Hyde Park - Linki - Klimat - Handel > Pogoda i klimat

Kalkulator temperatur minimalnych, kalkulator przymrozków radiacyjnych

(1/6) > >>

greg:
Wprawdzie kalkulator nie jest jeszcze skończony, ale postanowiłem go już udostępnić do testów. Nie został jeszcze zaimplementowany trzeci algorytm - ten z obrazkiem. Na razie to atrapa. W ciągu kilku najbliższych dni postaram się dopisać stosowny fragment kodu.

Powiedzmy, że na razie można to potraktować jako stabilną wersję beta. Algorytmy od 1 do 3 odpowiadają kolejno algorytmom podanym w pierwszym poście w wątku o przymrozkach.

Można policzyć tylko jednym algorytmem lub wszystkimi trzema jednocześnie (na razie tylko dwoma pierwszymi). Użycie jest dość proste. Trzeba zaptaszkować wybrany algorytm i wpisać wartości trzymając się tego co jest napisane w wątku o przymrozkach. Trzeba też pamiętać o ograniczeniach algorytmu nr 1 (tylko dla nocy o z­e­rowym lub bardzo małym zachmurzeniu i bezwietrznej pogodzie).

Sprawdzałem wszystko po kilka razy więc pomyłki być nie powinno, ale wiadomo, że jakiś błąd mogłem popełnić.

W przypadku pierwszego z algorytmów zdecydowałem by można było alternatywnie podać temperaturę termometru suchego i wilgotność względną lub temperaturę termometru zwilżonego.

W przypadku algorytmu drugiego stwierdziłem, że to zbędne skoro i tak trzeba podać temperaturę termometru suchego oraz wilgotność (tę ostatnią by wyliczyć stałą C zależną właśnie od wilgotności). Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by udostępnić tę funkcjonalność (alternatywne podawanie temperatury termometru zwilżonego). Z tym, że przy obecnej dokładności kalkulatora psychrometrycznego chyba nie ma to zbytniego sensu.

Marcinie, czekam na Twoją opinię. Ja ze swojej strony jestem ciekawy jak te przymrozkowe algorytmy sprawdzą się w praktyce.

Kalkulator temperatur minimalnych, kalkulator przymrozków radiacyjnych

---

Kalkulator jest gotowy.

Separatorem dziesiętnym jest kropka, a nie przecinek.


Kalkulatory na forum:

Kalkulator temperatur minimalnych, kalkulator przymrozków radiacyjnych
Kalkulator psychrometryczny
Kalkulator kosztów ogrzewania
Kalkulator jednostek przepływu
Kalkulator wydajności wentylacji

Biedny Miś:
Dla mnie bomba, wpisałem coś przykładowego i działa. Zobaczy,y jaka będzie sprawdzalność. Szkoda tylko,ze zakres jest od -15 a nie -25 :)
Dobra robota!!!!!!!

Marcin D:
Greg

Jestem pod wrażeniem. Jesteś bardzo zdolny i mądry człowiek. Pisanie na tym forum to dla mnie zaszczyt. W pracy mają pewno z Ciebie niezły pożytek. Fajnie, że coś nowego powstaje na tym forum. Ja podsunąłem tylko temat o przymrozkach, a ten siadł i zrobił kalkulator. :) Nie no super.
Czy byłbyś w stanie napisać program komputerowy, który współpracował by ze stacją meteo?
Co planujesz w trzecim algorytmie? Czy na wykresie jakiś punkt ruchomy będzie? Jak chcesz jakieś ikony symbolizujące mróz to mogę Ci wysłać.

Wprowadziłem jedną wartość z teraz i prognozuje mi ok 7C wg drugiego algorytmu. Wygląda dobrze.
Te wartości przy gruncie też trzeba z przymrużeniem oka traktować. Być może jest jakiś zakres w którym one dobrze działają, ale na pewno w dniu dzisiejszym nie działają :). Oczywiście to nie jest wina Grega tylko taki już jest wzór oryginalny także nic się z tym nie zrobi. 
Na podstawie stosunku ilości wprowadzanych danych (temp i wilgotność) do efektu koncowego nic lepszego nie powstało. Ewentualna sprawdzalność zależy od naszego doświadczenia z pogodą. Co z tego, że będzie np pogodnie jak będzie silny wiatr i nie dojdzie do gwałtownego spadku temp. Tą informacje o ilości zachmurzenie trzeba traktować ostrożnie. Chodzi tu o typ pogody z jakim mamy do czynienia. Przykładowo dziś miałem pogodną noc, ale wiało sobie co spowodowało, że  temp była wyższa. W trzecim algorytmie trzeba pamiętać, że to są dane z godziny 19 00 czasu zimowego i 20 00 czasu letniego. Pierwsze dwa to oczywiście 13 zimowego i 14 letniego. Nie muszę chyba wspominać, że pomiar wilgotności odgrywa tutaj kluczową rolę. Więc za nim ktoś skrytykuje sprawdzalność modelu niech się najpierw zastanowi nad sprzętem jakim dysponuję oraz w jakich warunkach dokonuje pomiaru.
Mogę podawać jeżeli jest zainteresowanie na taką informacje jak to się sprawdza wszystko na moich sprzętach.
Tyle mam do powiedzenia a właściwie do napisania.

Biedny

--- Cytuj ---Dla mnie bomba, wpisałem coś przykładowego i działa. Zobaczy,y jaka będzie sprawdzalność. Szkoda tylko,ze zakres jest od -15 a nie -25 :)
Dobra robota!!!!!!!
--- Koniec cytatu ---

Przepraszam bardzo. Masz coś do  zakresu?  8)
A po jakiego grzyba Ci do -25?
Nawet w Dzierżoniowie nie ma takich mrozów żebyś miał -25 o 13 godzinie ;).
Zresztą chodzi tu o przymrozki a nie o srogie mrozy. Prawdopodobnie srogie mrozy nie będą dobrze przewidywane przez ten kalkulator.

Biedny Miś:
Kalkulator przymrozków a zakres -15C??
To -15C to jest przymrozek czy srogi mróz, bo czegoś nie kapuje. A skoro jest to kalkulator mrozów to chciałbym -25C, kilka razy tyle miałem :)

Marcin D:

--- Cytuj ---A skoro jest to kalkulator mrozów to chciałbym -25C, kilka razy tyle miałem :)
--- Koniec cytatu ---
o 13 godzinie miałeś -25C?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej