następujące pytania.
1. Czy w sierpniu, uszczykujecie (obcinacie) końcówki krzewów, aby (w naszym klimacie) przyspieszyć owocowanie fig?
2. Czy jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji, ktoś z Was przycina pędy figowców np. na 2 oczka od pnia głównego?
Chodzi o to, aby dany krzew nie rozrastał się aż tak bardzo, a jednocześnie lepiej (obficie) owocował. Tak wiem, że uszkodzenia mrozowe, często właśnie tak "przycinają" nam pędy  :(
Zapisane
Pozdrawiam z Wrocławia

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #139 dnia: Wrzesień 14, 2017, 22:59:51 »

Lewiatanie, u Ciebie pięknie drewnieją przed zimą, a u mnie wciąż rosną i rosą. Nie dość, że ziemia u mnie bardzo żyzna, to jeszcze sporo opadów w tym roku.

MMazurku, z ciekawości skróciłem w połowie lata takie właśnie pędy z figami jesiennymi, ale póki co żadnej różnicy nie zauważyłem.
Zapisane

Maris

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 414
  • Lanckorona, 455 m n.p.m.
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #140 dnia: Wrzesień 15, 2017, 00:41:26 »

Samo przycinanie za drugim oczkiem nie jest dobrym rozwiązaniem:
Przez takie cięcie pozostaje nam szansa tylko na owoce jesienne. Letnie wycinamy.
Fige ponadto należy ciąć zaraz nad oczkiem, które jest na zewnątrz od centrum figi. Nowy pęd dzięki temu wyrośnie na zewnątrz i słońce będzie mogło łatwiej penetrować całą figę. Nie zawsze takie oczko to drugie oczko.
Samo przycinanie jak najbardziej, szczególnie jeśli ma się figę, która daje tylko jesienne owoce. :)
Zapisane
(49° 49')

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #141 dnia: Wrzesień 15, 2017, 07:48:59 »

MMazurek, jeżeli chcesz trzymać w ryzach rozrastający sie krzak to proponuje próbować cięcia jak tu  https://www.rustica.fr/articles-jardin/tailler-figuier-printemps,1625.html Będziesz miał szanse na figi letnie i jesienne.
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

Maris

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 414
  • Lanckorona, 455 m n.p.m.
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #142 dnia: Wrzesień 15, 2017, 15:06:00 »

Bardzo ciekawe lewiatan. Ja jestem zdania, żeby nie bać się sekatora przy figach. Lepiej kilka silnych i grubych pędów niż mnóstwo cienkich rosnących byle jak gałązek.
Na dodatek dowód. Michurinska-10 owoce jesienne trzeci rok zaczynają u mnie dojrzewać mniej więcej w tym samym czasie, pomimo że teraz owocuje wyłącznie na pędach bocznych oraz sporo energii wykorzystała na pędy, które dalej rosną. Choć jest nadzieja. Część ma już zamknięte pąki. Podejrzewam, że z pąków szczytowych i przy w pełni rozwiniętym krzewie powinny dojrzewać na koniec sierpnia :)





PS ciekawe czy ta figa dojrzeje, jest to nieznana figa. Byłaby dość spora podejrzewam :)


Zapisane
(49° 49')

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #143 dnia: Wrzesień 18, 2017, 08:11:45 »

Michurinska-10



Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

Maris

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 414
  • Lanckorona, 455 m n.p.m.
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #144 dnia: Wrzesień 19, 2017, 00:18:00 »

Lew to aż fascynujące, że ta roślina przynosi Ci owoce. Patrząc na jej wygląd można stwierdzić, że stosujesz przemoc w uprawie fig ;)

A tak serio to chyba deszczowa druga połówka września da kiepskie owoce u mnie. Może w październiku będzie lepiej ;)
Zapisane
(49° 49')

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #145 dnia: Wrzesień 19, 2017, 08:09:43 »

Maris,
ja sie z figami nie patyczkuje. Trzeba je stresować bo wtedy myślą o przetrwaniu, jak o przetrwaniu to o rozmnażaniu, jak o rozmnażaniu to o nasionach aj ak o nasionach to o owocach ;)

dzisiaj rano Michurinska wyglądała tak (kilka owoców już zerwałem)


Autochton


Wczoraj zauważyłem, że Panache zaczyna puchnąć :0


Oraz doniczkowa Peretta (nie dbałem o nią zupełnie w tym roku)


Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #146 dnia: Wrzesień 19, 2017, 10:13:25 »

Lewiatanie Peretta mocno zaatakowana grzybkiem. Nie piszesz nic o Fc-1 Masz ją jeszcze czy też nie zakwalifikowała się do dalszej selekcji . W sumie to mógłbyś napisać które odmiany nie spełniły Twoich oczekiwań i są do usunięcia czy też już usunięte.
Ja po dwóch sezonach eksperymentów foliowych stwierdzam że w moim tunelu figi nie mają dobrych warunków .
Wszystkie doniczkowe będą na przyszły sezon wyniesione na zewnątrz. Zostaną tylko te które mocno wrosły w grunt. Będę je musiał przyciąć żeby uzyskać bardzo luźny pokrój bo gałązki zagęszczone nie dają jesiennego plonu.Figi opadają.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2017, 10:18:43 wysłana przez Polish king bamboo »
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #147 dnia: Wrzesień 19, 2017, 10:35:12 »

Arturze,
FC-1 zniknęła z mojej kolekcji po obserwacjach rośliny matki. Co rok odbija z ziemi albo na wysokości zalegania śniegu. Nie spełniła mych oczekiwań. Podobnie nie mam już Black Donov i RdB - która dostałem od Ciebie. Jeżeli peretta w gruncie przeżyje do wiosny to jej doniczkowy odpowiednik trafi na kompost. Na wiosnę chce wsadzić do gruntu jeszcze jedną Michurinska (ta prowadzona na japończyka) i zamierzam kupić/zrobić nowa sadzonkę figi Autochton. Pozostanie jeszcze do wsadzenia Dalmatie - ale nie mam pomysłu gdzie ja wsadzić.
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

MMazurek

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #148 dnia: Wrzesień 20, 2017, 21:21:45 »

Lewiatanie Peretta mocno zaatakowana grzybkiem. Nie piszesz nic o Fc-1 Masz ją jeszcze czy też nie zakwalifikowała się do dalszej selekcji . W sumie to mógłbyś napisać które odmiany nie spełniły Twoich oczekiwań i są do usunięcia czy też już usunięte.
Ja po dwóch sezonach eksperymentów foliowych stwierdzam że w moim tunelu figi nie mają dobrych warunków .
Wszystkie doniczkowe będą na przyszły sezon wyniesione na zewnątrz. Zostaną tylko te które mocno wrosły w grunt. Będę je musiał przyciąć żeby uzyskać bardzo luźny pokrój bo gałązki zagęszczone nie dają jesiennego plonu.Figi opadają.
[/i]

Uważam, że jeżeli namiot foliowy, to od początków wiosny do ok. 15 maja i następnie po 25 sierpnia (w zależności od temperatury) do zbiorów ostatnich owoców.
Co do mojej szklarni, tam figi prowadzone "na japończyka", rosną dobrze. Szklarnia przyścienna wys. max. 2,80 m. Tylko nie wiem dlaczego młode owoce, średnica 2 cm, czasami opadają. Czy potraficie podać powód dlaczego te owoce opadają?
Zapisane
Pozdrawiam z Wrocławia

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Figi - sezon 2017
« Odpowiedź #149 dnia: Wrzesień 22, 2017, 11:40:47 »

Moje podejrzenie jest takie że na wiosnę mogą występować duże różnice temperatur między minimalną a maksymalną dobową temperaturą i to może powodować opadanie zawiązków figowych.

Chcę zdementować pogłoski jakie rozchodzą się lotem błyskawicy że we Wrocławiu ostatnio jest tak zimno że figowce przestały dojrzewać. Owszem proces się spowolnił ale nie zatrzymał.
Przedstawiam niedowiarkom  ;) kilka fotek  ;D




przykładowe maleństwo z krzaka skromne 87 gram  :)


Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13