Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. > Dyskusje ogólne

Temperatura gruntu i przemarzanie

(1/3) > >>

palmgg:
witam,
bylo juz wiele dyskusji o gruncie, jego przemarzaniu i styrodonicach. Chcialem sie podzielic kilkoma obserwacjami, bycmoze dla niektorych oczywistymi.
Przymierzam sie do ocieplenia mojego domu w tym roku i robilem ostatnio audyt termowizyjny. Rzecz, ktora mnie zaciekawila to kamera termowizyjna pokazala temperature podlogi piwnicy na poziomie +8 stopni. Spodziewalem sie mniej.

Jako ciekawostke wklejam ponizej wykres pokazujacy rozklad temperatur w gruncie:


I mape glebokosci przemarzania gruntu w Polsce:


Wniosek z tego dla mnie taki, ze przed posadzeniem palmy warto wkopac styrodonice jak najglebiej to mozliwe - nie tylko zeby chronic przed przemarzaniem, ale zeby wykorzystac cieplo zakumulowane przez grunt.
Inny wniosek taki, ze im palma dluzej rosnie w gruncie, tym glebiej siegaja jej korzenie, w efekcie maja cieplej i palma powinna lepiej rosnac i zimowac.

Moze daloby sie jakos to cieplo z gruntu wydobyc i wykorzystac do ogrzewania oslony ? O ile sie nie myle pompy ciepla na tej zasadzie dzialaja.

Jeszcze jedna obserwacja - monitoruje stale temperature gruntu w obszarze mojego greenhouse'u i do glebokosci 30cm trzyma sie ona na poziomie +10c (glebiej nie bardzo mam jak zmierzyc). A jesienia obawialem sie jego przemarzniecia.

pozdrawiam
palmgg

WASHI:
palmgg


                 Bardzo ciekawy wątek i b.ciekawy wpis. Zastanawiałem się nad tym rok temu. Wiadomym jest że grunt na większej głębokości nie przemarza i utrzymuje już w miarę stałą temperaturę która zależnie od pory roku na głębokości 2m waha się pomiędzy +7C a +13C. Pytanie jest jak to wykorzystać aby nie było to zbyt kosztowne, możliwe do wykonania bez uruchamiania nadzwyczajnych środków oraz na tyle efektywne aby miało to jakiś sens.Ciekaw jestem, być może macie jakieś pomysły :)

P.S. Wydajność cieplna gruntu tez jest różna w zależności od jego rodzaju:

Grunt piaszczysty, suchy
qE = 10 do 15 W/m2

Grunt piaszczysty, wilgotny
qE = 15 do 20 W/m2

Grunt ilasty, suchy
qE = 20 do 25 W/m2

Grunt ilasty, wilgotny
qE = 25 do 30 W/m2

Grunt wodonośny
qE = 30 do 35 W/m2
 
Źródło:  http://unitherm.pl/?case=podstrona&id=422     

P.S. Ciekawe informacje na ten temat są również tu:
http://www.budujeko.pl/gruntowe-pompy-ciepl-typu-solanka-woda

palmgg:
dzieki. No wlasnie, tylko pozostaje pytanie czy i ewentualnie jak da sie to zakumulowane cieplo wykorzystac sensownie i niedroga metoda dla naszych celow.
Tak czy inaczej ja zamierzam wszystkie nowe gruntowe palmy sadzic w styrodonicach bez dna.

wooli:
palmgg

--- Cytat: palmgg w Luty 13, 2013, 16:31:36   --- No wlasnie, tylko pozostaje pytanie czy i ewentualnie jak da sie to zakumulowane cieplo wykorzystac sensownie i niedroga metoda dla naszych celow.


--- Koniec cytatu ---
Greg już to przerabiał,;
http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=61.0
 
W dzisiejszch czasach tanie pozyskiwanie energii, to byłoby COŚ.
 
Myślę że jak już, to pompa ciepla dla całego domu i przy okazji do osłon. Ponoć im większa powierzchnia do ogrzewania pompą cieplną tym szybciej się zwraca. Tylko jak koszt instalacji /w porównaniu do instalacji tradycyjnych/ zwraca się po kilkunastu latach albo i po 30 latach to moim zdaniem nie zwraca się wogóle.
 
Co do wykresu to bardzo interesujący. Grunt od 2m do 6 w maju jest najzimniejszy w stosunku do porównywanych miesięcy!!!

palmgg:
jakos mi zupelnie umknal ten ciekawy i bogaty w informacje watek. Proponowalbym go przykleic w dziale zimowanie.

Widze, ze Greg juz ten temat dobrze rozpracowal by nie powiedziec, ze rozlozyl na czynniki pierwsze  ;D
Greg, nie doczytalem tylko jednego. Czy Ty ten rekuperator masz gdzies w koncu zamontowany aktualnie? w gruncie ? czy czeka na lepsze czasy ?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej