Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 16

Autor Wątek: Moja Washingtonia  (Przeczytany 67897 razy)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 01, 2015, 21:58:57 »

Wilgoć idzie z gruntu, więc może jednak dać folię na ziemię?

Robert

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 542
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 02, 2015, 04:52:51 »

Z moich obserwacji na osłonie phoenixa widzę, że trudno zmienić tam wilgotność powietrza. Nawet całodniowe wietrzenie obniża tam wilgotność tylko gdy jest otwarte. Po zamknięciu wraca do tego samego poziomu. Obecnie utrzymuje się w granicach 90-92%. Aby zapanować nad tak wysoką wilgotnością musiałbyś zrobić tak pisze Andres. czyli odizolować parujący grunt. Do tego wprowadzić częste pomiary kontrolne.
Samo otwieranie może nie wystarczyć. U mnie obserwuję w tym okresie wilgotność powietrza zewnętrznego o wartościach sięgających 90%. Zatem wietrzeniem osiągniesz tylko taki poziom.
Żywo interesuje mnie ten temat, bo przyszłą zimę Washingtonia w Poznaniu też będzie w gruncie. Z tego co widzę ta palma potrzebuje wilgotności na poziomie 70% i temperatury zimowania ok.7-10C oraz sporego dostępu do światła.
Być może konieczna będzie inwestycja w coś takiego:
http://wentsystem.com/pl/osuszacz-powietrza-trotec-ttk-71-e-20l-wysylka-gratis.html
Ustawisz higrostat na żądany poziom i po kłopocie :smiech:
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2015, 04:58:34 wysłana przez Robert »
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 02, 2015, 10:19:07 »

Robert ale to nie sztuka kupić drogie urządzenie, ustawić i po kłopocie. Ale jak to zrobić bez dodatkowych kosztów. To jest dla mnie wyzwanie.  :)
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 02, 2015, 10:22:47 »

Mamy początek lutego, więc 2 najgorsze i najciemniejsze miesiące są już za nami.
Nie sądzę, by przeżycie tej waszyngtonii było zagrożone.
Można zastosować kombinację wietrzenia + grzania.
Grunt masz podgrzany (ile tam jest °C?)

Wentylatorek jest dobry do mieszania powietrza w wysokich budach, ale wilgotności powietrza nie obniży.
Musiałby zaciągać powietrze z zewnątrz, by móc ją obniżyć.

Osuszacze wyglądają na drogie rzeczy ;)

U mnie w phoenixie teraz jest 91% wilgotności, a na zewnątrz 89%, a wyraźniejsze różnice są przy suchym wietrze.
Bywało, że w budzie było ok. 95 - 96 %.

3°C - 5°C to wg mnie za mało.

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 02, 2015, 11:18:54 »

Andrzej gdyby to był koniec lutego to pomyślałbym o proponowanej Twojej opcji czyli podniesieniu temperatury. Ale mamy początek lutego więc wdrożę tańszy wariant. Już obciąłem 2 liście które były zaatakowane przez pleśń. Co ciekawe jak wąchałem to nie czułem typowego zapachu grzybów. Odłączyłem ogrzewanie i zdjąłem szybę żeby był większy dostęp powietrza. To jest opcja na dzień jak mamy dodatnie temperatury. Zastanawiam się co na noc czy zakładać szybę czy też pozwolić żeby temperatura spadała do ok -1. Jak będą zapowiedzi niższych spadków na noc jak -2 to szybę będę zakładał i tylko w dzień wietrzył.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 04, 2015, 00:48:00 »

To są dwa najbardziej zniszczone liście. Zostały obcięte. Nie będzie spódniczki  :). Dół palmy jest luźniejszy. Drugą noc nie zamykam budy Wilgotność znacznie mniejsza. Temperatura nad ranem w okolicy zera.

Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1670
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 04, 2015, 08:29:26 »

Może warto było spryskać wszystko profilaktycznie jakimś anty grzybem na jesień? Pomyśl o tym za rok. Moja waszka jak sam zauważyłeś dostała  miedzian i topspin na jesień - profilaktycznie. Jak do tej pory wszystko wyglądało OK. Sprawdzę dzisiaj jak sobie radzi. Co do wilgotności to można by zastosować tani osuszacz elektryczny i włączać go co jakiś czas np. programatorem czasowym.

Zauważcie, że nawet jak za dnia będzie +8 stopni na zewnątrz i wilgotność 65% i takim powietrzem "napełnicie" budę to przy spadku temperatury w tejże budzie w nocy do +2 wilgotność powietrza wzrośnie do ~98%!  Bez sztucznego usuwania wilgoci się tego nie przeskoczy.

Innym rozwiązaniem mogło by być wentylowanie powietrzem zewnętrznym w nocy przy ujemnych temperaturach.  Powietrze o temp. -2 stopnie i wilgotności 80% po podgrzaniu do +2 stopni daje nam ~60% wilgotności. Niestety trzeba by wentylować i podgrzewać równocześnie.
 
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 04, 2015, 10:00:55 »

Z jednej strony troska o tę waszygntonie jest uzasadniona, bo kilka osób miało z nią problemy, a ten egzemplarz ma największe szanse na udane zimowanie.

Z drugiej strony to tylko zniszczone, stare liście, których stanem za bardzo bym się nie przejmował.
Pleśń weszła na martwą tkankę, co przy takiej wilgotności powietrza i braku wysokich temperatur nie dziwi.

Życzę, aby w 2015 ta waszyngtonia miała piorunujący przyrost :)

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 04, 2015, 17:16:56 »

Od kiedy mierzę wilgotność  to zauważyłem że zaraz po zamknieciu budy wieczorem wilgotnośc gwałtownie wzrasta. Dlatego właśnie odłączyłem grzanie i budę non stop wietrzę. W tej chwili delikatnie pada śnieg. Na dworze jest -0,2 w budzie z uchyloną szybą +0,3 i 82 procent wilgotności. Na obecną chwilę najtańszy sposób na w miarę niską wilgotność. Palma 2 miesiące wytrzymała w tem. +5 i prawie 100 % wilgotności. Teraz ma chłodniej ale bardziej sucho.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 27, 2015, 00:25:10 »

Idąc tropem kolegi z odległego południa Europy ja również odkryłem washingtonię. ;) Stan przezimowania palmy oceniam na 4. Nie ustrzegłem sie drobnych błędów ( ale mi wybaczcie bo to moje pierwsze zimowanie :)). Konstrukcje rozbierałem sam. Pomagały mi drabiny żeby się wszystko nie zawaliło.


A to mój największy błąd . Na wiosne założyłem na dach płytę z poliwęglanu . Właściwie to są dwie płyty łączone na środku na zakładkę. Podczas opadów woda przesiakała i kapała na środek palmy wlewając się do stożka . Efekt to podgniłe dwa liście. Kolejny juz powinien być zdrowy.


Palma po zdjęciu zimowej budy


Pomiar pnia przed sezonem


Na tą chwilę palma  wypuściła jednego całego liścia a dwa są w dosyć zaawansowanej fazie wzrostu.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 27, 2015, 06:08:21 »

Moim zdaniem bomba :)
Nowe przyrosty będą potwierdzeniem sukcesu, ale to już chyba tylko formalność.

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1670
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #86 dnia: Kwiecień 27, 2015, 07:44:04 »

Bardzo ładnie wygląda. Życzyłbym sobie tak zielonych liści  :) Powodzenia.
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

Arche

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Gdynia strefa 7a
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #87 dnia: Kwiecień 27, 2015, 07:49:52 »

Gratuluje udanego przezimowania.

Widzę że twoja washingtonia wielkościowo jest porównywalnie taka jak moja, z tym że moja ma chyba większy obwód pnia u podstawy.
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #88 dnia: Kwiecień 27, 2015, 21:33:19 »

Bardzo ładnie wygląda. Życzyłbym sobie tak zielonych liści  :) Powodzenia.

Organizuj warsztaty palmiarskie , przyjade i Ci wyłuszcze sedno sprawy  ;) :)

Arche zmierzę obwód i podam.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Moja Washingtonia
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 28, 2015, 00:35:20 »

Artur, pełny szacunek  :)
nie jakiś tam sacun podstarzałych celebrytów ;)
Mnóstwa liści w tym sezonie życzę tobie u tej palmy.
Pozdrawiam A
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 16