Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15

Autor Wątek: Musa sikkimensis 2011 - 2015  (Przeczytany 93546 razy)

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #150 dnia: Październik 29, 2014, 19:29:29 »

Bananowiec po dzisiejszej najchłodniejszej nocy tej jesieni. Termometr wskazał 0 stopni na 2 metrach . Na chodnikach samochody oszronione. Miejska stacja meteo na ul.Kosiby zanotowała -2,2 st C. Tym razem się udało mróz pobłądził i nie dotarł do mnie. Bananowiec wygląda zdrowo.




Połączono: Październik 30, 2014, 13:33:48  
Wczoraj poczyniłem pewne przygotowania do zimy. Bananowiec został podcięty z dolnych liści . Konstrukcę musiało skręcać aż trzy osoby. Dwie naciskały na pnie a trzecia wkręcała śruby . W tym roku nie potrzebuję żadnych odciągów ponieważ wszystko wspiera się na sprężynujących pniach . To co wystaje ponad  drewnianą konstrukcję zostanie obcięte. Całość zabudowana będzie 10 cm grubości styropianem. Na ta chwilę wygląda to tak





« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2014, 13:33:48 wysłana przez Artur »
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1669
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #151 dnia: Październik 30, 2014, 16:52:36 »

Fajny odrost po prawej na drugim zdjęciu  :)
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #152 dnia: Październik 30, 2014, 17:59:22 »

To jest ostatni rok sielanki. Na przyszły pędy w tym składzie na 100 procent nie zmieszczą sie do klatki. Nie chodzi mi o wysokośc bo zawsze taki przerośnięty pęd mozna maczetą potraktować. Powierzchnia jaką bedą zajmować nie wkomponuje sie do mojego zimowego zabezpieczenia. Wszystkie młode przyszłościowe pędy rosną po obrzezu. Będzie trzeba dokonać radykalnego cięcia i usunąć 2-3  5 metrowe pedy .
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #153 dnia: Październik 31, 2014, 08:30:44 »

To może zacznij intensywniej sprzedawać lub rozdawać te banany?
Poprzednie sadzonkowanie zrobiłeś w odpowiedniej chwili.
Banany miały jeszcze czas ukorzenić się i porosnąć.

Szkoda to wyrzucać.
Moim zdaniem powinieneś robić lekką rotację pni.
Masz szybkie przyrosty liści, najwyższe pnie za 1 - 2 lata zakwitną, a na tym poletku może zabraknąć miejsca dla młodych.
Dlatego to rozszerzanie poletka jest naturalnym zjawiskiem.
Może zaczniesz budować budki szersze, a niższe?

;)
Takie to przemyślenia.

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #154 dnia: Październik 31, 2014, 09:45:14 »

Nie takie to wszystko łatwe w wykonanu W sierpniu próbowałem wykopać część młodych niby pni ale bardzo głęboko puszczają podziemne rozłogi. Efekt jedna sadzonka która pojachała na Śląsk żyje pozostałe zgniły Trzeba by spróbować trochę innej metody ukorzeniania Zresztą nie wiem czy wykopane pnie bez korzeni są w stanie je wypuścić. Moje działanie było słuszne bo niedawno widziałem film jak opiekują sie bananowcami na plantacjach. Oni regularnie wycinają młode pędy żeby nie osłabiać wzrostu tych większych. Później te młode wycięte sadzonki sadzą w innym miejscu plantacjii . https://www.youtube.com/watch?v=cigy-hOgp2o   Gdybym w lecie nie wyciał tych pędów to w chwili obecnej byłyby to bardzo duże pnie które nawet bym nie próbował wykopać tylko ściął do poziomu ziemi. Bananowiec rośnie w takim miejscu że nie ma możliwości zrobić większego areału chyba że kosztem robusty (robuste też chcę mieć) Osłony nie planuje zmieniać na większą. Niestety muszę dokonywać radykalnych cięć.

Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #155 dnia: Październik 31, 2014, 11:00:19 »

Plantacje bananów uprawnych mają swoje prawa.
Zakłada się je z roślin otrzymanych in vitro, jako wolnych od grzybów i wirusów.

Każdy niby-pień, gdy już trochę urośnie wytwarza 5 oczek, z których wyrosną nowe pnie (pierwsza korona), a potem kolejne 5.
Z pierwszej korony wycina się wszystkie, a po pewnym czasie z drugiej zostawia jeden, który ma przejąć rolę głównego pnia, gdy ten zakwitnie i wyda owoce. Po ścięciu owoców stary pień zostawia się, żeby jego energią pożywił się pień przejmujący pałeczkę.

Po jakimś czasie całą plantację i tak trzeba zniszczyć rundapem.

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #156 dnia: Listopad 22, 2014, 19:03:04 »

Dzisiaj zrobiłem dosyć poważne przygotowania do zimowania mojego bananowca. Zbudowałem trzy ściany na wysokość 3 metrów. Duży kłopot sprawiło mi ściągnięcie niby pni żeby wpasować w obrys drewnianej klatki. Ale poradziłem sobie. Styropianu nie malowałem  ;)


Musiałem obciąć trochę liści. Przy okazji zmierzyłem . Długość z ogonkiem liściowym 280 cm Szerokość liścia 80 cm .


Jutro rozłożę kabelki grzejne sprawdzę czy wszystko działa i będę czekał na ochłodzenie . Zamknięcie dachu i przedniej ścianki nie zajmie mi dużo czasu więc mogę to zrobić nawet w tygodniu. Czekam bo jestem ciekawy do kiedy wytrzyma. Jeszcze nigdy nie miałem tak żeby po 20 listopada bananowce były w gruncie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2014, 19:08:29 wysłana przez Artur »
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #157 dnia: Listopad 22, 2014, 21:14:42 »

To pierwsze zdjęcie dobrze oddaje wielkość całej kępy.
Wyrosło Ci w ogrodzie coś niesamowitego.

SLIMI

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 473
  • Okolice Rzeszowa
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #158 dnia: Listopad 24, 2014, 16:01:27 »

Wydaje mi się że są to największe bananowce w gruncie w Polsce :)
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #159 dnia: Listopad 24, 2014, 16:46:34 »

Slimi mi sie też tak wydaje  ;)  :)
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #160 dnia: Listopad 25, 2014, 14:31:44 »

...gdyby to był FB dałbym lajka ;-)

Mam pytanie do Wszystkich. Po raz pierwszy chciałbym mojego basjoo podgrzać i spróbować ocalic cale nibypnie. Problem w tym, ze roślina rośnie tuz przy ścianie, ciężko tam manewrować budami i innymi konstrukcjami. Zastanawiam się żeby owinąć to folia pęcherzykową i wsadzić lampki do środka. Jak myślicie, da rade?
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #161 dnia: Listopad 25, 2014, 16:17:48 »

Na pewno coś podtopisz lub przysmażysz.

Lepiej próbować ocalić niby-pnie na wysokości ok. 50 cm od gruntu.
Pień szybko się wydłuży, bo liście są już zaprogramowane na odpowiednią wysokość.

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #162 dnia: Listopad 25, 2014, 18:25:25 »

Bartku  wkręć w elewację parę wkrętów zaczepów potem przytwierdź do tego coś ,co będzie stanowiło dobrą izolację , czyli folia bąbelkowa, styropian itd. W   środek tak powstałej konstrukcji  będziesz musiał myknąć jakieś proste medium grzewcze, ( patrz prosty kabel terrarystyczny o mocy np. 50 Wat) i już.
Zapisane

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #163 dnia: Grudzień 01, 2014, 15:33:17 »

Z powodu braku śniegu,mróz dostał się do pnia Sikkimensisa.
Dzisiaj sprawdziłem ziemia jest mięciutka,więc może korzenie docipią do wiosny  :smiech:
Zapisane

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Musa sikkimensis
« Odpowiedź #164 dnia: Luty 08, 2015, 18:36:07 »

Sikkimensisy przebywające w domu.......powinien być jeszcze jeden ale nie wiem który to może być  ;D
 
Zapisane
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15