Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 47

Autor Wątek: Ensete ventricosum 'Maurelii"  (Przeczytany 212159 razy)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #195 dnia: Wrzesień 29, 2012, 18:37:11 »

Już wcześniej zauważyłem, że maurelli, które nie jest na otwartej przestrzeni wychodzi na bok.

U mnie rosnący w lekkim zacienieniu od późnego popołudnia wyraźnie wychyla się w bok.
Ma twardszą glebę, jest o 1/3 mniejszy od dużego.
Ma gorzej.

Ten większy ma przysadzisty pień. Twój jest przy nim bardzo smukły.
Trzeba pamiętać, że ta roślina ma mniej (? ? ?) chlorofilu ze względu na czerwone liście...

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #196 dnia: Wrzesień 30, 2012, 11:29:03 »

Zielonolistny (pokrojony) też robił przechył do słońca.
Narazie jeszcze nie zaczął gnić (można poczuć zapach wytłoku jak z buraków ,a później pojawią się małe muszki ale po dwóch dniach już ich nie ma)
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #197 dnia: Wrzesień 30, 2012, 23:20:58 »

Kiedyś uprawiając doniczkowe w mieszkaniu regularnie je obracałem aby heliotropizm nie pokrzywił łodyg :) pochylonego bananowca można posadzić pod odpowiednim kątem wiosną. Kępa basjoo  będzie ok i da efekt ale jak dodamy konkurencję maurelli to co ja zrobiłem nie będzie efektu. Walczą o światło, koryto i wodę do końca, popełniłem błąd. Kępa basjoo będzie z dala od maurelli a pojedyncze abisyńczyki jako solitery w miejscach wyeksponowanych :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2012, 23:38:44 wysłana przez arundo »
Zapisane

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #198 dnia: Październik 04, 2012, 12:38:17 »

Starklowy, i ten z Palmenmanna ,różnią się tylko średnicą pnia.

Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #199 dnia: Październik 06, 2012, 02:38:43 »

z "Liroja" za 30 PLN od końca czerwca



pozdrawiam a
Zapisane

wooli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 477
  • Bieleckie Młyny gm.Morawica
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #200 dnia: Październik 07, 2012, 16:22:24 »

Wczoraj miałem "wykopki". Maurelli rósł w kastrze z otworami. Sam nie dałem rady go wyciagnąć.
 

 
na początku września wyszły mu zdeformowane liście, tu w towarzystwie basjoo
 
banany 048 (Kopiowanie).jpg
 
 
 

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #201 dnia: Październik 07, 2012, 18:22:36 »

Piękna sztuka.
Ensete bez obcinanych liści wygląda jak dla mnie trochę obco, ale może bardziej estetycznie.
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #202 dnia: Październik 09, 2012, 02:16:01 »

wooli, chętnie pomógłbym z twoimi za pomoc z moimi, które mnie czekają :)
Na razie wykopałem dzidziory, sadzonki z hipermarketu, miały w czerwcu 60cm z donicą teraz 220 cm rosnący w cieniu i 180 cm wys rosnący w słońcu, średnice pni zbliżone ale lepiej odbiera się roślinę ze stanowiska słonecznego. Jedna i druga nie wykształciły bryły korzeniowej. Nawoziłem intensywnie  azofoską, co dwa tygodnie w sezonie wegetacji. Nie dałem szans korzeniom ???





w garażu pierwszy plan słońce drugi półcień
pozdrawiam arundo

« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2012, 02:25:31 wysłana przez arundo »
Zapisane

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #203 dnia: Październik 09, 2012, 18:51:45 »

Dziś od 10 do 16 byłem zajęty przenoszeniem pozostałych bananowców. Musiałem je wykopać, wsadzić w pojemniki, wtaszczyć do pomieszczeń, posprzątać ziemię która się wysypała w pomieszczeniach i uporządkować ogród ale jak co roku powiem że jest warto  ;D z 'mniejszymi' poradziłem sobie sam, do największego zaangażowałem szwagra.
Używany sprzęt:


Korzonki:




Już w pojemniku


A tak korzystam z belek:




W tym momencie już trzy mikrusy Maurelii były w pojemnikach:


M. basjoo też miał swoje 5minut na wyłysienie i obalenie



 
A na koniec poszedł pod łopatę grubasek




3,5 letni siostrzeniec wpadł ze szwagrem i miał mnóstwo zabawy  :)




Dziś używane były tylko 90L kastry a później przed wniesieniem wszystkie Maurelii straciły zewnętrzne liście a te nowsze zostały przycięte o połowę długości. Skoro system korzeniowy ograniczony to i powierzchnia liści również.
Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #204 dnia: Październik 09, 2012, 19:20:54 »

Ja czekam na lekki przymrozek.
Zastosuję radykalne metody, zero liści i zero ziemi.
Po wykopaniu zetnę wszystkie liście i zostawię sam pień,ziemię z korzenia usunę.
Obsuszę kilka dni w w cieniu a następnie ewentualnie korzeń zostanie owinięty papierem żeby za bardzo nie obsechł w piwnicy.
W końcu Maurelli wygląda jak duży burak ćwikłowy  ;)
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #205 dnia: Październik 10, 2012, 02:15:35 »

witam, przyznam, że jeżeli chcemy zostawić na zimę liście bananowców to trochę zabawy ;)
ale skąd te mity 150kg masy? i więcej :f20: miotałem się z największym aby go nie połamać bo nie miałem nic poza taczkami. Pomagała mi córka podtrzymując łodygę z liśćmi. I niepotrzebnie to tachaliśmy bo i tak zrobiłem gabinet odnowy. UWAGA! NIE DLA OSÓB WRAŻLIWYCH, zdjęcia mogą zawierać treści drastyczne :f39:







U mnie bananowce nie tworzą głębokiego systemu korzeni i nie są ciężkie, jedynie nieporęczne i delikatne :)
Zapisane

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #206 dnia: Październik 10, 2012, 07:13:58 »

Arundo z tą wagą to nie mit, przekonasz się zapewne za rok :chichot: Owszem tak jak pisałem z tymi 3,5m poradziłem sobie sam myślę że ważyły koło 100kg z czego dużo brała na siebie bryła korzeniowa. Natomiast z tym 5m po powaleniu go i obcięciu liści nie byłem w stanie sam unieść choć kawałek samej łodygi pozostawiając karpę korzeniową na ziemi (a uwierz mi Arundo że podnieść z ziemi 150kg nie było by problemem), natomiast by podnieść karpę korzeniową na 5cm by móc wsunąć pojemnik ze szwagrem musieliśmy wtoczyć go na belki i użyć dźwigni.
Co do samego wyglądu bananowca potwierdzam jest niezła sieczka  przez te powalanie, turlanie i późniejsze szuranie po ziemi aż do miejsca docelowego :smiech:

PS. Muszę chyba za rok na jesieni urządzić forumowe zawody strongman-ów (przy okazji odwalicie trochę roboty za mnie :P )
Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #207 dnia: Październik 10, 2012, 08:26:35 »

Amor, piekna relacja. Arundo to osiłek, on zapewne byki na wiosce ogłusza pięścia (miałem takiego kumpla na studiach)

przy jakiej temp liście tego banan powinny już paść? U mnie cały czas w gruncie jest
Zapisane

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #208 dnia: Październik 10, 2012, 09:56:00 »

Ja myślę że -2,-3
stopniowo spadającej temperatury dokonało by tego dzieła.
Zapisane

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #209 dnia: Październik 10, 2012, 16:45:53 »

Biedny Misiu musiałeś mieć niebezpieczne studia ;) a co do bananowców pośpieszyłem się tak gdyż ta ilość roślin zajmuje trochę czasu a nie zawsze miałbym go tyle by móc to zrobić w momencie gdy mróz mnie do tego zmusi  >:D
Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 47