Hyde Park - Linki - Klimat - Handel > Pogoda i klimat

Prognozy pogody a rzeczywistość

(1/6) > >>

Marcin D:
Żeby nie zaśmiecać wątku Pogoda w Polsce zdecydowałem się założyć nowy wątek, gdzie od czasu do czasu będę porównywał prognozy pogody z brutalną rzeczywistością. Oczywiście nie jestem w stanie zrobić tego dla całego kraju. Porównań będę dokonywał tylko dla swojej bagienno-mglistej osady rybackiej.

Na początek coś co bardzo mi się rzuciło w oczy.


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Czyli totalna rozbieżność jeżeli chodzi o opady.



Uploaded with ImageShack.us

Wczoraj wieczorem tylko icm przewidział super gęstą mgłę(dziś rano) nad moim obszarem. O ile faktycznie temperaturę powietrza zaniża w dzień i zawyża w nocy to zjawiska typu, mgły, opady, zachmurzenie, kierunek wiatru i jego zmiana bardzo dobrze prognozuje. Icm miał trudne dni ostatnio jak przeważała cyrkulacja ze wschodu. Wtedy bardzo słabo sobie radził. Wydaje mi się, że to dlatego ponieważ na wschodzie europy jest bardzo mała gęstość stacji meteo. Innego pomysłu nie mam.

Zwróćcie uwagę na kolejną ciekawostkę. Foreca na sobotę prognozuje pochmurno i opady deszczu, icm zachmurzenie 2/8 i opady pod wieczór :). Zupełnie odwrotnie jak foreca i komu wierzyć?
Żeby było ciekawiej dorzucimy jeszcze meteogrup.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Marcin D:
Prognozy hahahahah

Nie było wczoraj wieczorem żadnego deszczu jak to prognozował icm.
Między 15-16oo godziną pokropiło trochę (0.2mm). Także tu bliżej był yr.no.

Foreca totalnie  dała ciała ze swoją deszczową prognozą na dzisiejszy poranek.
Temperaturę minimalną wszystkie w miarę dobrze przewidziały. Dziś rano minimalnie 5c

Co ciekawe wczoraj we wieczornej aktualizacji yr.no zapowiadał minimalnie 10c. Lepiej sprawdziła się poprzednia prognoza, ta którą widać w poście. Zauważyłem to już dawno, że czasem pierwotne (-12 godzin) prognozy lepiej się sprawdzają jak te najnowsze.

Marcin D:
U mnie jutro będzie pogodowa masakra. Proszę łączyć się w bólu. Zobaczmy jak to widzą różne prognozy.
Na początek ICM. Jak widać opady deszczu maja być dosyć intensywne przy temperaturze powietrza około 5c (!!!). Wskaźnik wind chill może dotknąć 0C. Nie będzie milusio.  :(


Uploaded with ImageShack.us

Foreca podobnie prognozuje. Tutaj widzimy już, że kolejna noc dowali mrozem prawdopodobnie.


Uploaded with ImageShack.us

Hirlam natomiast nie widzi mrozu na noc z niedzieli na poniedziałek. Jednak znając życie mróz prawdopodobnie będzie.


Uploaded with ImageShack.us

To nie koniec wspaniałych wieści dla mojego regionu. Hirlam przewiduje na jutro rano opady marznącego deszczu i deszczu ze śniegiem.


Uploaded with ImageShack.us
Podczas opadów Hirlam prognozuje temperaturę nawet na poziomie ok +3c w okolicach Koszalina.


Uploaded with ImageShack.us
Jak widać na mapce, na Bornholmie możliwy nawet śnieg. Jak będzie faktycznie przekonamy się jutro. Zapowiada się pasjonująca pogoda :).

 Deszczu ze śniegiem nie pokazują ale za to na następną noc tylko 2c wróżą. Czyli będzie -1c :).


Uploaded with ImageShack.us

greg:
Rzeczywistość przerosła prognozy. Regularnie sprawdzałem meteo.pl i metogroup. Obie w nocy z soboty na niedzielę (12/13 maja) widziały dla mojej miejscowości około +5 C. I tak odejmuję u siebie 2-3 stopnie ze względu na trawy. Wciąż wychodziło na plusie. Tymczasem przymrozek jednak wystąpił powodując straty u co najmniej kilkunastu roślin.

Pełna lista ofiar będzie znana jak liście znowu dostaną słońca (na co prędko się nie zapowiada). Oczywiście znaczna część z tych roślin (być może nawet wszystkie) przeżyją. Jednak oznacza to niestety spory regres. Młode przyrosty wielu roślin są stracone. Niektóre bananowce nie były po zimie w dobrej kondycji. Kto wie jak to zniosą. Zwłaszcza młode egzemplarze. Temperatury zdążyły być już bardzo sympatyczne i sporo roślin nabrało znacznego przyśpieszenia. Prawie wszystkie oleandry miały pąki.

Takie ostatnie ukąszenie zimy. Jakby mało było tego, że luty zabił mi kilkanaście roślin w pojemnikach oraz zimujących w gruncie. Jak tak dalej pójdzie to faktycznie zostaną mi chyba tylko „przysłowiowe” tuje. :(

Marcin D:
To są właśnie lokalne uwarunkowania. Ja odejmuje zawsze 3c od prognozy. Zauważ, że w Katowicach temperatura nie spadła poniżej 5c.

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12560&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2012&mes=05&day=13&hora=18
http://classic.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IU015BLU2&day=13&year=2012&month=5
Na tej amatorskiej minimum około 3-4c. A u siebie ile miałeś? 0c/-1 ( bo mniej raczej nie było) zniszczyło rośliny? Myślałem, że u bananowców nie ma śladu po takim przymrozku -1c.

U mnie wczoraj Hirlam  dał ciała :) zapowiadał +7c na 5oo rano. Na szczęście nie łyknąłem tego bajeru. Kalkulator pokazał:
D - przymrozek możliwy głównie w obniżeniach terenu.

I tak też mogło być. U mnie 0c więc na granicy. Błąd o  7c jest niedopuszczalny. To jakaś kpina. Prognoza w TVP1  pokazywała 0c w Szczecinie do -3c w Suwałkach. Nie znam minimum za dziś, ale wiem ,że o 5oo rano w Suwałkach i w Szczecinie było około 0c.

Dane z 5oo rano
Łeba   1024 hPa   2 m/s      2.5 ℃
Elbląg   1020 hPa   3 m/s      3.9 ℃
Suwałki   1002 hPa   0 m/s      -0.3 ℃
Szczecin   1023 hPa   2 m/s      0.5 ℃
Drawsko Pom               0 m/s        0.7 C
Resko                                        1 C
Pila                                           6 C
Chojnice   1004 hPa   0 m/s      2.7 ℃
Toruń     1016 hPa   0 m/s      1.9 ℃
Mława   1007 hPa   2 m/s      4.3 ℃
Mikołajki   1009 hPa   0 m/s      4.5 ℃
Białystok   1006 hPa   0 m/s      0.2 ℃
Gorzów Wielkopolski   1015 hPa   1 m/s      2.6 ℃
Poznań   1014 hPa   0 m/s      5 ℃
Warszawa   1011 hPa   3 m/s      6.3 ℃
Zielona Góra   1001 hPa   2 m/s      6 ℃
Wrocław   1009 hPa   1 m/s      4.9 ℃
Kalisz   1007 hPa   3 m/s      4.2 ℃
Łódź   1001 hPa   0 m/s      1.4 ℃
Lublin   994 hPa   1 m/s      3.7 ℃
Opole   1004 hPa   0 m/s      4.5 ℃
Kraków   993 hPa   2 m/s      6.3 ℃
Kielce   992 hPa   2 m/s      4.1 ℃
Rzeszów   997 hPa   0 m/s      3.6 ℃
 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej