Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. > Wysiewanie nasion, fizjologia roślin

Wysiewanie bananowców

(1/29) > >>

greg:
Chciałbym spytać osoby bardziej obeznane z tematem o najlepszy sposób wysiewana bananowców.

Mam trochę roślin, które otrzymałem z nasiona. Na przykład plumerie, baobaby, albicje, tropikalną akację - colvillea racemosa. Nasiona roślin tropikalnych zawsze wysiewam do ziemi kokosowej. Staram się aby podłoże było wilgotne. Czasami lekko przykrywam doniczki folią.

Z reguły nasiona moczę w ciepłej wodzie przez 12-24 godziny. Niektóre nasiona wymagają stratyfikacji (np. magnolia grandiflora), inne aby je naciąć lub lekko spiłować (colvillea racemosa).

Zasadniczo z kiełkowaniem nie mam problemów. Czy bananowce mają jakieś szczególne wymagania?

andres:
Nasiona ensete (różnych gatunków) są duże, okrągłe i "soczyste" (0,5 cm) w odróżnieniu np. od musa sikkimensis (małe, twarde kamyki).
Wystarczy pomoczyć je w wodzie przez 1-2 dni, potem umieścić w mnożarce (np. akwarium), temp. ok. 25 stopni.
Można je kiełkować np. na wacie lub papierowych ręcznikach, a dopiero potem dać do ziemi.
Zaletą tego rozwiązania jest uniknięcie zagniwania i pleśnienia nasion w niewysterylizowanej ziemi.
Pamiętać należy o utrzymywaniu wilgoci wokół nasion (zraszanie, przykrycie 1 warstwą papieru WC lub ręcznika papierowego i zroszenie, itp.)

Po skiełkowaniu roślinka rośnie dosyć szybko i trzeba zmieniać pojemniki, ewentualnie od razu dać do większego
(to pierwsze rozwiązanie lepsze, poza tym sadzą w denku od butelki 2l widzimy korzenie - potem można dać do butelki 5 l z uciętym czubkiem)

greg:
temp. ok. 25 stopni.

I tu pojawia się problem. Tego nie jestem w stanie zapewnić. W domu mam obecnie 20-22 C. Mogę zaproponować coś takiego, że o ile masz ku temu warunki, to przesyłkę przekierowałbym do Ciebie. W zamian za fatygę związaną z kiełkowaniem jakoś byśmy się podzielili sadzonkami, co Ty na to? I co na to amorphophallus?

andres:
Jest tam z czego wybierać.
Jeżeli chcesz to dokonam zakupu.
Na pewno coś znajdę do tych 30 €.

Dzik:
tak myślałem, że z bananowcami już się nie będę bawił ale jednak ensete g. mi się mocno spodobał więc proszę i mnie dopisać do puli. Z góry serdeczne dzięki  :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej