Palmy w Polsce

Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. => Trawy => Wątek zaczęty przez: greg w Wrzesień 19, 2011, 10:31:22

Tytuł: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: greg w Wrzesień 19, 2011, 10:31:22
Są takie rośliny, które od dawna są na mojej liście życzeń, ale mimo tego jakoś nie mogą do mojego ogrodu trafić. Jedną z takich roślin jest przepiękna trawa - rozplenica. Poniżej zdjęcia, które zrobiłem w ogrodach Kapias.

1. Kępy rozplenicy.

(https://lh6.googleusercontent.com/-V9wWtDVz0oI/TnZsxNC3M_I/AAAAAAAAB2Q/ifMHPzJxRiU/s800/kapias-wrzesien-2011-rozplenica-1.jpg)

(https://lh5.googleusercontent.com/-87d0nxEGkNk/TnZsur2MAjI/AAAAAAAAB2I/1hO_FLSLVeY/s800/kapias-wrzesien-2011-rozplenica-2.jpg)



3. Młode rozplenice. Czy ktoś wie ile czasu musi minąć by wyrosły kępy jak na zdjęciach powyżej?

(https://lh5.googleusercontent.com/-LM_tcgWSHHA/TnZswAEa-8I/AAAAAAAAB2M/TzqiZ841iuA/s800/kapias-wrzesien-2011-rozplenica-3.jpg)

I jeszcze opis pochodzący z książki Trawy ozdobne, Roger Grounds, s. 68-70:

Pennisetum, piórkówka, rozpienica

Występowanie:

Rejony o klimacie tropikalnym, subtropikalnym i umiarkowanym. Rodzaj ok. 80 gatunków jednorocznych i bylinowych traw. Łacińska nazwa rodzaju oznacza „pióro” i odnosi się do szczecinowatych, kłosowatych kwiatostanów.

P. alopecuroides (P. compressum)
Piórkówka spłaszczona

Tworzy kępy zwartych liści, z których wyrastają łukowate łodygi, rozchylające się na zewnątrz i silnie wygięte do dołu pod ciężarem kwiatostanów, przypominających kształtem lisie kity w kasztanowym kolorze. Liście jesienią żółkną lub płowieją. Łatwa do uprawy na większości żyznych gleb; gdy dobrze się ukorzeni, toleruje przesuszenie. Dobra na kwiat cięty, ale podczas mokrych lat kwitnie słabo lub wcale. 'Cassian's Choice', 90 cm, znakomita odmiana o jaskrawych, czerwonych i żółtych kolorach jesiennych liści. W okresie wegetacyjnym zyskują one bursztynowe plamy, kwiatostany zaś rosną mniejsze i jaśniejsze niż u gatunku. W mokre lata kwitnie słabo. 'Caudatum', produkuje białe kwiatostany, osiąga l ,2 m. Kłoski nie są czysto białe i z bliska kwiatostany wyglądają na brudne. 'Hameln', 45 cm x 36 cm, karłowata odmiana, kwitnąca bardziej pewnie niż wiele innych odmian. 'Herbstzauber', 60 cm x 60 cm, pośrednia w rozmiarach między czystym gatunkiem a 'Hameln', kwitnie nieznacznie później, ale ma większe kwiaty o bardziej nasyconym kasztanowym kolorze. P.a. var. japonicum- proso japońskie - 1,5 m x 1  m, najwyższa odmiana prosa; bardzo silnie rośnie. Kwiatostany rudokasztanowe z białymi końcami kłosków.

'Little Bunny', 30 cm x 23 cm, karłowata odmiana o niewielkim zastosowaniu. Kwiatostany ma typowe, ale mniejsze i z powodu ich niewielkich rozmiarów nie są niczym nadzwyczajnym. Łodygi kwiatostanu są sztywne i nie wyginają się tak dekoracyjni. 'Little Honey', 23 cm x 15 cm, powstała z nietypowej siewki 'Little Bunny'; rozwija podobne liście z podłużnymi, białymi paskami. 'Moudry', odmiana prosa o czarnych kwiatostanach, 90 cm x 60 cm, Niezwykle dekoracyjna dzięki ciemnym, fioletowoczarnym kłoskom. W ciepłych ogrodach silnie się rozsiewa. W chłodnych rejonach rzadko kwitnie. 'National Arboretum', 75 cm x 90 cm, ma te same zalety i wady co 'Moudry'. 'Paul's Giant', 1,5 m x 90 cm, wyróżnia się dużymi kwiatostanami, dwa razy bardziej „obfitymi” i o połowę dłuższymi niż j gatunku, ale prawdopodobnie z tego powodu tworzy ich o wiele mniej. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono i żółto. P.a. f. viridescens, 90 cm x 90 cm, silnie ulistniona forma z bardzo ciemnymi kwiatostanami, chociaż sam uprawiam ją od dziesięciu lat i jakoś się do tej pory nie pojawiły. 'Weserbergland', 60 cm x 60 cm, podobna do 'Hamein', ale odróżnia się od niej wielkimi, bladymi kwiatostanami osadzonymi na długich łodygach, zdecydowanie bardziej dekoracyjna. Obficie kwitnie. 'Woodside', 60 cm x 60 cm, znaleziona przez Mervyna Feeseya wśród siewek w jego ogrodzie Woodside Garden w Devon; szczególnie odpowiednia jest dla chłodniejszych rejonów, gdzie dobrze kwitnie. Kwiatostany typowe, nieco ciemniejsze w kolorze i nieco niższe niż u czystego gatunku.

P. incomptum (P. flaccidum)
Piórkówka delikatna

Tworzy gęste kobierce szarawych liści i smukłe, proste, szarobiale kłosowate kwiatostany. Purpurowa forma (purpureum) rozwija ciemnopurpurowe kwiaty. Agresywnie się rozrasta i nadaje raczej na łąki lub obrzeża zalesień niż do wymuskanego ogrodu. Kwiatostany dobre są na kwiat cięty.

P. macrostachyum 'Burgundii Giant'
Piórkówka wielkokłosowa

Bardzo dekoracyjna, bylinowa trawa z liśćmi koloru ciemnowiśniowego, szerokimi, nieco błyszczącymi i łukowato wygiętymi. W końcu lata rozwijają się nad nimi gęste kwiatostany na łodygach nieco jaśniejszych w kolorze od liści. Bardzo wrażliwa, szkodzą jej nawet temperatury poniżej 4°C. W całej Polsce uprawiana tylko jako trawa pojemnikowa lub jednoroczna. Łatwo rozmnaża się z sadzonek pędowych, ukorzenianych w mokrym, ciepłym piasku pod przykryciem. Osiąga pełną wysokość i kwitnie tego samego roku. Dobra na kwiat cięty.

P. macruorum
Piórkówka długopędowa

Jedna z kilku południowoafrykańskich traw, raczej do uprawy w pojemniku. Tworzy gęste kępy opadających kaskadą ku ziemi, zielonych liści. Nad nimi wznoszą się wysoko długi pęd i cienkie kłosowate kwiatostany, prawie białe, a ponieważ znajdują się na wysokości wzroku, łatwo rzucają się w oczy. Bywa krzyżowana z P. incomptum, ale różni się od niej większymi rozmiarami, bardziej szorstkimi liśćmi i tym, że tworzy kępy, z których wyrastają rozłogi, z nich zaś kępy potomne, kolejnych chaotycznie pełznących rozłogów. Łatwa do rozmnożenia z nasion, zwykle kwitnie już w pierwszym roku. Najlepiej słoneczne stanowisko i żyzna gleba. Także na kwiat cięty.

P. massaicum 'Red Button'
Piórkówka masajska

Stosunkowo niedawno wprowadzona do uprawy o nie w pełni sprawdzonej odporności na zimno. Wydaje krótkie, czerwonawe szczotkowate kłosy. Intensywność kolorów jest niespotykana u traw. Dobra na kwiat cięty.

P. orientale (AGM)
Piórkówka wschodnia

Jedna z najbardziej zachwycających ze wszystkich traw ozdobnych. Długo kwitnie i jest łatwa w uprawie. Formuje kępy miękkich, łukowatych, szarozieonych liści, nad którymi unoszą się miękkie, szczotkowate kwiatostany o subtelnym odcieniu różowego koloru, pięknie komponujące się z kosmatymi kwiatami Aloysia chamaedrifolia i z różnymi odcieniami perowskii. W zimnych rejonach kwitnie w połowie lata do pierwszych mrozów, ale gdy jest bardzo ciepła wiosna i lekka zima, kwiatostany wyrastają już w marcu-kwietniu i utrzymują aż do końca października. 'Karley Rose', 70 cm, doskonała trawa o najbardziej różowych kwiatostanach ze wszystkich traw ozdobnych. 'Pakistan' jest widocznie białą odmianą. Nazwa brzmi rozkosznie, ale samej trawy nigdy nie widziałem. 'Robusta', 90 cm, podobna do czystego gatunku, ale dużo wyższa i z bardziej szarymi liśćmi. Kwiaty tego samego koloru, wiechy dłuższe. 'Shogun', 90 cm, różni się od innych odmian bardziej brązowymi kwiatostanami. 'Tall Tails', 1 m, tworzy długie, łagodnie wygięte kwiatostany bladozielonkawobiałych kiosków, lekko beżowo nabiegłe na końcach, osadzone na prostych łodygach. Liście szarawe.

P. setaceum, (P. rueppellii) (AGM)
Piórkówka najeżona

Królowa, a nawet cesarzowa wszystkich piórkówek z długimi, smukłymi, lekko fioletoworóżowymi kwiatostanami o długich, jedwabistych ościach. Mogą one osiągać nawet do 38 cm długości, doskonale nadają się na suche bukiety. Kwitnie później niż inne gatunki z tego rodzaju; warto zaczynać uprawę pod osłonami, aby przedłużyć okres wegetacyjny, Łatwa do rozmnożenia z nasion, ale odmiany muszą być rozmnażane przez podział kęp. Najlepiej ściąć liście przed mrozami na 5 cm powyżej gruntu, podzielić kępę, sadząc małe fragmenty z korzeniami w piaszczystą, dobrze przepuszczalną mieszankę i zimować je pod osłonami (minimalnie 4°C) w pełnym świetle. Rośliny będą na tyle silne, aby posadzić je zaraz po ustąpieniu mrozów. Poniższe odmiany są uprawiane dla ozdobnych liści. 'Burgundy Blaze' ('Rubrum Dwarf'), 60 cm x 30 cm, różni się od 'Rubrum' tylko mniejszymi rozmiarami. 'Eaton Canyon'  ('Cupreum Compactum', 'Rubrum Dwarf'), 75 cm x 30 cm, podobna do 'Rubrum', chociaż liście ma węższe i w kolorze mniej intensywne. 'Rubrum'  'Atrosanguineum', 'Cupreum', 'Purpureum'), piórkówka purpurowa, 1,5 m x 30 cm, szerokie, jaskrawowiśniowe liście i jedwabiste ości kłosków

Wszystkie odmiany o czerwonych liściach są wrażliwe na zimno, tak jak odmiany o zielonych liściach i powinny być podobnie traktowane. Dla podkreślenia dynamiki kolorów i kontrastu najlepiej sadzić je obok jasnoniebieskich Elymus hispidus, Mertensia maritima lub Cerinthe glabra 'Kiwi Blue'; ci, którzy wolą bardziej subtelne kolory, mogą je łączyć z ciemnymi liśćmi Ricinus communis 'Gibsonii', Atriplex hortensis var rubra lub Lysimachia ciliata 'Firecracer' i oczywiście z Imperata cylindrica 'Rubra'. Będą też dobrze wyglądały z ciemnoliściastymi roślinami kontrastowych kwiatach, takimi jak Lobelia cardinalis i Dahlia 'Bishop Llandaf' lub D. 'Blaisdon Red'. Można je ponadto zestawiać z roślinami o jaskrawoczerwonych kwiatach, kwitnącymi w tym samym czasie, takimi jak Monarda 'Mrs. Perry' albo Crocosmia 'Lucifer'; być może ożywią je smukłe, delikatnie pomarańczowe kłosy późno kwitnącej Kniphofia triangularis.

P. villosum (AGM)
Piórkówka etiopska

Krótko żyjąca bylina, uprawiana jako jednoroczna. Tworzy rozłożyste kępy szarozielonych liści i puszyste, białe, kłosowate kwiatostany. Nieodporna na susze i zimno, ale kwitnie już w pierwszym roku po posadzeniu. Nadaje się na kwiat cięty.
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Wrzesień 19, 2011, 12:04:54
Moja ładnie zakwitła:
(http://images37.fotosik.pl/1067/72bcec9eefff95dd.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Posadziłem ją latem ubiegłego roku, już kwitniącą.
Była mniej okazała, tak o 1/3 mniejsza. Kwiatów było mniej i na krótszych pędach.

Bardzo ciekawa trawa, praktycznie bezobsługowa.
Jedyna wada jest taka, że zaczyna rosnąć mniej więcej w maju.

Moją muszę przesadzić, gdyż jest za blisko bambusów.
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: sev w Wrzesień 19, 2011, 18:56:09
Greg potrzebują 2 sezonów. Też sadziłem takie jak maleństwa jak na twojej fotce a po 2 latach wyglądała tak:
(http://img710.imageshack.us/img710/6815/img6525u.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/710/img6525u.jpg/)


Niestety w tym roku mi nie zakwitła ponieważ ją przesadziłem i podzieliłem kępę - za to bardzo sie rozsiał w miejscu gdzie rosła uprzednio.

Andres widzę ze twoja kolekcaj rozrasta się błyskawicznie. :o
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: greg w Wrzesień 19, 2011, 22:38:30
Panowie, czy nie mają może nasion te Wasze rozplenice?
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Wrzesień 20, 2011, 11:06:14
@ sev
Masz na myśli, że rośliny rosną, czy że przybywa nowych?
Zgadza się jedno i drugie.
O trawach pomyślałem w ubiegłym roku i powoli ich przybywa.
Za 2-3 tygodnie będą targi ogrodnicze w Marszewie, więc może znajdę jeszcze piórkówkę.

@ greg
Coś tam się z nich sypie.
Jeżeli chcesz to nazbieram.
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: greg w Wrzesień 20, 2011, 11:26:26
Owszem, jeśli to nie kłopot to chętnie bym takie nasiona przygarnął. :)
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: sev w Wrzesień 20, 2011, 17:06:28
Andres I jedno i drugie ;)

Greg - nie mam w tym roku nasion bo mi nie zakwitła po przesadzeniu, na wiosnę miałem pełno siewek ale mnóstwo powyrywałem, cześć większych rozdałem.
Czy opłaca ci się wysiewać i czekać cały rok gdy można kopic gotowe sadzonki za 5 zł.- no chyba ze chcesz większą ilość.
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: greg w Wrzesień 20, 2011, 18:34:58
Sev, powiedzmy, że mi się nie śpieszy. I to jest chyba główny argument. Co do ilości to myślę, że ze 20 - 30 kępek byłbym w stanie zagospodarować. Chciałbym by rosły poutykane tu i ówdzie na żwirowej rabacie, którą będę urządzał w przyszłym roku.
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: sev w Wrzesień 20, 2011, 18:51:14
tylko pamiętaj ze jedna "kępka" zajmuje 1,5 m powierzchni  ;)
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: greg w Wrzesień 20, 2011, 20:16:19
1.5 m2 to kwadrat 1.22 x 1.22 m. Aż do takich rozmiarów się rozrasta? To chyba przecież zależy również od odmiany...?
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: sev w Wrzesień 20, 2011, 22:06:35
Ja mam pennisetum alopecuroides 'Moudry'  - na fotce widać ze przerosła na wysokość siatkę ogrodzeniową która ma chyba 1,20m
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: greg w Wrzesień 20, 2011, 22:13:21
Sev, co z Twoim Red Baronem? Spytałem tutaj (http://palmy.zamek.net.pl/www/forum/index.php?topic=256.0), ale chyba umknęło Twojej uwadze.

---

Andres, a Ty wiesz jaką masz odmianę? (BTW: przesyłka jeszcze nie doszła?)
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Wrzesień 21, 2011, 20:04:57
Nie wiem jaka to odmiana.
Zamówiłem miskanta w pobliskim ogrodniczym, ale "dowieźli" tylko 2.
Była też ładna trawa kępowa to wziąłem.
Dopiero później doszedłem, że to piórkówka
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: greg w Wrzesień 21, 2011, 23:06:43
Andres, To pamiętaj o mnie i pozbieraj mi trochę nasion. :)

---

Posty o roślinach Martina przeniosłem do jego wątku (http://palmy.zamek.net.pl/www/forum/index.php?topic=87.0). Może dzięki temu coś nowego nam pokaże. :)
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Październik 10, 2012, 11:14:05
Początek października 2012 r.

Tuż przed kolejnym przesadzeniem.
Kępa jest mniejsza niż w 2011. Przyczyną zapewne było przemarznięcie ziemi w lutym 2012 r.
(http://images42.fotosik.pl/613/cddf8bd65683b757.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Dokupiłem 3 piórkówki i posadziłem przy ścieżce.


Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Czerwiec 04, 2013, 15:34:03
Początek czerwca 2013
Tym razem posadzone trawy przyjęły się i powoli rosną.
O tej porze roku wielkość jeszcze nie powala.
(http://images10.fotosik.pl/4271/578257732fc146db.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Będąc w Wojsławicach zapodaliśmy sobie z Gregiem po bordowo-brązowej rozplenicy.

Pennisetum purpureum 'Vertigo'
(http://images10.fotosik.pl/4271/086e645d8dc4e10e.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Nie lubię zbyt wielu kolorów w ogrodzie, ale połączenie brązu/bordo i zieleni odpowiada mi.
Posadziłem więc przy cannie o takich barwach.

Zdjęcia w internecie wyglądają zachęcająco.
Sprzedawczyni mówiła, że może to być roślina jednoroczna, nie zawsze udaje się ją przezimować.
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: sev w Czerwiec 04, 2013, 21:54:51
Na etykietkach w Obi było napisane roślina jednoroczna i to mnie tylko powstrzymało przed zakupem.
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: arundo w Czerwiec 04, 2013, 23:57:05
Byli uczciwi,
mnie sprzedawczyni poinformowała, że przysypać liśćmi i spoko. Odwiozłem tego samego dnia po "luknięciu" w net i zwróciła kasę bez chrumknięcia. Gaduła ze mnie więc "pociągnąłem ją za język" i dowiedziałem się, że cyt.: szef tak kazał a my w namiocie zimowym wszystkie straciliśmy"  ;)
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: greg w Czerwiec 05, 2013, 10:27:57
Ta piórkówka jest jednoroczna u nas. To nasza zima czyni ją „jednoroczną”, a nie jej cykl życiowy.
Sprzedawczyni wspominała, że rozmawiała z paniami z forum ogrodowisko.
Dwie z nich wykopały trawę przed zimą i umieściły w piwnicy.
Z relacji wynika, że u jednej z nich trawa zgniła, u drugiej przetrwała. Skoro zgniła to zakładam, że pewnie była zbyt obficie podlewana.
Ja moją będę chciał wykopać i przetrzymać. Czy się uda to się okaże. Trawa kosztowała 13.50 zł. Pewnie, że można swobodnie co rok kupować nową. Lubię jednak przechowywać przez zimę różne rośliny „jednoroczne”.
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: arundo w Czerwiec 06, 2013, 00:12:13
Ojej Greg,
wiem o co Ci chodzi ale też miałem na myśli "jednoroczne" w cudzysłowie  :P
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Sierpień 04, 2013, 14:01:38
Początek sierpnia 2013
Zielone piórkówki
(http://images54.fotosik.pl/17/8c6190ae915e038b.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Bordowa
(http://images54.fotosik.pl/17/1c2a0269e86675fb.jpg) (http://www.fotosik.pl)
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Wrzesień 01, 2013, 15:29:27
1 września 2013
Od tygodnia intensywnie przybywa kwiatostanów na piórkówkach
(http://images64.fotosik.pl/126/fd7c5a921bed805f.jpg) (http://www.fotosik.pl)
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: SLIMI w Październik 17, 2013, 15:25:01
Kiedy można zbierać nasiona z rozplenic? Rośnie tego trochę koło mojej pracy i chętnie bym coś zebrał...
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Październik 19, 2013, 09:25:08
Pisałem, że kłosy mocno jeszcze trzymają, ale poszedłem do ogrodu i da się je łatwo oddzielić przesuwając rękę po kłosie.
Myślę, że możesz zbierać.
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Wrzesień 07, 2014, 10:11:10
wrzesień 2014

W tym roku piórkówki są wyjątkowo dorodne.
Przy samej ziemi zajmują niewiele miejsca, ale od połowy lata robią się bardzo szerokie.
Zakwitły pod moją nieobecność w drugiej połowie sierpnia.
Najwyższe kłosy sięgają 1,60 m

(http://images51.fotosik.pl/471/24a25638d2a4239b.jpg) (http://www.fotosik.pl)
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Październik 27, 2015, 09:32:08
Październik 2015
Opisywane powyżej 4 piórkówki przesadziłem na otwartą przestrzeń.
Utrata znacznej części korzeni i gorące lato sprawiły, że mimo podlewania piórkówki nie wyrosły zbyt wysokie,
miały tendencję do zasychania i późno wydały niewielkie kłosy. Za rok powinno być lepiej.

Na początku października były już nieco rude:
(http://images72.fotosik.pl/15/d437cd28ca9ab1ac.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/d437cd28ca9ab1ac)

(http://images71.fotosik.pl/15/6e1aaf8b8890381a.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/6e1aaf8b8890381a)

W innym miejscu posadziłem 6 sztuk rozplenicy japońskiej tej samej odmiany (Lady U)
(http://images72.fotosik.pl/15/ae0a728e99778e1e.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/ae0a728e99778e1e)

A obok 8 sztuk rozplenicy japońskiej odmiany Black Beauty:
(http://images72.fotosik.pl/15/c9781cd37bbe3ebf.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/c9781cd37bbe3ebf)

Za 2 -3 sezony efekt będzie znakomity ;)
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: gabriel1 w Październik 27, 2015, 22:25:27
Moja ładnie zakwitła:
(http://images37.fotosik.pl/1067/72bcec9eefff95dd.jpg) (http://www.fotosik.pl)


@andres co to za roślina ta z tyłu, z jasnymi paskami na liściach?
Tytuł: Odp: Rozplenica, piórkówka, pennisetum
Wiadomość wysłana przez: andres w Październik 28, 2015, 09:37:27
Miskant chiński odmiany Zebrinus.
Paskowane są też m.in. odmiany Strictus (bardziej wyprostowana), Giraffe (więcej żółtego).