Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 [2] 3 4 ... 6

Autor Wątek: Prawidłowy pomiar temperatury  (Przeczytany 34175 razy)

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 03, 2011, 15:50:11 »

Rozumiem, ale właśnie próbuję Cię upewnić że pod tym daszkiem, na pewno na temperaturę nie wpływa promieniowanie rozproszone, ponieważ tam jest całkowity cień. taki, jak. np. w zamkniętym kartonie.
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 03, 2011, 15:54:49 »

Cytuj
Jeśli chciałbyś by pewien tego jaka masz dokładnie temp to jedyne wyjście to wzorcowanie stacji meteo.

Wzorcowanie w przypadku WS tez na nie wiele się zda. Bo jak ją uchronić od promieniowania? Tylko duża z prawdziwego zdarzenia klatka meteorologiczna, która kosztuje 3500 netto :).  Taniej Davisa będzie kupić z aspiratorem :).

Tak na poważnie to najtańszy sposób na pomiar to:

Klatka meteo (można zrobić samemu).
Termometr meteorologiczny ok 300zł. (tylko ,że zwykły nie zapamięta nam ekstremów). Termometr min max to kolejne koszty. 
Wzorcowanie: ok 300zl.

Cytuj
tzn, kiedy pojawi się pierwszy szron wyczuwalny pod palcami. Dużo było z tym zabawy.

Taa. Meszek lodowy ;)
I to też nie jest jakimś dowodem, bo temperatura przedmiotów może być inna od temp powietrza.

Cytuj
ale właśnie próbuję Cię upewnić że pod tym daszkiem, na pewno na temperaturę nie wpływa promieniowanie
rozproszone,

Jesteś tego pewny? Promieniowanie rozproszone tylko z góry atakuje? Wstaw foto lepiej. Piotr zerknie okiem i Ci powie, czy zawyża czy nie. :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2011, 15:58:34 wysłana przez Marcin D »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 03, 2011, 16:21:28 »

Te 1,4°C między oficjalnym pomiarem i stacją Patryka na pewno da się wytłumaczyć.
Z jednej strony niedokładność urządzenia pomiarowego i umiejscowienia.
Z drugiej strony Kalisz (w linii prostej nieco ponad 20 km) jest bardziej wysunięty na wschód, zawsze tamte okolice wydawały mi się zimniejsze (oczywiście nie jestem w stanie tego udowodnić).
Kalisz jest na granicy 2 stref kórnickich (co w danym przypadku też może nie mieć znaczenia).

Gdyby różnica była rzędu 5°C byłoby się nad czym zastanawiać.
Jeżeli chodzi o mnie to dane z miasta oddalonego o te 25 (mniej więcej) kilometrów traktuję orientacyjnie.
Oczywiście lepiej byłoby mieć lokalną stację w Pleszewie, najlepiej w Taczanowie.

Odwrotnie niż pisze Patryk powiedziałbym, że jego dom jest na granicy miejskiej wyspy ciepła (proporcjonalnej do wielkości miasta),
natomiast jego dom wg mnie wcale nie leży w obniżeniu w stosunku do reszty miasta (na pewno nie Rynku).

Patryka dom leży na wschodzie miasta, a stacja meteo w Kaliszu jest na zachodzie.
Można powiedzieć, że patrzą na siebie ;)

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 03, 2011, 16:36:08 »

Gdybyśmy mieli tak dokładnie wszystko brać od uwagę, należałoby także wziąć to, że na drodze od Mojego domu do stacji Kalisza, oddzielają nas jezioro Gołuchowskie, oraz kanały (rzeczki)
Poza tym, oddziela nas także las, ukształtowanie terenu. Więc różnica może polegać także na tym.
Co do tego obniżenia, występuje ono, lecz nie jest to jakieś kolosalne obniżenie, ale widać jak płynie woda, gdy pada deszcz
Andrzej ja prawie ze swojego okna widzę Bloki na Mieszka, co oznacza, że są znacznie wyżej. Ale w stosunku do rynku, faktycznie są to może 1 - 2 metry.
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 03, 2011, 16:38:42 »

Zgadzam się z Marcinem. Promieniowanie rozproszone jest... rozproszone :) To m.in. oznacza, że nie dociera jedynie z góry. Stąd czujnik nie osłonięty przez klatkę meteorologiczną w dzień będzie miał zawsze tendencje do zawyżania temperatury (chyba, że będzie deszcz, wtedy może zaniżać, jeśli czujnik/kapilara/cokolwiek będzie mokra). W pogodne noce taki czujnik będzie miał tendencje do zaniżania temperatury jeśli zacznie na nim osadzać się rosa/szron/szadź.

W takim przypadku, tak jak pisze Anders74 te 1.4 stopnia to niewiele. 0.3 stopnia może pochodzić z samej niedoskonałości czujnika 0.5-1.0 stopnia może pochodzić z innego od wzorcowego sposobu prowadzenia obserwacji. Reszta (powiedzmy od 0.1 do 0.6 stopnia) może pochodzić z nieznanych nam czynników. Zresztą 0.6 stopnia różnicy na takim obszarze to niewiele, szczególnie gdy wziąć pod uwagę geografię terenu o której wspominasz.

Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 03, 2011, 16:43:28 »

Zgadzam się że 1,4 stopnia to jest niewiele, ale nawet 0,5 C to dużo dla średniej miesiąca, A co do tego, jak mówisz że termometr może być mokry, całkowicie się z tobą zgadzam, bo nie jest niczym okryty, od 2 boków, więc kryształki lodu mogą się na nim osadzać.
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 03, 2011, 16:57:56 »

Zgadzam się że 1,4 stopnia to jest niewiele, ale nawet 0,5 C to dużo dla średniej miesiąca, A co do tego, jak mówisz że termometr może być mokry, całkowicie się z tobą zgadzam, bo nie jest niczym okryty, od 2 boków, więc kryształki lodu mogą się na nim osadzać.

Dla średniej miesięcznej owszem, to sporo. Ale powstaje pytanie jaki jest konkretny błąd w stosunku do średniej miesięcznej. Póki co jak rozumiem podałeś błąd dla temperatury maksymalnej.
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 03, 2011, 17:06:05 »

Póki co trzymam się tego co wskazuje stacja, myślę, że usredniając błąd wynosi ok 0,6 C, to i tak nie jest dużo, na danych technicznych stacji było napisane histereza 0,1 C, to bardzo dobry wynik. Ale nawet ten niewielki błąd powoduje to że Pleszew jest cieplejeszy od Kalisza.
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

pdjakow

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 93
    • Pogoda i Klimat
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 07, 2011, 13:32:19 »

Trochę nam zginęło informacji chyba. Dyskusję zakończyliśmy na średnich temperaturach w dla danej godziny z października. Chciałem porównać dane Patryka z danymi z Kalisza. Stąd prosiłem o średnie miesięczne temperatury z października z godzin 00,03,06,09,12,15,18,21 - wszystko w czasie UTC. Obecnie (w czasie zimowym) czas UTC jest o 1 godzinę "do tyłu" za nami (13:00 naszego czasu to 12UTC). W czasie letnim czas UTC jest 2 godziny do tyłu (13:00 naszego czasu to 11UTC).
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 07, 2011, 15:32:09 »

Pdjakow

Zamieszczę tabelę z maja, jak opracuję to wstawię te wartości średnie dla godzin ale dla Maja.


Tu jest średnia dla tego maja.
Cytuj
średnia dla 0:00 UTC 21,4
3:00 UTC 21,2 C
6:00 UTC 21,4 C
9:00 UTC 21,5 C
12:00 UTC 21,8 C
15:00 UTC 21,9 C
18:00 UTC 21,7 C
21:00 UTC 21,7 C

Średnia wilgotność w tym okresie to: 46 %
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2011, 17:57:27 wysłana przez patrykgiel »
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 07, 2011, 17:24:50 »

Jesteś pewien ,że wszystko w tym wykresie się zgadza? Rozumiem ,że chodzi o tmax?
Ja tu widzę maj raczej a nie kwiecień. Tylko jakim cudem miałeś 3 maja 12C różnicy?
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 07, 2011, 17:51:41 »

Tak, jest to maj, już poprawiłem.
A wykres jest w 100% prawdziwy.

no właśnie skąd 12 stopni ???
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 07, 2011, 18:00:15 »

Wg mnie te dane są nie wiarygodne skoro nie wiesz jakim cudem masz 12C różnicy. Albo masz jakiś bałagan w bazie od cumulusa albo jakieś inne błędy wyszły.

Znalazłem jakieś swoje stare porównanie. Styczeń 2011. Piła jest 70km ode mnie w linii prostej a tmax chodzą równiutko.


Uploaded with ImageShack.us
Zapisane

Miamian

  • G0
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 331
  • Strefa 7a
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 07, 2011, 18:06:08 »

Może to tak wygląda na wykresie, ale danie nie są aż tak bardzo różne, ale przyznam że kwiecień był naprawdę ciepły.
Potrzebuję zastawień dla kalisza, z temperaturami średnimi w miesiącu.
Zapisane
Strefa 7a

Enjoy this beautiful day we get so few of them.

Marcin D

  • Gość
Odp: Prawidłowy pomiar temperatury
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 07, 2011, 19:02:35 »

Patryk.
Średnie przecież masz na ogimecie.

Zresztą tak na prawdę nie wiem co chcesz osiągnąć. Jeżeli jest u Ciebie faktycznie cieplej jak w Kaliszu to wykres tmax powinien wyglądać tak jak ten poniżej. Zauważ ,że idealnie Drawsko pokrywa się z Reskiem. W Pile tmax sa większe i w taki sposób to powinno być widoczne.



Uploaded with ImageShack.us

Nigdzie nie ma na tyle cudownego klimatu żeby nie wiadomo jakie różnice były.  Średnie Tmax dla Reska to 23.0C u mnie tyle samo. Piła dużo cieplejsza w czerwcu miała średnią 24.6C. Nie wiele mniej jak Wrocław. Zobacz mimo, że Piła jest  sporo cieplejsza to przebieg jest podobny. Tylko wartości po prostu wyższe. 
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2011, 20:13:44 wysłana przez Marcin D »
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6