Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. > Wysiewanie nasion, fizjologia roślin

Transpiracja

(1/3) > >>

wari:

--- Cytat: Andres74 w Lipiec 20, 2011, 13:32:56   ---Dorosły basjoo, mający ze 4 m wysokości i ileś tam liści potrafi wypić do 100 l wody dziennie.

--- Koniec cytatu ---

Całkowicie nierealistyczne, tyle to wypije słoń, a nie cienki "badyl". Jeśli przyjąć, że całą dobę bierze równomiernie, to jeden litr na 15 minut. Skąd te "rewelacje"?

---

Wątek wydzielony z Musa basjoo, dot. postu o podlewaniu musa basjoo.
greg

andres:
Nie są to dane naukowe, tylko informacje od znajomej z Francji o warunkach uprawy na południu Francji.
Cienkie badyle to na pewno nie są ;)

To akurat nie są jej bananowce (zdjęcie z Bambusaraie de Prafrance)


Ile wody wytranspiruje taki liść o długości 3 m w ciągu godziny - tego nie wiem

greg:
@wari

Żeby komuś wytknąć podawanie „nierealistycznych danych” oraz „rewelacji” trzeba czegoś więcej niż podzielenie przez siebie dwóch wartości. Wypada się bardziej się wysilić: policzyć jednak trochę więcej i sięgnąć do danych naukowych.

Nie wiem jaka jest szerokość liścia dorosłego basjoo. U mojego, około metrowego, w najszerszym miejscu liść ma około 30 cm. Sądzę zatem, że duży basjoo może mieć liść szeroki na 40-45 cm. Zakładając zatem, że średnia szerokość liścia dorosłego basjoo to 35 cm to przy długości 3 m otrzymujemy w wyniku, że jeden liść ma powierzchnię:

0.35 m · 3 m = 1.05 m2

Niech taki basjoo ma ze 20 liści. Czyli cała powierzchnia, z której ma miejsce transpiracja, wynosi:

1.05 m2 · 20 = 21 m2

Teraz sięgnijmy do danych naukowych. W słońcu rośliny transpirują średnio 50 ml z 1 m2 powierzchni liścia na godzinę. Przy czym ilość wody transpirowanej przez różne rośliny waha się w bardzo szerokich granicach. Na przykład kukurydza transpiruje ponad 12 000 (dwanaście tysięcy) razy więcej wody niż kaktusy rosnące na pustyniach Arizony. Średniej wielkości drzewo wyparowuje w ciągu dnia około 200 litrów wody.1

Ile może transpirować taki bananowiec? Spróbujmy to policzyć to dla wartości średniej. Przy transpiracji tego rzędu roślina wyparowuje, z 1 m2 liścia, w ciągu 12 godzinnego dnia:

12 · 0.05 l = 0.6 l wody

co przy powierzchni 21 m2 daje nam:

0.6 · 21 = 12.6 l wody

Oczywiście te 12.6 litra dot. wartości średniej. Skoro rozbieżności pomiędzy poszczególnymi roślinami mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy to sądzę, że taki bananowiec, z uwagi na delikatną budowę liści, jest w stanie wytranspirować znacznie więcej niż średnia. Dodając do tego transpirację nocną (której tu nie uwzględniłem), wsiąkanie wody w głąb ziemi oraz parowanie wody z powierzchni gruntu to podlanie dużego basjoo wskazaną ilością wody wcale nie brzmi nierealistycznie. Jeśli masz lepsze dane to proszę o ich przytoczenie. A na przyszłość uważaj co piszesz.

1 Claude A. Ville, Biologia, s. 298

---

@arche

Co tam bananowce. Dawaj swoje palmy po zimie i zdjęcia z ich zimowania. ;)

andres:
Mogłem się spodziewać, że wyciągniesz kalkulator.

Na zdjęciu z 2 liścmi ten najwyższy ma ponad 55 cm szerokości (powiedziałbym, że nawet 60, ale nie mogłem tak wysoko dosięgnąć, gdyż jest mżawka), a ten niższy ma równo 50 cm szerokości.

Tak więc dorosła roślina ma jeszcze szersze liście.
Jeżeli kiedyś takie wyrosną to dam znać ;)

Oczywiście liść nie jest prostokątem, ale 35 to dosyć ostrożne założenie.

Mimo wszystko nie chwytałbym za słówka (to tak ogólnie).
Nie zniechęcajmy nowego użytkownika ;)

Araukar:
Witam
Wywołaliście fajny temat z tą transpiracją więc i ja podzielę się swoimi uwagami ,ale pod lupę wziąłem nie banana tylko  swojego starego tracha rosnącego w donicy . Więc króciutko. 1 liść posiada około 40 promieni długich na około 65 cm i szerokich w zaokrągleniu na 3 cm .Daje nam to 8600 cm 2 powierzchni , ale że promień promieniowi nie równy i szerokość promieni zmniejsza się pod ich koniec podzieliłem to na 2 . Reasumując 1 duży liść ma w zaokrągleniu pół metra kwadratowego powierzchni . Na roślinie obecnie jest 15 dużych liści czyli łączna powierzchnia to  7,5 m kwadratowych . W ciepłe dni pod palmę wlewam nawet 15 litrów wody na dobę , czyli jeden metr kwadratowy transpiruje przez 24 godziny 2 litry wody co daje  średnio 83 mililitów  na godzinę . Proszę jeszcze wziąść pod uwagę że nocą roślina transpiruje dużo mniej aniżeli w godzinach od wschodu do zachodu słońca . Myślę że trach w godzinach największego upału wyparowywuje przez godzinę nawet 150 mililitrów wody z jednego metra kwadratowego liści. W przypadku banana może to być nawet 2 do 3 razy więcej . 20 m x 0,45 l  x 1h = 9 l czyli na 12 do 13 godzin usłonecznienia to jakieś ponad 100 l
Myślę że forumowicz z francuskiego forum botanicznego napisał prawdę

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej