Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Prawidłowy pomiar temperatury  (Przeczytany 34187 razy)

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 07, 2011, 19:15:14 »

Masz rację marcin, Strasznie mi głupio sie przyznać, ale gafę strzeliłem. Ja podałem temp. w domu zamiast na dworze. OO matko ,juz poprawiam
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 08, 2011, 07:09:09 »

Właśnie chciałem stwierdzić, że mieszkasz w szczęśliwym miejscu, skoro 3 maja miałeś niemal +20 ;)
Nie mniej nie o to mi chodziło. Chodziło mi o średni wykres dobowy dla Twojej stacji z października.
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 08, 2011, 12:58:11 »

akurat październik mam z "dziurami" nie mam wszystkich danych.
nowy wykres wstawię niebawem, ale dla maja.
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 08, 2011, 15:41:48 »

akurat październik mam z "dziurami" nie mam wszystkich danych.
nowy wykres wstawię niebawem, ale dla maja.

Może być maj. Jeśli chcesz spróbować przyczyny różnic, powinieneś porównać średnie z godzin.
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 08, 2011, 18:18:21 »

Noo to wstawiam prawidłowy wykres, tym razem na 100% pewne że jest prawdziwy.
Mimo to pod koniec miesiąca jest widoczna różnica, jest po prostu cieplej.
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 08, 2011, 23:15:10 »

Jak już mówiłem, taki wykres nic nam nie powie na temat przyczyn różnic temperatur, bo przedstawia on tylko wykres TMax z 31 dni maja. Ja mówiłem o czymś zupełnie innym.
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 09, 2011, 07:00:07 »

Zasieje Ci nowe wątpliwości. Twoja średnia tmax dla maja wyniosła 21.2C. I jest to tyle samo co średnia w tym miesiącu dla Wrocławia. Czy Pleszew ma aż tak wysokie średnie tmax jak Wrocław? Nie masz wątpliwości przez to?
Maj 2010 Tmax Avg
Słubice   21.6
Przemyśl   21.5
Wrocław   21.2
Opole     21.1
Zamość   21.1
Tarnów   20.9
Leszno   20.9
Gorzów    20.9
Rzeszów   20.9
Poznań   20.9
Nowy Sącz   20.9
Dzierżoniów   20.7
Legnica   20.6
Kalisz           20.6

Kolejna sprawa to tmax. Czyżbyś był prawie najcieplejszy w Polsce w maju? Twoje tmax to 31C.

Słubice   31.2
Łebunia   31.2
Gorzów    31
Toruń           30.9
Szczecin   30.8
Łeba           30.5
Inowrocław   30.4
Darłówek   30.3
Ustka           30.3
Tarnów   30.2
Łęczyca   30.2
Poznań   30
Resko     30.0
Kalisz     29.9
Wieluń   29
Opole      28.5

Osobiście uważam, że twój klimat znacząco nie różni się od klimatu Kalisza.
Czekamy na zestawienie godzinowe.

Sprawdziłem na Google Earth. Z Pleszewa do stacji meteo IMGW Kalisz w linii prostej jest tylko ok 22 do 24 km. W zależności od lokalizacji punktu w Pleszewie. Ja mam do Reska 38 km w linii prostej i praktycznie nie widać różnicy.  Tylko u mnie chyba jednak jest większe zróżnicowanie klimatyczne  na stosunkowo małym obszarze. Resko to już prawie pas pobrzeży, Drawsko to zimniejsze Pojezierze a Piła to już znowu cieplejsze (latem) Wielkopolska.

Piotr

Na podstawie porównywania średnich godzinowych co chcesz stwierdzić? Bo ciężko będzie stwierdzić, czy na te zmiany ma wpływ lokalny klimat gdy nie ma pewności co do instrumentu. Jeśli tmax ma wyższe Patryk niż otoczenie to wskazywałoby to na jakaś dolinę w której tmin będą niższe niż otoczenie. Tylko z tego co czytałem forum Patryk również twierdzi ,że ma mniejsze mrozy jak Kalisz bo Kalisz leży na wschód.  Leży dokładnie ok 22km na południowy wschód.

Problem z ws 2300 i innych pochodnych jest taki. W dzień zawyża o około 1-2C a w nocy może zaniżyć o ok 1-2C. To jeszcze bardziej nam podbije efekt doliny. Także uważam, że sprawa jest nie do wyjaśnienia. Przy czym osobiście twierdze, że różnice w klimacie pomiędzy Pleszewem a Kaliszem są minimalne. Bynajmniej w Maju 2011. A jak już to w Kaliszu jest cieplej bo jest położony bardziej na południe ;) o 7' hahah. To jest naprawdę sporo Langley' ów energii więcej na każdy metr kwadratowy ;).
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2011, 07:41:00 wysłana przez Marcin D »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 09, 2011, 09:32:17 »

Myślę, że jakieś różnice na korzyść Pleszewa i Taczanowa są, choć z pewnością niewielkie.
Zależy też skąd idzie ciepło (czy ze wschodu, czy z zachodu).

Według kórnickiego podziału stref w Polsce strefa wpływów atlantyckich kończy się właśnie na Kaliszu.
Na pewno nie jest to ostra linia podziału (rzeka Prosna) i moim zdaniem jest możliwe, że 25 km bardziej na zachód klimat jest trochę łagodniejszy.
Tak jak pisałem nie jestem w stanie tego udowodnić, gdyż Pleszew nie ma własnej stacji meteo.

Nie wiem skąd twojapogoda.pl bierze dane, by określić pogodę dla wszystkich miast powiatowych w Polsce,
ale dla Pleszewa i Kalisza podają różne prognozy

Pleszew
http://www.twojapogoda.pl/polska/wielkopolskie/pleszew/16dniowa

Kalisz
http://www.twojapogoda.pl/polska/wielkopolskie/kalisz/16dniowa

Jarocin (jeszcze bardziej na zachód, prognozy zbliżone do pleszewskich)
http://www.twojapogoda.pl/polska/wielkopolskie/jarocin/16dniowa
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2011, 09:47:02 wysłana przez Andres74 »
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 09, 2011, 10:16:59 »

Cytuj
Nie wiem skąd twojapogoda.pl bierze dane, by określić pogodę dla wszystkich miast powiatowych w Polsce,
ale dla Pleszewa i Kalisza podają różne prognozy

Zwykły gfs pewno. Wg twojej pogody Kalisz jest cieplejszy. To dlatego, że jest bardziej na południe. Twoje pogoda przeliczyła Langley'e i dlatego tam jest 13C a w Pleszewie 11 :D.
A tak na poważnie.
Wg kórnickiego podziału Gorzów jest bardziej surowy jak Poznań? Nie podoba mi się ta mapka.

http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=117

Cytuj
Przełom nastąpił w 1973 roku, kiedy to zespół dendrologów z Kórnika — W. Bugała, H. Chylarecki i T. Bojarczuk — przygotował na zlecenie Instytutu Gospodarki Komunalnej "Zrejonizowany dobór drzew i krzewów do uprawy w Polsce" (opublikowany w roczniku "Arboretum Kórnickiego" w 1980 r.). Autorzy opracowali własny podział kraju na 5 stref klimatycznych, opierając się na trzech podstawowych kryteriach. Po pierwsze wyodrębniono krainy geograficzne, m.in. na podstawie położenia geograficznego oraz ukształtowania terenu. Drugim kryterium były wieloletnie dane klimatyczne, przede wszystkim warunki cieplne (średnia i ekstremalna temperatura powietrza, liczba dni mroźnych i z przymrozkami, długość okresu wegetacyjnego, współczynnik kontynentalizmu) oraz wilgotnościowe (sumy roczne i rozkład opadów, długość zalegania pokrywy śnieżnej).

Chyba Ci naukowcy za bardzo faworyzują Wielkopolskę. W końcu są z Kurnika :).
Coś czuje ,że wróci temat robienia mapki stref. Swoją drogą co jest takiego magicznego w klimacie Poznania, że jako jedyny z Wielkopolski w mapce stref USDA zalicza się do strefy 7?
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2011, 10:22:10 wysłana przez Marcin D »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 09, 2011, 10:55:49 »

Owszem, obecnie ich prognoza podaje wyższe temperatury dla Kalisza.
Chciałem tylko wykazać, że istnieje różnica między Kaliszem i Pleszewem.

W wielkopolskich parkach można często spotkać tabliczki (szczególnie w Kórniku) z oznaczeniem drzew "w Polsce tylko w cieplejszych rejonach kraju" "tylko w zachodniej części Polski" (cytaty niedokładne).

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 09, 2011, 10:57:18 »

Piotr
Na podstawie porównywania średnich godzinowych co chcesz stwierdzić? Bo ciężko będzie stwierdzić, czy na te zmiany ma wpływ lokalny klimat gdy nie ma pewności co do instrumentu. Jeśli tmax ma wyższe Patryk niż otoczenie to wskazywałoby to na jakaś dolinę w której tmin będą niższe niż otoczenie. Tylko z tego co czytałem forum Patryk również twierdzi ,że ma mniejsze mrozy jak Kalisz bo Kalisz leży na wschód.  Leży dokładnie ok 22km na południowy wschód. Problem z ws 2300 i innych pochodnych jest taki. W dzień zawyża o około 1-2C a w nocy może zaniżyć o ok 1-2C

22km nie robi generalnie niemal żadnej różnicy, jeśli ukształtowanie terenu jest podobne. A wnioskować na podstawie tych wykresów można dość wiele.  Czy ten problem z WS2300 został określony racjonalnie? Tj. z wykorzystaniem wielu modeli stacji WS2300, mierzenia w standardowej klatce i z użyciem stacji referencyjnej? Moim zdaniem taki wykres, jeśli będzie zawyżał temp w godzinach dziennych i zaniżał w nocnych, może jednak naprowadzić na problem z nieosłoniętym czujnikiem.
Czy ma mniejsze mrozy? Tj, czy ma wyższe Tmin? To właśnie trzeba zobaczyć.

Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 09, 2011, 12:07:33 »

Cytuj
Czy ten problem z WS2300 został określony racjonalnie? Tj. z wykorzystaniem wielu modeli stacji WS2300, mierzenia w standardowej klatce i z użyciem stacji referencyjnej?

Tak jak pisałem wcześniej miałem do czynienia z tymi czujnikami. Oczywiście nie stwierdzę, że wszystkie mają podobny błąd. Mój miał jakieś -0,8C odchyłki w stosunku do Davisa. A w dzień nawet do ok. +2C (ogrzewanie się obudowy przez promieniowanie rozproszone, ale czujnik nie był na pełnym słońcu.
Pamiętam sytuacje jak miałem ten czujnik i pokazał mi ponad 40C pewnego dnia lipca 2007. Tylko, że wtedy nie miał klatki jeszcze. W klatce średnio o 2C więcej było, bez klatki ponad 5C(jak wiało a jak nie wiało to ponad 8C). Jakby lepsza klatka była to może by nie zawyżał wtedy. Nie wiem Piotrze czy znasz te zabawki ale producent nawet nie dołożył starań, żeby czujnik (jego osłona w zasadzie) był idealnie biały. Mój jest jakiś biało-szarawy nawet po umyciu :).
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12210&ndays=31&ano=2007&mes=07&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12230&ndays=31&ano=2007&mes=07&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12226&ndays=31&ano=2007&mes=07&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12215&ndays=31&ano=2007&mes=07&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send


Cytuj
Moim zdaniem taki wykres, jeśli będzie zawyżał temp w godzinach dziennych i zaniżał w nocnych, może jednak naprowadzić na problem z nieosłoniętym czujnikiem.

Patryk
Czekamy na średnie godzinowe w takim razie. Choć dla mnie sprawa jest jasna.
Zbuduj klatkę. Postaw w polu potem porównamy do Kalisza.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2011, 12:12:35 wysłana przez Marcin D »
Zapisane

marcinxl

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 137
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 09, 2011, 12:24:04 »

Wg mnie na 99% jest błąd pomiarowy u patryka. U siebie obserwuje podobny efekt co patryk że niby u mnie jest cieplej niż w okolicy no ale poprostu wynika to z niedokładności przyrządów pomiarowych i bliskości budynków w moim wypadku.
Zapisane

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 09, 2011, 14:25:41 »

Wrzucę bo może się przydać ,zresztą nie tylko w tym przypadku-ja często z niej korzystam.
Jest to link do świetnej mapki na której można precyzyjnie sprawdzić ukształtowanie terenu w tym wypadku Pleszewa i okolic:
http://www.wysokosc.mapa.info.pl/
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 09, 2011, 15:08:40 »

Właśnie wywnioskowałem, z tej podanej mapki, że moja stacja jest w miejscu gdzie jest 126 m. n.p.m
natomiast Kalisza na 96 m n.p.m
Jest to spora różnica tylko nie wiem czy ważna dla pomiaru.
Proszę o dokładne wytłumaczenie mi jak mam zrobić te odczyty godzinowe czy jakoś.
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.