Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Tewecja peruwiańska  (Przeczytany 9095 razy)

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Tewecja peruwiańska
« dnia: Maj 24, 2014, 15:10:12 »

Nasionka tewecji peruwianskiej przywiozłem z Kenii w lutym 2013 roku . Tą roślinę którą widzicie poniżej posiałem dokładnie 1 marca 2013 roku czyli za parę dni roślina będzie miała 15 miesięcy . W tropikach obsadza się tą rośliną skwery i ulice. Nie wymaga dużej ilości wody i ma bardzo miły pokrój . Jej jasnozielone liście ładnie komponują się z ciemnymi liśćmi palm . Na Wyspach Kanaryjskich prawie w każdym hotelu rosną te ładne drzewka w dwóch odmianach kwiatów ( żółte i pomarańczowe).
Ta na fotkach ozdabia  moje biuro w WRA.

Druga fotka na tle podłogi drzwi i fartucha

« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2014, 20:17:56 wysłana przez Araukar »
Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Tewecja peruwiańska
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2014, 05:32:21 »

Parę dni temu zauważyłem na roślinie pąki kwiatowe . Na końcach pędów roślina wykształciła kilkanaście pąków kwiatowych . Przynajmniej wiem jakiego koloru będą kwiaty. Nasionka zebrałem z drzewka rosnącego obok loggi w Tsawo East . Kwiaty na tamtym drzewku lśniły intensywnym żółtym kolorem.

Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Tewecja peruwiańska
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 16, 2014, 06:05:18 »

No i doczekałem się pierwszych 2 kwiatów . Za parę tygodni nastąpi szczyt kwitnienia mojej rośliny . Kwiaty tewecji wydzielają silny zapach , ale inny aniżeli oleander z południa kontynentu . Ich zapach bardzo przypomina woń frezji
Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Tewecja peruwiańska
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 02, 2014, 03:48:14 »

Na mojej roślinie codziennie rozwija się od 8 do 12 kwiatów. Kwiaty utrzymują się kilkanaście godzin po czym opadają. W pomieszczeniu  w którym roślina stoi, pachnie jak  w Rossmanie.



poniżej opadłe kwiatki


« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2014, 03:58:37 wysłana przez Araukar »
Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Tewecja peruwiańska
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2015, 10:04:11 »



Przywlokłem roślinę do domu  przesadziłem i czekam na kwiatki. Ma ich  trochę na końcówach .
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2015, 10:43:27 wysłana przez Araukar »
Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Tewecja peruwiańska
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2015, 16:27:56 »

Roślina trochę podrosła od momentu wyprowadzki z mojego biura. Nadal mam ją na wolnym powietrzu i mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić ,że wytrzymuje  przymrozek do  minus 2 stopni Celsjusza , ale w bardzo krótkim okresie . Ten tropikalny oleander jest rośliną dosyć trudną w uprawie . Nie można go garażować ( patrz zimować ) jak normalne oleandry w temperaturze bliskiej zeru . On zimę musi spędzić w temperaturze pokojowej . W okresie zimowym czyli już od przyszłego tygodnia  trafi do ciepłej widnej łazienki . Dlaczego łazienki , a to dlatego że zawsze tam mam najwięcej słońca na którego braki ta roślina bardzo jest wrażliwa. Dodatkowo mocno ją przytnę . Ciekawostką jest też to , ze znowu wykształciła tym razem na dworze pełnowymiarowy owoc. W zimie owoc zostanie zerwany , a nasionko wysieję .

Tewecja  to ta pani bardzo jasna na pierwszym planie , troszkę z boczku araukaria chilijska 175 cm od poziomu gruntu z drugiego boczku mój cykas i za filarkiem daktyl

Zapisane