Hyde Park - Linki - Klimat - Handel > Pogoda i klimat

Podstawowe informacje o przymrozkach

<< < (2/5) > >>

greg:
Marcinie. Naprawdę jestem pod wrażeniem, naprawdę świetny post. Muszę to wszystko powoli przetrawić. Już teraz widzę, że będę miał kilka pytań.

Marcin D:
Oczywiście zainspirowany stacją meteo(a raczej sposobem jak to robi), która prognozuje minimalną temperaturę powietrza w ciągu doby postanowiłem się przyjrzeć danym meteorologicznym, które sam gromadzę za pomocą własnego sprzętu.

Na razie pod lupę wziąłem wszystkie przypadki w których temperatura powietrza spadła nad ranem poniżej 10C (od 18 maja 2011). Wszystko wpisywałem do arkusza kalkulacyjnego. Obok temperatury minimalnej zapisywałem warunki poprzedzające wystąpienie tej temperatury o godzinie 20 i 21.

Przykładowo:
                  Tmin      Warunki poprzedzające o 20 i 21h 24 lipca 2011
25.07.2011 5.8      20:00   18.6C/66%/12.1C/1.3m/s SSE   21:00 15.1C/84%/12.4C/0m/s   S

Tak planuje zrobić dla każdego dnia dla którego mam pomiary. Oczywiście najciekawsze są dni z wyżową pogodą w których
to temperatura powietrza gwałtownie spada.

Wstępne wnioski są następujące. Podczas pogody pochmurnej, wietrznej i deszczowej wartość punktu rosy o 20oo. Odpowiada temperaturze minimalnej następnego poranka w zakresie +/- 3C. Zazwyczaj jak punkt rosy jest na poziomie 15C to nad ranem mamy około 13-14C, zakładając ,że nie zmieni się pogoda. Czyli nie rozpogodzi się a wiatr się nie uspokoi.
Przykładowo:
Mam typowo niżową pogodę. Wczoraj punkt rosy o godzinie 20oo wynosił 15C. Dziś temperatura minimalna wyniosła 14,6C.
W przypadku pogody wyżowej temperatura następnego dnia rano jest zwykle o połowę mniejsza jak punkt rosy o godzinie 20:00. Przykład z 25 lipca. Punkt rosy (12,1C) podzielony przez 2 daje temperaturę minimalną następnego poranka. Ładnie to wygląda w sezonie letnim, ale co zrobić jak punkt rosy wyniesie 0C? :) hehe. Za bardzo nie ma co dzielić :) . Także ta metoda sprawdza się tylko w pewnych dodatnich przedziałach punktu rosy. Powiedzmy od 6 do 16C. Na pewno jest jakiś związek z szybkością spadku temperatury tuż po zachodzie słońca... Także na pewno istnieje jakiś wzór, który pozwala określić minimalną dobową temperaturę powietrza podczas wyżowej pogody.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Wykresy ukazują 27 dni z minimalną temperaturą poniżej 10C oraz połowa wartości punktu rosy w dzień poprzedzający o 20 godzinie.
Jak widać jest pewna zależność. Drugi wykres to zakres błędu.
Ciąg dni nie jest ciągiem kolejnym tzn 1,2,3 czerwca. Jest to po prostu dzień nr 1,2,3 z temp poniżej 10C. Nr nie są data.

greg:
Marcinie, po zastanowieniu się sądzę, że najlepiej będzie zrobić kalkulator w oparciu o metodę z obrazkiem, bo nie wymaga to zabawy z pomiarem mokrym termometrem. Wystarczy mieć higrometr. Trzeba tylko odwzorować ten obrazek, ale to żaden problem. Rzecz dość prosta, ale tutaj chyba najbardziej pracochłonna. Co o tym myślisz?

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego wzoru:

e = 6.112 10^[7.5 t / (237.7 + t)] 0.01 f

Trochę dziwny. Dużo arbitralnych stałych. Temperatura w stopniach Celsjusza. Wilgotność rozumiem, że względna?

Na wikipedii jest trochę inny. Skąd masz ten wzór? Z książki? Jeśli tak to czy możesz zrobić zdjęcie stronie gdzie jest wzór  i jego opis?

Marcin D:

--- Cytuj ---Marcinie, po zastanowieniu się sądzę, że najlepiej będzie zrobić kalkulator w oparciu o metodę z obrazkiem, bo nie wymaga to zabawy z pomiarem mokrym termometrem. Wystarczy mieć higrometr. Trzeba tylko odwzorować ten obrazek, ale to żaden problem. Rzecz dość prosta, ale tutaj chyba najbardziej pracochłonna. Co o tym myślisz?

--- Koniec cytatu ---

Obie metody bardzo mi się podobają. W najbliższym czasie zbadam ich wiarygodność. Co do mokrego termometru jest coś takiego jak tablice psychrometryczne także nie ma problemu.


Uploaded with ImageShack.us


--- Cytuj ---Trochę dziwny. Dużo arbitralnych stałych. Temperatura w stopniach Celsjusza. Wilgotność rozumiem, że względna?
--- Koniec cytatu ---

Tak względna.


--- Cytuj ---Na wikipedii jest trochę inny. Skąd masz ten wzór? Z książki? Jeśli tak to czy możesz zrobić zdjęcie stronie gdzie jest wzór  i jego opis?
--- Koniec cytatu ---

Ten z wikipedi to wzór na maksymalna prężność pary a nie na aktualną. Wzór określa w jakiej temp ile maksymalnie pary może się zmieścić, także odpada. Wzór który podałem, zdobyłem z pomocy programu komputerowego bioklima.

http://www.igipz.pan.pl/geoekoklimat/blaz/BioKlima.htm


Uploaded with ImageShack.us


greg:
Co do mokrego termometru jest coś takiego jak tablice psychometryczne także nie ma problemu.

Marcinie, o ile dobrze zrozumiałem to chodzi Ci o to aby wykorzystać te tablice na odwrót. To jest na podstawie znajomości temperatury suchego termometru oraz wilgotności powietrza oszacować jaką temperaturę miałby mokry termometr, którą to wartość można by podstawić do wzoru?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej