Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 20

Autor Wątek: Palmy w Drawsku Pomorskim  (Przeczytany 124667 razy)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #210 dnia: Czerwiec 08, 2017, 10:00:20 »

Przyrost nowych pędów bambusa wygląda korzystnie w porównaniu z wielkością kępy.
Mnie by ucieszył ;)
Jest w sam raz: gdyby co roku było 200 nowych tyczek szybko zająłby przydzielone miejsce.
A tak kępa rośnie, a jednocześnie pozostaje na miejscu.

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #211 dnia: Czerwiec 11, 2017, 00:52:05 »

Kilka zdjęć z Drawska Pomorskiego.






Dziś przesadziłem jednego bananowca w nowe miejsce. Będzie rósł pod ścianą koło Wagnera z Nowego Targu. Miejsce jest osłonione od wiatru i mam nadzieje, że nic się już nie połamie. Największy Trachycarpus zasłania jednak sporo słońca. Zdjęcia wkrótce.

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #212 dnia: Czerwiec 23, 2017, 19:44:27 »

Prześwietlony bambus. Wyciąłem 50 tyczek.

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #213 dnia: Czerwiec 25, 2017, 17:46:06 »

Po dzisiejszej nawałnicy dolne liście opadły w dół i palma wygląda zdecydowanie lepiej jak przed nawałnicą ( przynajmniej dla mnie). Dla mnie to jest właśnie to czego oczekuje od wyglądu Trachycaprusów. Cel osiągnięty. Po lewej stronie widać bananowca którego przeniosłem z innej lokalizacji gdzie został połamany przez silny wiatr. Na nowym miejscu wytworzył już jednego liścia , więc chyba się przyjął.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #214 dnia: Czerwiec 26, 2017, 09:43:58 »

Kępa bambusów zyskała na prześwietleniu.
Zdobi. Nawet jeżeli ktoś nie jest miłośnikiem bambusów i nie zna gatunków powinien docenić jej widok w ogrodzie.

Trachycarpusy. Ile ich właściwie masz, bo trochę się pogubiłem?

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #215 dnia: Czerwiec 26, 2017, 13:35:11 »

6 trachow i 3 Wagnery. Najmniejszy z Wagnerow ma 30-40cm pień (najmniejsza moja palma). Jeden z nich obiecująco  się rozwija.  Za kilka lat może być najładniejszą palma w ogrodzie.

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #216 dnia: Sierpień 10, 2017, 11:46:36 »

Niedługo liczba palm w ogrodzie prawdopodobnie spadnie. Palma rosnąca koło bambusa przezimowała w stanie bardzo dobrym. Wypuszczała nawet nowe liście, jednak w pewnym momencie przestała rosnąc a nowa włócznia zaczyna zasychać.


Bananowiec na nowym miejscu jakby troszkę lepiej, ale nadal nie są to duże przyrosty.


Największa palma ma 2.4 metrowy pień i jest naprawdę olbrzymia. Ciężko będzie ten widok powtórzyć w kolejnych latach.

Mały wagner rok po przesadzeniu dzielnie wypuszcza nowe liście.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2017, 11:56:34 wysłana przez Marcin D. »
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #217 dnia: Sierpień 10, 2017, 11:59:32 »

Marcin wiem że czasami lubisz fantazjować  ;) tym razem nie przesadziłeś palma rzeczywiście ładna.Gratuluję. Mi właśnie podobają się trachycarpusy "mało zwisłe " mam na myśli liście. Jedynie starsze liście lekko przyklapnięte. Te młodsze pięknie sprężyste.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #218 dnia: Sierpień 10, 2017, 12:09:06 »

Zapomniałem o bambusie.


I jeszcze widok na moją hybrydę oraz palmę pod ścianą. Sięga okna, które jest na wysokości ponad 2.5m (dolny parapet). W życiu bym nie pomyślał, że to możliwe. Posadzona jako mała sadzonka za 80zł chyba.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #219 dnia: Sierpień 10, 2017, 12:20:36 »

Dorodne te trachycarpusy. Wiem, że masz słabość dla wagnerów, ale większość z Twoich fortunei ma chyba domieszkę genów wagnerianusa.
Podobnie jak Arturowi, mnie również podobają się te sztywne liście.
Fortunei pod ścianą rzeczywiście odstaje urodą.

Nie ma co latami męczyć się z roślinami, które nie do końca Ci odpowiadają
Możesz na spokojnie poszukać kupca na swojego/swoje fortunei i posadzić zamiast nich wagnerianusy.

Ale te o sztywnych liściach bym zostawił ;)

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #220 dnia: Sierpień 10, 2017, 12:31:20 »

Trach pod ścianą jest po prostu inny. Być może to efekt dużego zacienienia (kiedyś był bardziej sztywny). Tuja od południa jest coraz większa a nie chciałbym jej przycinać. Ściana powoli traci słoneczny charakter.
Osobiście mi się podoba. Lubie zwisające liście trachów właśnie pod ścianami budynków. Na zdjęciu poniżej widać jak zdominowała Wagnera. Wagner troszkę traci na urodzie. Ogonki stają się długie, powyciągane i nachylone w południowym kierunku.

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #221 dnia: Sierpień 17, 2017, 08:28:10 »

Dzisiejsze zdjęcie palmy w nieco łagodniejszym, rozproszonym świetle.

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #222 dnia: Sierpień 18, 2017, 06:59:52 »

Fajny busz Marcinie. Coś mi się wydaje, że szykuje się eksmisja palm. Trochę mają tam ciasno . Pooglądałem wcześniejsze foty i naprawdę jestem mile zaskoczony ilością nasadzeń i kondycja roślin. Faktycznie palmy rosną za szybko i tym samym narasta problem z zabezpieczeniami zimowymi. Ja w tą jesień jadę do Castoramy po 12 segmentów rusztowania warszawskiego . Zawsze to lepiej jak z drabiny.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #223 dnia: Sierpień 24, 2017, 09:09:36 »

Z tego duetu łatwiej byłoby wysadzić mniejszego wagnerianusa, niż tego całkiem sporego fortunei.

Palmy i bambusy dobrze u Ciebie rosną. Teraz czas na bananowce ;)

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #224 dnia: Sierpień 24, 2017, 10:50:56 »

Ten Fortunei jest bardzo duży. Zdjęcia tego nie oddają, dlatego na koniec sezonu będę pozował pod palmami dla porównania. Rośnie tu od małego i ma najgrubszy pień ze wszystkich palm. Obwód to 95cm. Dla porównania największa palma ma zaledwie 60cm.


A bananowce jak to bananowce. Co wytworzą nowego liścia to po burzy wszystko zaczyna się od nowa. Ten którego przesadziłem pod ścianę ma trochę więcej szczęścia, ale trzeba pamiętać, że sierpień statystycznie ma tutaj najniższą średnią prędkość wiatru.
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 20