Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Palecznik chiński (Decaisnea insignis)  (Przeczytany 7629 razy)

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Palecznik chiński (Decaisnea insignis)
« dnia: Maj 18, 2014, 10:46:25 »

Kiedys wspomnialem na temat tej rosliny, warto jej poswiecic watek. Czy ktos moze ma ja u siebie?

Bardziej interesujacy, niz piekny, o  egzotycznym, 'palmowatym' wygladzie. Raczej wytrzymaly na mrozy w zachodniej Polsce (przypisuje mu sie minimalnie strefy 6b i 7a), ale bardzo wrazliwy na przymrozki wiosenne. To jeden z najwczesniej rozpoczynajacych u mnie wegetacje  krzewow. Paki pekaja juz w marcu. Byle przymrozek niszczy wowczas listki i paki. Dlatego kwitnienie u mnie nie zdarza sie co roku.

W tym roku dzieki wyjatkowo korzystnej pogodzie, paleczniki kwitna w najlepsze. Jesienia bedzie masa fioletowych 'parowek', jak tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Palecznik_chi%C5%84ski.

Mam go u siebie od ok. 10 lat.  Chyba tylko z 2 razy zdarzylo sie wymarzl do gruntu, po czym pieknie zregenerowal.

A tu z mojego ogrodu:
Zapisane

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Odp: Palecznik chiński (Decaisnea insignis)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2016, 21:12:17 »

A to owocujacy palecznik - foty sprzed tygodnia. Owoce sa jadalne, ale trudo nazwac ja smacznymi. Slodyczy jak na lekarstwo, konsystencja jak galaretka, duzo pestek i taki dziwny posmak jak 'mleko' ze swiezo urwanej figi :)

Zapisane