Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: [1] 2 3 ... 6

Autor Wątek: Prawidłowy pomiar temperatury  (Przeczytany 33772 razy)

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Prawidłowy pomiar temperatury
« dnia: Listopad 02, 2011, 09:49:57 »

Dlaczego w Kaliszu, który jest tylko niecałe 30 km ode mnie jest aż tak chłodniej, np. w poprzednim poście Marcina pisze, że
10 Kalisz 15,6 C skoro w Pleszewie już było 17 C ????  1,4 Stopnia to nie jest tak dużo, ale jezeli podawają takie dane mogłyby być one bardziej wiarygodne, bo w sumie to oni opracowują srednią miesięczną. A jak wiadomo taka bedzie zaniżona, bo 1,4 C w temp średniej to dużo
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2011, 11:53:14 »

Myslę Patryk,że twoja stacja meteo jest mniej miarodajna od tej z IMGW, więc może u Ciebie nie było wczoraj 17C
Zapisane

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2011, 12:09:51 »

Tak z ciekawości sprawdziłem historyczne dla Wrocławia jeszcze z bazy ISH. Wyszło iż "w normie" tego dnia to tmax około +10. W 1984 o 12UTC notowano +18, w 1973 było o 12UTC -2. To dane konkretnie dla 305 dnia roku, który w 1984 wypadł 31 października (rok przestępny).
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 02, 2011, 12:50:20 »

Cytuj
ale jezeli podawają takie dane mogłyby być one bardziej wiarygodne, bo w sumie to oni opracowują srednią miesięczną

Patryk

Czyli sugerujesz, że twoja WS 2300 jest bardziej dokładna jak instrumenty pomiarowe IMGW?
Nie przeszło Ci przez myśl, że może jakimś cudem twój pomiar nie jest w 100% ok?
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 02, 2011, 18:12:46 »

Sprawdzam temperaturę na termometrach rtęciowych, alkoholowych, oraz na stacji, i było wczoraj 17 C, podczas gdy stacja IMGW zanotowała 15,6 C 
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2011, 05:57:18 »

Cytuj
Sprawdzam temperaturę na termometrach rtęciowych, alkoholowych, oraz na stacji,

1.Czy posiadasz świadectwo wzorcowania tych termometrów?
2. Jaką działkę elementarną mają te termometry?
3. Czy pomiaru dokonujesz 2m nad poziomem gruntu w klatce meteorologicznej?
4. Czy spełniasz chociaż w części to co tu jest napisane? http://www.label.pl/po/metstacja.html

Jest tak wiele czynników, które wpływają na pomiar, że trudno to sobie wyobrazić. Akurat argument, który podałeś jest nie trafiony. Czyli, jeżeli 3 termometry pokazują to samo to jest ok? Ja mam w domu 10 różnych termometrów(szklane ,elektroniczne), albo i więcej a prawidłowo pokazują tylko 3.  Jakbym szedł za głosem większości to przyjąłbym błędny wariant.
 
Wracając do pogody.

Bardzo ciepły poranek w południowej Anglii gdzie jest 15C w tej chwili. Grecy nawet tak ciepło nie mają gdyż w Atenach jest obecnie 12C a w Salonikach tylko 5c.

Wczoraj w Polsce najcieplej było w:
2    Tarnow (Poland)    15.9 °C
3    Bielsko-Biala (Poland)    15.6 °C
4    Czestochowa (Poland)    15.4 °C
5    Raciborz (Poland)    15.0 °C
6    Wielun (Poland)    15.0 °C
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2011, 06:14:11 wysłana przez Marcin D »
Zapisane

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 03, 2011, 08:19:46 »

Marcin, jest jeszcze jedna ważna sprawa. Patryk sobie może używać jak najdokładniejszych instrumentów pomiarowych, ale pozostaje jeszcze sprawa miejsca obserwacji. Wpływ orografii jest zwykle wystarczający dla różnic rzędu 1-2 stopni. Jeśli temperatury minimalne są u niego z kolei niższe od tych wskazywanych przez IMGW to strzelałbym w zagłębienie terenu. Jeśli nie to strzelałbym w jakieś wzgórze od południa.
Parę lat temu w czasie upałów temperatura w Legnicy wskoczyła na +36.6 (to był 2005 lub 2007). Różne portale cytowały to jak maksimum tego roku w Polsce, gdy tymczasem w Dobrogoszczy notowano +37.6.

Co do pogody
Nadchodzą bardzo ciepłe dni dla południowej Polski. Nie zdziwię się, jeśli efekt fenowy spowoduje lokalne maksima powyżej +20 stopni, podobnie jak w zeszłym roku. Jak wiadomo rekord listopada to nieco ponad 23 stopnie (23.4 1.11.1926, Kraków) i raczej nie zostanie pobity. Kilka lat temu (2001?) otarliśmy się o "mega rekord" listopada, bo 31 października notowano +25.6 (Tarnów chyba).
Z innych "ciepłych ekstremów" listopada na uwagę zasługuje silny efekt fenowy, który wystąpił 17 listopada 2002 roku. W Krakowie w nocy temperatura przekroczyła 20 stopni i osiągnęła +20.5. Najbardziej niezwykły był fakt, że nastąpiło to pomiędzy 00 a 02 UTC (01:00 a 03:00 w nocy)
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12566&decoded=yes&ndays=1&ano=2002&mes=11&day=17&hora=23

P.S.
Minimalna temperatura tego roku w maju (-7.2) nie była rekordem zimna dla tego miesiąca w naszym kraju.
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 03, 2011, 09:58:57 »

pdjakow
Fakt, z tą orografią, ponieważ mieszkam na obrzeżach miasta, i patrząc na rzeźbę terenu, mój dom znajduje się w "dołku" a miasto jest trochę wyżej, powiem tak, mieszkam w specyficznym miejscu aby zaklasyfikować odpowiednio o co mi chodzi. Ale na miejską wyspę ciepła chyba nie mam co liczyć, może troche ....

Marcin D
Termometry były kupowane w zwykłym sklepie. więc odpowiadając na twoje pytania:
1. Chyba nie
2. Nie wiem
3. Tak, ale bez klatki, cały czas w cieniu
4. Coś tam spełniam, wiem ile o trzeba pracy, chociaż mam pole przed domem, mógłbym ustwaić tam jakąś stację.
na prawidłowość pomiary ma wpływ masa elementów, począwszych od mikroklimatów, do odległości od drzew budynków przeszkód itp.
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 03, 2011, 11:31:21 »

pdjakow
Fakt, z tą orografią, ponieważ mieszkam na obrzeżach miasta, i patrząc na rzeźbę terenu, mój dom znajduje się w "dołku" a miasto jest trochę wyżej, powiem tak, mieszkam w specyficznym miejscu aby zaklasyfikować odpowiednio o co mi chodzi. Ale na miejską wyspę ciepła chyba nie mam co liczyć, może troche ....

Tu nie chodzi o MWC. Raczej o wpływ orografii na temperaturę. Lekkie efekty fenowe i takie tam różne.

3. Tak, ale bez klatki, cały czas w cieniu

Co prawda to nie do mnie, ale użycie klatki ma wielkie znaczenie, nawet jeśli termometr jest cały czas w cieniu. Różnice pomiędzy takim termometrem a tym w klatce dochodzić mogą nawet do paru stopni.
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 03, 2011, 11:39:02 »

Masz rację, pozwolę sobie dodać link, do artykułu który niedawno zamieścił portal twojapogoda.pl http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/107190,jak-nalezy-mierzyc-temperature
Pisze tam, że często nasze pomiary nie są realne, z tego co ja wiem spełniam tylko 2 normy.
1.Miejsce jest silnie zacienione.
2.Mierzę na wysokosci 200 cm

Jednak na odczyt temperatury w termometrach analogowych nie ma wpływu wiatr jak mogło by się wydawać.
 
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 03, 2011, 12:20:32 »

Masz rację, pozwolę sobie dodać link, do artykułu który niedawno zamieścił portal twojapogoda.pl http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/107190,jak-nalezy-mierzyc-temperature
Pisze tam, że często nasze pomiary nie są realne, z tego co ja wiem spełniam tylko 2 normy.
1.Miejsce jest silnie zacienione.
2.Mierzę na wysokosci 200 cm

Jednak na odczyt temperatury w termometrach analogowych nie ma wpływu wiatr jak mogło by się wydawać.

Nie do końca się zgadzam z tym co tam napisali, np:

"Otóż według standardów Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) pomiar temperatury powietrza jest prawidłowy tylko wtedy, kiedy dokonuje się go w miejscu silnie zacienionym"

Nie mogę się z tym zgodzić. Prawidłowo powinno być napisane, że mierzy się w klatce meteo. Taka klatka meteo nie stoi w cieniu, chociaż oczywiście stanowi osłonę dla samego czujnika.
Rozumiem, że autor artykułu zastosował tu pewien skrót myślowy, ale mimo wszystko moim zdaniem popełnił błąd.

Pominięto inne przyczyny dla których pomiar często jest błędny - np wpływ warunków atmosferycznych, który może spowodować zaniżenie wskazań. Ciężko mi raczej sobie wyobrazić, że wskazanie może być zaniżone od "zimnej szyby". Prędzej tego typu wskazania błędne pojawiają się, gdy termometr jest mokry, czy oszroniony. Wtedy przyjmuje bardziej wartości termometru zwilżonego.
Trochę offtopujemy.
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 03, 2011, 15:02:08 »

Ja bym prosił, żeby nie cytować twojej pogody na tym forum :).
Piotr chyba wszystko już wyjaśnił.

Dodam od siebie, że celowo nie wspominałem o warunkach topoklimatycznych bo to temat na osobny wątek. Sam mieszkam w dolinie lekko inwersyjnej to wiem coś na ten temat. Jednak należy pamiętać, że wiatr niweluje różnice topoklimatyczne a z tego co pamiętam to 1 listopada może mocno nie wiało ale, ciszy też nie było.

Oczywiście nie można wykluczyć wpływu lokalnego klimatu na wskazania, ale raczej bym szukał problemu w jakości pomiaru u Patryka. Znam doskonale (moja pierwsza stacja to ws 3600) te plastikowe czujniki i Patryk uwierz mi, one tak absorbują promieniowanie rozproszone, że nawet w cieniu potrafią zawyżyć. Zwłaszcza gdy niebo jest pokryte chmurami piętra wysokiego. Wtedy słońce nadal operuje dosyć mocno a do tego dostajemy jeszcze odbicie od chmur (duży udział promieniowania rozproszonego) i na bank Ci podbije wskazania. Wiem, że 1 listopada miałeś pewno czyste niebo, ale to jako osobny przykład.

Oczywiście nie zrozum mnie źle. Sprzęt jest dobry jak na jego cenę, ale nie możesz bezkrytycznie do niego podchodzić, że wyświetla Ci całą objawioną prawdę :). Zanim, uznasz ,że masz cudowny mezoklimat albo, że IMGW "zaniża" ;) to lepiej się może zastanowić nad jakością swojego czujnika.
Ważne w czujnikach elektronicznych jest to, że nie posiadają one stałej wartości błędu. W instrukcji do Davisa jest wykres, który pokazuję błąd czujnika w danej temperaturze. Najmniejszy jest w zakresie od 15C do 40C/ +- 0.3C. Przy niższych wartościach (duże mrozy) błąd może być znacznie większy. Dlatego bez świadectwa wzorcowania nigdy nie będziesz wiedział ile jest naprawdę. I jeszcze raz piszę: Nie należy mylić rozdzielczości wskazań z dokładnością pomiaru.
Pamiętaj także o tym, że z czasem jakość czujnika będzie tylko gorsza. Zwłaszcza, gdy nie stosujesz klatki meteo. Powinieneś zbudować coś aby po prostu dać mu ochronę od opadów deszczu. Wiem, że ma osłonę, ale ona jest nic nie warta. Tak chroni przed deszczem jak i przed promieniowaniem. Czujnik wystawiony na działanie skrajnych warunków atmosferycznych bardzo szybko straci na jakości wskazań. Także raczej bym odradzał eksperymenty typu:
wstawianie do szklarni albo na silnie nasłonecznioną ścianę :)

Jeszcze z ciekawości zapytam w jakiej odległości od budynku masz czujnik?
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 03, 2011, 15:13:29 »

Czujnik jest dokładnie umieszczony pod daszkiem garażu, coś w stylu [*** te gwiazdki to linia jakby, ściana nie jest ogrzewana ani nic, jest jako zabezpieczenie właśnie przed promieniami słonecznymi, oraz opadami deszczu, wiem wiem, zaraz powiesz mi że ściana się tak szybko nie wychładza albo co, mylnie, bo czujnik ma w 100% przepływ świeżego powietrza,
oczywiście nie mówię że czujnik jest doskonały.
Ale mi wystarcza.

Odpowiadając na twoje pytanie jednoznacznie.
Tak, czujnik jest przy domu (ścianie) Wiem, że nie powinno tak być, bo należy zachować pewne normy, ale wg. mnie wskazania stacji nie są aż tak mylne, żeby mieć różnicę 1,5 C
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 03, 2011, 15:36:19 »

Jeśli chciałbyś by pewien tego jaka masz dokładnie temp to jedyne wyjście to wzorcowanie stacji meteo. Ostatnio jak były przymrozki dużo z Marcinem robiliśmy testów na swoich Davisach. To naprawdę trudne stwierdzić czy czujnik pokazuje dokładnie czy nie. Jedyny, naszym zdaniem porządny test jaki wykonaliśmy to test zamarzania. Wierz mi ,ze w temperaturze 0C biegałem z latarka do 1 w nocy ,żeby sprawdzić kiedy osłona Davisa zamarznie, tzn, kiedy pojawi się pierwszy szron wyczuwalny pod palcami. Dużo było z tym zabawy.
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 03, 2011, 15:44:15 »

Cytuj
ale wg. mnie wskazania stacji nie są aż tak mylne, żeby mieć różnicę 1,5 C

Problem w tym, że jedyny sposób aby to sprawdzić to tylko montaż stacji meteo ze świadectwem wzorcowania oraz z aspiracyjną obudową czujnika (jeżeli nie w klatce meteo) na twojej posesji.

Oczywiście to nie znaczy, że twoja ws zawyża  Ci o 1,5C. To wszystko zależy od warunków środowiska jakie są w danej chwili. Jakbyś dał czujnik do laboratorium to bym się nie zdziwił jakby wyszło, że zaniża gdzieś o 1C.  W dzień oczywiście będzie Ci zawyżał bo promieniowanie rozproszone jest także w cieniu i nawet w letni pochmurny dzień możesz mieć zawyżone wskazanie. Nawet bardziej zawyżone jak w pogodny (bo wtedy jest mniejszy udział promieniowania rozproszonego). Ja miałem taką sytuacje ze swoją WS. Cały czas sądziłem, że zawyża. W konfrontacji z Davisem okazało się, że w nocy zaniżała a w dzień zawyżała średnio o 2C będąc w klatce meteo. Co prawda nie oryginalnej, ale własnoręcznie zrobionej.
Biedny Miś miał podobne doświadczenia z tym czujnikiem.

To wszytko co napisałem o promieniowaniu dotyczy także wszystkich szklanych termometrów, które mają wokół zbiorniczka biały plastik. On też się ładnie rozgrzewa i podbija wskazania nawet jak jest w cieniu. Oczywiście nie podczas każdego typu pogody. Bywały dni w których wskazania zaokiennego termometru i WS pokrywał się z Davisem. To jest naprawdę bardzo złożone.

Problem u mnie częściowo rozwiązało porównanie Davisa do termometru meteorologicznego z działką co 0,2C. Pomiarów dokonywałem w nocy gdy promieniowanie było 0W. Chodzą w zakresie +-0.2C w zakresie od -1C do 8C. W takim zakresie badałem. Choć nie mam do termometru meteorologicznego tablicy poprawek to jednak wydaje mi się, że jest on w miarę ok. Nie bez powodu pokrywa się z Davisem. Tylko te 2 sprzęty się pokrywają reszta co innego pokazuje. Test z mieszaniną wody i lodem wypadł bardzo dobrze. Pokazał 0.0C (meteorologiczny). Podczas gdy inny kablowy pokazał -1C. Teraz Piotr pewno zapyta się przy jakim ciśnieniu wykonałem doświadczenie :). Nie było to 1013.25 hPa z przykrością muszę stwierdzić. :)

Patryk nie zanurzaj tylko czujnika ws w wodzie :). On nie podoła takiej próbie. To jest inny typ czujnika i do niego nie może się dostać woda.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2011, 15:47:18 wysłana przez Marcin D »
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 6